Mentelmi ügyek...

A feljelentések tárgya: hivatalos személy elleni erőszak bűntette, rágalmazás és becsületsértés. Híven a hagyományokhoz, az új parlamenti időszakban is sorra érkeznek az Országgyűlés elnökéhez a képviselők mentelmi jogának felfüggesztését mérlegelő kérések. Öt parlamenti képviselő mentelmi jogának megtartásáról vagy felfüggesztéséről dönt hétfőn az Országgyűlés. Az érintettek a Jobbik, a Fidesz, MSZP és a KDNP frakciójának tagjai.

Samu Tamás Gergő parlamenti képviselő mentelmi jogának felfüggesztését javasolja az Országgyűlésnek a Mentelmi bizottság.  A Jobbik színeiben mandátumhoz jutott honatya ellen a Pesti Központi Kerületi Bíróság kezdeményezett eljárást, mivel ellene a Budapesti Nyomozó Főügyészség vádja alapján csoportosan és felfegyverkezve elkövetett hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt folyik büntetőeljárás. A vádirat szerint:

Samu Tamás Gergő 2008. március 15. napján a Budatest VIII. kerület, Blaha Lujza téren lezajlott, bejelentett rendezvény után a Budatest IX kerületben található Művészetek Palotája felé haladó - részben rendbontás céljából összegyűlt - tömeghez csatlakozott. A Budatest VIII. kerület, József körúton haladó tömeggel szemben - miután a tömeg egy csoportja megtámadta a rendőröket - a jogellenes cselekmény abbahagyására irányuló többszöri felszólítást és figyelmeztetést követően 20 óra 40 perc körüli időben rendőri csapaterőt vetettek be.

Samu Tamás Gergő a Budatest VIII. kerület, József körúton a több száz fős tömegből kivált, és a rendőrsorfal közvetlen közelébe ment, ahol legalább húsz társa a rendőröket szidalmazta, majd bántalmazta. Samu Tamás Gergő ezt észlelve több alkalommal 20 óra 47 perc és 20 óra 57 perc körüli időben ismeretlen tárgyakat dobott a sorfalban álló, a Készenléti Rendőrség állományába tartozó rendőrök pajzsának, megrúgta a sorfalban álló egyik rendőr pajzsát egy kb. egy méter hosszúságú fadarabot dobott a rendőrök közé egy felborított szemeteskukából kivett üveget dobott jobb kézzel teljes erővel a rendőrök közé."

A Mentelmi bizottság az ügyet 2010. június 8.-i ülésén tárgyalta. Álláspontjuk szerint közvádas ügyekben - szinte kivétel nélkül - a mentelmi jog felfüggesztése szorgalmazandó, hangsúlyozván: ez szolgálja az Országgyűlés tekintélyének megóvását és az érintett képviselő érdeke is egyértelműen azt kívánja, hogy a gyanú megalapozottsága, vagy alaptalansága az erre hivatott igazságszolgáltatási szervek előtti eljárásban tisztázódjék. Figyelembe véve az érveket, Samu Tamás Gergő is kérte mentelmi jogának felfüggesztését.

Mindezek alapján a Mentelmi bizottság egyhangú szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Samu Tamás Gergő mentelmi jogát az adott ügyben függessze fel.

+

Az Orosházi Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Babák Mihály (Fidesz) mentelmi joga felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Kiszely Tamás szarvasi lakos feljelentést tett rágalmazás és becsületsértés vétsége miatt. A feljelentés szerint:

„Babák Mihály országgyűlési képviselő, polgármester a Körös Televízió Nap, mint nap önkormányzati magazin 2010. február 3.-i műsorában, majd a Rádió Szarvas február 4.-i önkormányzati műsorában feljelentő személye ellen beazonosítható módon becsületsértésre alkalmas kifejezéseket használt."

A Mentelmi bizottság az ügyet 2010. június 8.-i ülésén tárgyalta. A bizottság az eset összes körülményének mérlegelése és a magánvádas ügyekben követett gyakorlata alapján, - figyelemmel az Alkotmánybíróságnak a véleménynyilvánítási szabadság és az országgyűlési képviselők jogállásáról szóló 1990. évi LV. törvény mentelmi joggal kapcsolatos rendelkezéseire - négy igen és egy nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy

Babák Mihály országgyűlési képviselő mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel.

+

A Pesti Központi Kerületi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Horváth Csaba (MSZP) mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Vitézy Dávid a BKV Zrt. felügyelő-bizottságának volt tagja feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt. A feljelentés szerint:

Horváth Csaba 2009. december 7-én a Magyar Televízió „Az Este" című műsorában egy a BKV-val kapcsolatos vitában következő kijelentést tette: „Azért egy politikai szálat hadd említsek meg, egyetlen egy politikai szálat sikerült eddig feltalálni, egy több tízmillió forintos Vitézy Helyi Théma támogatást, és a Vitézy családnak egy másik tagja, aki a BKV felügyelő-bizottságában ebben az időben közreműködött. Nem állítom, hogy itt bármilyen szabálytalanság történt. "

A Mentelmi bizottság az ügyet a június 8-i ülésén tárgyalta. Horváth Csaba írásban közölte álláspontját: „A műsorban Tarlós István képviselő úrral együtt vettem részt és a BKV-nál tapasztalt visszaélések politikai vonatkozásairól vitáztunk. Tarlós úr felvetésére, miszerint ezek a politikai szálak egyedül a Magyar Szocialista Párthoz köthetőek, a feljelentés tárgyává tett inkriminált kijelentéssel reagáltam. Akkori ismereteim szerint állításom megfelelt a valóságnak, mivel akkor csak ez az egy politikai összefüggés volt ismert a közvélemény előtt a BKV kifizetései és politikai szereplők között. Azóta több eset és politikai szál is felmerült a BKV-val kapcsolatban, amelyek azonban nem cáfolják akkori állításom valóságtartalmát." .

A bizottság az eset összes körülményének mérlegelése és a magánvádas ügyekben követett gyakorlata alapján, - figyelemmel az Alkotmánybíróságnak a véleménynyilvánítási szabadság és az országgyűlési képvisel ők jogállásáról szóló 1990. évi LV. törvény mentelmi joggal kapcsolatos rendelkezéseire, továbbá arra, hogy lényegileg két közszereplő egymás közti vitájáról van szó - négy igen és egy nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Horváth Csaba országgyűlési képviselő mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel.

+

A Pesti Központi Kerületi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Németh Zsolt (Fidesz) mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene dr. Torgyán József feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt.

„Németh Zsolt a Plus7dni (Plusz Nap) nevű felvidéki lapnak 2009. november 18.-án adott interjújában megjelent következő kijelentése miatt tette: „Szélsőségesek mindenhol vannak Európában. Például az elhunyt Jörg Haider, Le Pen és a magyar politikában Torgyán József. Valamennyiüknek hasonló a politikai stílusuk, és próbálnak feszültséget teremteni rasszista, antiszemita, agresszív és Slota úr esetében magyarellenes nyilatkozataikkal".

A Mentelmi bizottság az ügyet a 2010. június 8-i ülésén tárgyalta. A bizottság az eset összes körülményének mérlegelése és a magánvádas ügyekben követett gyakorlata alapján arra a megállapításra jutott, hogy nem indokolt a mentelmi jog felfüggesztése, mivel két közszereplő egymás közti ügyéről van szó. Ezért hat igen és egy nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Németh Zsolt országgyűlési képviselő mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel.

+

A Pesti Központi Kerületi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását dr. Simicskó István (KDNP) mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Szima Judit, a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetének főtitkára feljelentést tett becsületsértés vétsége miatt. A feljelentés szerint:

„2009. június 16.-án kedden 19:59 órakor az Index.hu internetes portálon „A rendőrségnek nem feladata a fajelméletgyártás" címmel megjelent írás tanúsága szerint dr. Simicskó István az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának Elnöke úgy nyilatkozott, hogy a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete vezetőitől „kifejezetten szélsőséges gondolatokat" tartalmazó „fajelméletek" illetve „háborús uszítást " megfogalmazó nyilatkozatok jelentek meg. "

A Mentelmi bizottság június 8.-i ülésén az eset összes körülményének mérlegelése és a magánvádas ügyekben követett gyakorlata alapján, - figyelemmel az Alkotmánybíróságnak a véleménynyilvánítási szabadság és az országgyűlési képviselők jogállásáról szóló 1990. évi LV. törvény mentelmi joggal kapcsolatos rendelkezéseire - hat igen és egy nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy dr. Simicskó István mentelmi jogát az adott ügyben az Országgyűlés ne függessze fel.

Bartha Szabó József

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!