Mentelmi ügyek – Az MSZP elnöke is feljelentett

Nem adta ki a T. Ház, sem Tasót, sem Rogánt. MSZP: Gyöngyösi vétke a nemzetiszocialista rendszer bűneinek tagadása miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, pártja pedig „megvalósítja az intézményesített antiszemitizmust”, amiért feloszlatható. Jobbik: Abszurd és felháborító, hogy egy olyan párt vádol, amely a kommunista diktatúra minden emberellenes borzalmáért felelős MSZMP jogutódja.

kdnp.hu – Bartha Szabó József

Híven a hagyományokhoz, „menetrendszerűen” érkeznek a T. Házba a parlamenti képviselők mentelmi jogának felfüggesztését szorgalmazó indítványok. A Mentelmi bizottság javaslata nyomán az Országgyűlés hivatott róluk dönteni, a jelen levő lépviselők kétharmados többségével.

+

A Debreceni Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Tasó László (Fidesz) országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Csokai János Nyíradonyi lakos feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt.

 „Feljelentő korábban több esetben kérte egy nyíradonyi ingatlan privatizációs szerződését, amely korábban az ő családja tulajdonában állt, majd államosították és később a város tulajdonába kerülve azt értékesítették. Feljelentő az értékesítésről készített szerződést, mint közérdekű adatot kérte megtekintésre, amelyet Tasó László nem teljesített. Feljelentő többszöri megkeresésére válaszul, Tasó László 2011. szeptember 26-án a feljelentéshez csatolt e-mailt küldte, amelyben becsület csorbítására alkalmas tényt állít Csokai János feljelentőről, amely alkalmas a rágalmazás vétség elkövetésére.”

A Mentelmi bizottság a Debreceni Városi Bíróság kérését 2012. február 13-i ülésén tárgyalta. Tasó László az üggyel kapcsolatban a következő nyilatkozatot tette:

– Csokai János, aki Nyíradonyba haza sem jár, de szándékosan megtévesztve az interneten tájékozódókat nyíradony címmel honlapot működtet. A honlap egyetlen valóban "nyíradonyi" vonatkozása a város önkormányzatának a rágalmazása, lejáratása. Feljelentő két éve folyamatosan olyan kártérítéssel zaklatja és járatja le a város önkormányzatát, mellyel kapcsolatban még a kérését sem tudja pontosan megfogalmazni. Valótlan állításokkal tünteti fel rossz színben a helyi döntéshozókat. Ettől függetlenül hivatalos választ kapott minden hivatalos megkeresésére a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumtól, a Hajdú -

Bihar Megyei Kormányhivataltól, és Nyíradony Város Jegyzőjétől is, de ezek minden esetben az érdemi vizsgálat utáni elutasításról szóltak. Amennyiben a Bizottság mégis úgy ítéli meg, hogy egy magánlevél ilyen módon történő közzétételével, érdemi vizsgálatot és eljárást érdemel Csokai János feljelentése, illetve a Debreceni Városi Bíróság megkeresése, úgy javasolja az Országgyűlésnek a mentelmi jogom felfüggesztését.

A Mentelmi bizottság hatáskör hiányában nem foglalkozott a cselekmény büntetőjogi értékelésével. Magánvádas ügyekben követett gyakorlatával az országgyűlési képviselők zavartalan munkavégzését kívánja biztosítani, különösen a zaklató jellegű feljelentésekkel szemben. Mindezekre tekintettel 6 igen és 2 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Tasó László mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel.

Az Országgyűlés arra a kérdésre válaszolva, hogy felfüggeszti-e Rogán Antal mentelmi jogát 51 igen, 265 nem, 0 tartózkodás mellett elfogadta a Mentelmi bizottság ajánlását.

+

A Pesti Központi Kerületi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Rogán Antal (Fidesz) mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Csabai Lászlóné Nyíregyházi lakos feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt. A feljelentés szerint:

Rogán Antal 2011. szeptember 20-án a TV2 Mokka című műsorában a „Ki élhet a végtörlesztéssel” témakörben feljelentővel kapcsolatban akként nyilatkozott, hogy „...2003-ban, amikor a szocialisták leszűkítették a kedvezményes forint hitel lehetőségét, akkor csak emlékeztetem Önt, meg a televízió nézőket is, például Csabai Lászlóné akkori kormánymegbízott, lakásügyi kormány megbízott, azért az utolsó nap még fölvette a kedvezményes hitelt. " Rogán Antal fenti kijelentésével valótlan tényt állít, mely a feljelentő becsületének csorbítására alkalmas.

A Mentelmi bizottság a Pesti Központi Kerületi Bíróság kérését 2012. február 13-i ülésén tárgyalta. Rogán Antal nyilatkozatában hangsúlyozta:

– Csabai Lászlóné kapcsán képviselt álláspontom a 2002-2003-ban a sajtóban megjelent információkon alapult, melyek akkor is politikai vita tárgyát képezték. Meggyőződésem szerint megfelelt a politikai véleménynyilvánítás kategóriájának, így nem kérem mentelmi jogom felfüggesztését.

A Mentelmi bizottság hatáskör hiányában nem foglalkozott a cselekmény büntetőjogi értékelésével. Magánvádas ügyekben követett gyakorlatával az országgyűlési képviselők zavartalan munkavégzését kívánja biztosítani. Mindezekre tekintettel 7 igen és 1 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Rogán Antal mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel.

Az Országgyűlés arra a kérdésre válaszolva, hogy felfüggeszti-e Rogán Antal mentelmi jogát 48 igen, 274 nem, 1 tartózkodás mellett elfogadta a Mentelmi bizottság ajánlását. Némi meglepetésre, pártjától eltérően, Brájer Éva és dr. Selmeczi Gabriella a mentelmi jog felfüggesztésére voksolt.

+

Röpke idő kérdése, hogy napirendre tűzze a T. Ház Gyöngyösi Márton mentelmi jogának felfüggesztését. A parlament külügyi bizottságának jobbikos alelnökét Mesterházy Attila, az MSZP elnöke és képviselőtársa, Steiner Pál jelentette fel a nemzetiszocialista rendszer bűneinek tagadása miatt. A feljelentést a legfőbb ügyészségen tették, hangsúlyozván: Gyöngyösi Márton a párt politikusaként a The Jewish Chronicle című folyóiratnak adott nyilatkozatában megkérdőjelezte a holokauszt magyarországi áldozatainak számát, azt a tényt, hogy több százezer magyar állampolgárt zsidó származása miatt gyilkoltak meg, illetve deportáltak a második világháború alatt. A büntető törvénykönyv erre vonatkozóan egyértelmű: aki nagy nyilvánosság előtt a nemzetiszocialista vagy a kommunista rendszerek által elkövetett népirtás és más, emberiség elleni cselekmények tényét tagadja, kétségbe vonja, vagy jelentéktelen színben tünteti fel, bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Gyöngyösi Márton, a Jobbik országgyűlési képviselője - elmondása szerint - örömmel fogadta az MSZP személye ellen irányuló feljelentésének hírét, amely lehetőséget teremt arra, hogy a nyilvánosság előtt ismertté váljon a The Jewish Chronicle-nek adott interjú eredeti, manipulációtól és csúsztatásoktól mentes változata. Írásban kérte az újságtól az eredeti hangfelvétel nyilvánossá tételét, amit a főszerkesztő, Stephen Pollard – arrogáns válaszlevelében – elutasított. Gyöngyösi Márton reméli, hogy ami neki nem sikerült, azt az ügyészség eléri, és a közvélemény megismerheti az interjú hiteles szövegét a maga teljességében, így lelepleződik a brit zsidó lap újságírói etikával tökéletesen ellentétes gyakorlata. Hangsúlyozta: továbbra is vállalja a The Jewish Cronicle folyóiratnak tett nyilatkozatát, amelyet a The Jerusalem Post manipulálva idézett. Kijelentette: fenntartja, hogy Magyarországon és világszerte is virágzik az izraeli etnobiznisz, amely a holokauszt áldozatait használja fel, továbbá abbéli meggyőződését is fenntartja, hogy a holokauszt magyar áldozatainak számáról „vita van”.

Az MSZP álláspontja, hogy a Jobbik „megvalósítja az intézményesített antiszemitizmust”, parlamenti rangra emel elfogadhatatlan kijelentéseket. Steiner Pál bejelentette: a pártelnökkel közösen a XI. és XXII. kerületi ügyészségen törvényességi ellenőrzési eljárást kezdeményeztek a Jobbik ellen is. Az ügyészség azt vizsgálja, hogy a Jobbik tevékenysége megfelel-e az alaptörvénynek, és ha működését alkotmányellenesnek találja, a folyamat vége a párt feloszlatása lehet.

Jobbik Magyarországért Mozgalom közleményben tudatta: „Abszurdnak és felháborítónak tartjuk azt, hogy egy olyan párt vádol, amely a jelenleg hatályos Alaptörvény értelmében a kommunista diktatúra minden emberellenes borzalmáért felelős Magyar Szocialista Munkáspárt jogutódja. Ilyen értelemben törvényességi ellenőrzési eljárást a jelenleg hatályban lévő törvények alapján az MSZP ellen kellene kezdeményeznie az ügyészségnek.”

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!