Nem javul a bábolnai ménesbirtok helyzete

Nagy Andor azt kérdezte, hogy mit tesz a kormány az illegális fakitermelés ellen.  Puskás Tivadar arra hívta fel a figyelmet, hogy folyamatosan vonják ki a pénzt az egészségügyből. Medgyasszay László interpellációjában a bábolnai ménesbirtokról kérdezte a tárca vezetőjét. A helyzet egyáltalán nem javul, hanem egyre bizonytalanabb, ami a nemzeti vagyonkezelőnek köszönhető. Nagy Kálmán napirend előtt az egészségügyi megállapodás kapcsán azt mondta: a kormány becsapta a betegeket, a kórházak az előző évihez képest októberben kevesebb pénzt kaptak.

A közlekedési törvények módosításának általános vitáját is lefolytatták a parlamentben. Fónagy János fideszes képviselő szerint a magyar vasút jelenlegi helyzete számos kritikára ad okot, ezek megoldására azonban a tervezetben nem látnak megoldást. Az egyeztető fórumok létrehozása, az egyeztetett menetrend jelentőségének, illetve annak felismerése, hogy a verseny nem az autóbusz és a vasút, hanem a közösségi és az egyéni közlekedés között van, szerinte nem innovatív gondolat. Úgy véli, ez a javaslat költségvetési kényszer hatására jött létre. Mint mondta: nem nyújtanak be módosító javaslatokat, mert a tervezetet alapjaiban tévesnek, javíthatatlannak tartják.

A honatyák plafont szabtak az országgyűlési tisztségviselők pótlékának. Az országgyűlési tisztségviselők jövőre a bizottsági alelnököknek járó választókerületi pótléknál nem kapnak nagyobb összeget: pótlék megállapításánál legfeljebb az alapdíj kétszerese vehető figyelembe.

Megszűntették a keresetkorlátot a 2008. előtt nyugdíjba vonultak esetében, továbbá lehetővé tették, hogy a közszférában dolgozó kismamák részmunkaidős foglalkoztatást kérjenek a gyes-ről, gyed-ről visszatérve.

A kormány terveivel ellentétben a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) elnöke nem kap rendeletalkotási jogot, miután az Országgyűlés nem fogadta el az ezzel kapcsolatos alkotmánymódosítást.
      
Rétvári Bence az azonnali kérdések órájában felhívta a figyelmet arra, hogy a közelgő koppenhágai klímacsúcson fontos döntés születhet a globális felmelegedés mérsékléséről. A kiotói egyezményt felválthatja egy új megállapodás, amelyben konkrét vállalások is szerepelhetnek. A képviselő a magyar álláspontról kérdezte a kormányt. Kling István államtitkár azt válaszolta: a lényeg, hogy a szén-dioxid-kvótatöbblet felhasználásának lehetőségét megőrizze Magyarország, jelenleg jelentősen túlteljesíti az ország a vállalásokat. Az alapvető érdeke Magyarországnak az, hogy a nemzeti kincsnek számító kvóta a fenntartható fejlődés figyelembe vételével megmaradjon.
   
Heintz Tamás fideszes képviselő szerint több helyen nem lehet oltóanyaghoz jutni, nem megbízható az ellátás és a tájékoztatás, az országban pánikhangulat tört ki. Azt kérdezte az egészségügyi minisztertől: miért nem zökkenőmentes a kiszállítás.
 
Puskás Tivadar arra hívta fel a figyelmet, hogy folyamatosan vonják ki a pénzt az egészségügyből, az unióból érkező források pedig csak a beruházásokat finanszírozzák, de az intézmények üzemeltetésére nincs elegendő pénz, a gyógyításra elkülöníthető pénz reálértéke pedig csökken.

Nagy Andor az azonnali kérdések között azt kérdezte, hogy mit tesz a kormány az illegális fakitermelés ellen. Idézte azokat az adatokat, amelybe 7,5 millió köbméter fa kivágását vezetik be, ennek majdnem fele fekete forrásból származik. Ez a tétel olyan magas, hogy a magyarországi erdők megújulási képességét veszélyezteti a folyamat, és 50-75 milliárd forintról van szó. Ez egy óriási üzlet, az illegális termelők letarolják az erdőket, az állam pedig jelentős bevételtől eshet el szerinte.

Kontrát Károly (Fidesz) interpellációjában arról beszélt, hogy a kormány kijelentései ellenére romlik a közbiztonság és a rendőrség morális állapota. Kijelentette, hogy a hírek szerint egy állítólag roma fiatalokból álló csoport a közelmúltban megtámadta a nagykátai rendőrség épületét. Feltette a kérdést, hogy valóban megtámadták-e a rendőrkapitányság épületét, és hogy ebben az ügyben hány embert vettek őrizetbe.
    
Bagi Béla (Fidesz) arról beszélt, hogy Várgesztes önkormányzata egy pályázaton 2,6 millió forintot nyert egy kerékpáros pihenőhely kialakítására a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól (MVH). Közölte, hogy az egyik internetes portálon bemutatott helyszíni kép szerint a pihenő tíz darab, a földbe beásott farönkből, némi tereprendezésből és gyepesítésből áll. A képviselő ennek alapján kijelentette, hogy az MVH állam az államban, amely lényegében azt tesz, amit akar.

Medgyasszay László interpellációjában a bábolnai ménesbirtokról kérdezte a tárca vezetőjét. A helyzet egyáltalán nem javul, hanem egyre bizonytalanabb, ami a nemzeti vagyonkezelőnek köszönhető. A tervezett megállapodások szerint a ménesbirtok által bérelt 813 hektár termőföld haszonbérletét megszüntetnék, erre a földre azonban a politikus szerint a hosszú távú működés miatt szükség van. Megint kihúzzák a földet a birtok lába alól? – kérdezte, majd azt is szóvá tette, hogy még mindig nem hajtották végre azt a kormányrendeletet, amely 500 hektárt biztosítana a birtok számára.

Az interpelláció teljes szövege:

A Ménesbirtok sorsát illetően már számos alkalommal fordultam miniszter úrhoz. Ennek ellenére a Ménesbirtok helyzete nem javul, sőt egyre bizonytalanabb és ez nem a gazdasági válságnak, hanem leginkább a tulajdonos Magyar Államot képviselő Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt-nek „köszönhető”. Legalábbis erre utalnak a legutóbbi történések is.

A Vagyonkezelő és a Ménesbirtok között tervezett SZT/30659 számú megállapodás szerint a Ménesbirtok által bérelt 813 hektár termőföld haszonbérletét megszüntetik. A haszonbérleti jogot pályáztatás útján, nem kis áldozatvállalással mentette meg a Ménesbirtok a bábolnai földek kiárusításakor. A szakemberek szerint erre a földre a Ménesbirtok hosszú távú működéséhez szükség van. Most ezek szerint megint „kihúzzák a földet” a Ménesbirtok lába alól.  

Kérdezem, ha ezt így végrehajtják, akkor mi lesz a Ménesbirtok biztonságos működésének az alapja? Másrészt pedig még mindig nem hajtották Végre azt a kormányrendeletet, amely további, mintegy 500 hektár földet biztosítana a Ménesbirtoknak. A végrehajtásért a pénzügyminiszter felel.

Kérdezem az államtitkár urat, hogy mit tett ennek az immár három éves határozatnak a végrehajtásáért?

Az 520/2009. (X.21.) sz. Alapítói Határozat szerint a haszonbérlet megszüntetésével a Ménesbirtok a továbbiakban „felelős őrzéssel” lesz megbízva. Mit jelent ez?

A Polgári Törvénykönyv szerint „a felelős őrző köteles a dolog meglevő hasznait kiadni és az elfogyasztott vagy beszedni elmulasztott hasznok értékét - az őrzésből folyó igényei beszámításával — megtéríteni”. Vagyis a Ménesbirtok műveli a földet és a hasznait nem szedheti be?

Az említett határozat már „Új használóval” is számol a termőföldek tekintetében. Talán már előre tudják, hogy ki lesz az?

A haszonbérleti jog megszerzéséért fizetett egyösszegű díjat a Ménesbirtok nem kapja vissza, hanem beszámítják a tulajdonosi kölcsön törlesztésébe.

Mi indokolta, hogy olyan megoldást választottak a kölcsön törlesztésére, ami egyúttal ellehetetleníti a Ménesbirtok működését?

További kérdéseket vet fel a Ménesbirtokhoz tartozó energiaágazat. Ez jövedelmet termel, de mégis felmerült az MNV Zrt. részéről, hogy hasznosítani kellene, vagy eladni, vagy bérbe adni.

Tisztelettel kérdezem, hogy milyen döntés született ez ügyben?

+

Katona Tamás pénzügyi államtitkár azt mondta, hogy a vagyonkezelő értékelése szerint Bábolna stabilizálása érdekében több döntés is született az utóbbi időben és nem történt semmiféle manipuláció. A képviselő a választ nem fogadta el, a parlament 178 igen, 143 nem és 2 tartózkodással jóváhagyta.

A fideszes Varga Mihály arról beszélt, hogy 2010-es megszorító csomag legfőbb vesztese a közösségi közlekedés; az ágazat 40 milliárd forinttal kevesebből gazdálkodhat jövőre, miközben a terület adósságállománya 100 milliárdra tehető. Kitért arra is, hogy a vonatkozó módosítások alapján a Jász-Kun Volán alvállalkozót vonhat be tevékenységi körébe. Mi ez ha nem egy állami vállalat leplezett privatizációja, amely a számos kistelepülés közösségi közlekedését veszélyezteti? – kérdezte.
    
A képviselők 264 igen és 12 tartózkodó szavazattal hozzájárultak a képviselői juttatásokról szóló javaslat tárgyalásánál a házszabálytól való eltéréshez.
 
Nagy Kálmán napirend előtt az egészségügyi megállapodás kapcsán azt mondta: a kormány becsapta a betegeket, a kórházak az előző évihez képest októberben kevesebb pénzt kaptak, és novemberre is, kórházanként átlagosan 100 millió forintos bevételkiesés várható. Amit extrafinanszírozásként megkaptak, azt a normál finanszírozásból elvonták – mondta Nagy Kálmán, aki szerint a Gyurcsány-Bajnai-kormány legnagyobb csődje az egészségügy.
    
Kupper András (Fidesz) bírálta, hogy az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet (EKI) ampullánként 460 forintot kap az új influenza elleni vakcina után, amely 2 millió darab esetén majdnem egymilliárd forintos bevételt jelent, pedig az intézet felkészületlenül, szakszerűtlenül és arcátlanul drágán látja el feladatát. Úgy tűnik, az állam keresni akar a járványon – fogalmazott az ellenzéki képviselő, aki indokolatlanul magasnak tartja a 40 százalékos árrést, és követelte: a vakcina patikai árát haladéktalanul csökkentsék legalább annyival, amennyit a szocialista vezetésű EKI rátesz.

kdnp.hu
Forrás: MTI
Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!