Országgyűlés: Csendes bólogatásra senki sem számíthat!

Kétnapos üléssel folytatja munkáját az Országgyűlés az egyhetes húsvéti szünetet követően. Jóslás nélkül elmondható: a hagyományokhoz híven, hangos viták, bekiabálások kísérik a folyamatban lévő, miként az újonnan benyújtott törvényjavaslatokat is. Íme, a részletes menetrend.

kdnp.hu – Bartha Szabó József

Újra elfogadhatják az Alkotmánybíróság által részben alaptörvény-ellenesnek nyilvánított, és a köztársasági elnök által visszaküldött választási eljárásról szóló törvényt.

Az alkotmányügyi bizottság által benyújtott zárószavazás előtti módosító javaslat megszüntetné a magyarországi lakcímmel rendelkezők feliratkozási kötelezettségét, a Magyarországon lakcímmel nem rendelkezők számára pedig arra adna lehetőséget, hogy levélben, az ügyfélkapun vagy a választások hivatalos honlapján keresztül kérjék a központi névjegyzékbe való felvételüket a Nemzeti Választási Irodánál. A javaslat meghatározná azt is, hogy a magyarországi lakcímmel nem rendelkező polgárok 10 évig maradhatnak benne a névjegyzékben, de a határidő megszakad, ha a választópolgár adatait módosítja, névjegyzékbe vételének meghosszabbítását kéri vagy szavazási iratot ad le.

Az Alkotmánybíróság azt is kimondta, hogy a véleménynyilvánítás és a sajtó szabadságának súlyosan aránytalan korlátozása az, hogy a törvény a kampányidőszakban kizárólag közszolgálati médiaszolgáltatásban engedi meg politikai reklámok közzétételét, továbbá alaptörvény-ellenesnek tartotta, hogy a filmszínházakban tilos a politikai hirdetések közzététele a kampányidőszak alatt, illetve, hogy a választásokkal kapcsolatos közvélemény-kutatási eredményeket tilos közzétenni a választásokat megelőző hat nap során.

A zárószavazás előtti módosító indítvány ezért törli azt a rendelkezést, hogy a szavazást megelőző 48 órában közszolgálati médiaszolgáltató politikai reklámot nem tehet közzé, valamint azt is, hogy a kampányidőszak utolsó hat napján választásokkal kapcsolatos közvélemény-kutatás eredménye nem hozható nyilvánosságra. Továbbá lehetővé teszi, hogy a mozikban is bemutassanak politikai hirdetéseket.

A javaslat emellett az országos listát nem állító szervezetek és jelöltek esetében megszüntetné azt a korlátozást, hogy csak a közmédiában tehetnek közzé politikai hirdetést. A szövegben szó szerint azt rögzítik, hogy „A médiaszolgáltató egyenlő feltételek mellett teheti közzé a jelöltet állító jelölő szervezetek és független jelöltek politikai reklámjait”.

A módosító indítvány indoklásában emlékeztetnek az időközben lezajlott alaptörvény-módosításra, amely az országos listát állító jelölő szervezetek csak a közszolgálati médiaszolgáltatóknál tehetnek közzé politikai reklámot, ugyanakkor jelzik, hogy az összes többi jelölt, vagy jelölő szervezet vonatkozásában ilyen korlátozás nem érvényesül.

„Azaz az országos listát nem állító jelölő szervezetek szabadon dönthetnek arról, hogy hol kívánnak reklámozni, míg az országos listát állítók az alaptörvényben foglalt rendelkezésekre tekintettel kizárólag a közszolgálati médiaszolgáltatókat vehetik igénybe” – áll javaslat indoklásában.

A javaslat arról is rendelkezik, hogy az országos listát állító szervezetek számára az összes médiaszolgáltató tekintetében együttesen 600 perc műsoridő áll majd rendelkezésre, amelyet médiaszolgáltatóként, az országos listák között egyenlő arányban kell felosztani.

Zárószavazáshoz érkezik az egészségügyi törvények módosításáról szóló, hat jogszabály átírását magában foglaló javaslat, amely a szakellátási felelősséget hivatott hozzáigazítani az egészségügyi ellátórendszerben az elmúlt két évben bekövetkezett strukturális változásokhoz.

Nyugvópontra juthat a hegyközségekről szóló 2012. évi CCXIX. törvény módosításáról szóló javaslat. a hegyközségekről szóló törvény is. Indoklása szerint az idén január 1-jén hatályba lépett jogszabály néhány ponton olyan rendelkezéseket tartalmaz, ami az egyértelmű jogértelmezést nehezíti. Az előterjesztők szerint fontos lenne a hegyközségi járulék fizetésére kötelezettek körének bővítése a szőlészeti és borászati felvásárlókkal annak érdekében, hogy a hegyközségek finanszírozásának bázisát a legszélesebb alappal lehessen rögzíteni.

Elfogadhatják a szociális szövetkezetekkel összefüggő és a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó törvények módosításáról szóló javaslatot is. Célja a szociális szövetkezetek foglalkoztatási lehetőségeinek szélesítése, a tagi jogviszony rendezése, a hátrányos helyzetben lévők esetében az önfenntartás, az öngondoskodás, és a közös munkában megnyilvánuló felelősségvállalás elősegítése.  Fontos szándéka, hogy elősegítse a szociális szövetkezetek megerősödését, a tagi munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló személyek egyes társadalombiztosítási ellátására és a szociális hozzájárulási adó fizetése alóli mentesítésre. Lehetőséget kíván teremteni arra is, hogy a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból biztosítani lehessen a kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum emeléséből 2013. első félévében adódó többletterheket és az egészségügyi szolgáltatási járulék állam általi átvállalásából adódó kiadásokat. Három hónapra kizárná viszont a közfoglalkoztatásból azokat az álláskeresőket, akik nem teljesítik a gyermekük tankötelezettségével kapcsolatos kötelezettségeiket, vagy nem tartják rendben lakókörnyezetüket.

Határoznak a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény módosításáról, amely elsősorban a magyar kormánytisztviselői karra vonatkozó szabályokat egészíti ki a megalakulását követően felmerült gyakorlati tapasztalatok nyomán.

Végszavazáshoz érkezik a Finnugor Rokon Népek Napjáról szóló határozati javaslat, valamint a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvényjavaslatról, amely tartalmazza többek között a Magyar Rendvédelmi Kar (MRK) elnökének illetményére vonatkozó rendelkezéseket, valamint szélesíti az MRK által kezelt adatkört.

A parlament ezt követően az alkotmányügyi bizottság egy korábbi általános érvényű állásfoglalásának elutasításáról tárgyalhat és dönthet az MSZP kezdeményezésére. Mesterházy Attila, a párt frakcióvezetője ezzel azt szeretné elérni, hogy a Ház felhívja a figyelmet a részlehajlás nélküli ülésvezetés követelményére, szerinte ugyanis Kövér László házelnök 2013. február 11-én megsértette az országgyűlési törvény erre vonatkozó rendelkezését.

Hétfőn az esti órákban ismét napirendre kerül több korábban tárgyalni kezdett javaslat, így részletes vitát tarthatnak például a nemzetbiztonsági ellenőrzés új szabályainak megállapításáról, valamint a nemzeti eszközkezelővel kapcsolatos törvénymódosításokkal.

Kedden kezdik újra tárgyalni az önkényuralmi jelképek használatának szankcionálásáról szóló törvénymódosító javaslatot. Korábbi változatát az Alkotmánybíróság februárban április 30-ai hatállyal semmisítette meg, mert álláspontja szerint az túl tágan határozta meg a büntetendő magatartások körét, ami önkényes jogértelmezéshez és a véleménynyilvánítás szabadságának indokolatlan korlátozásához vezethet.

A javaslat szerint a jövőben nem általános tiltást alkalmaz majd a Btk., így a korábbiakhoz képest szűkebb körben állapítja meg a büntetendő magatartások körét. Az lesz büntethető, aki a köznyugalom megzavarására alkalmas - különösen az önkényuralmi rendszerek áldozatainak emberi méltóságát vagy kegyeleti jogát sértő – módon terjeszti, nagy nyilvánosság előtt használja, vagy közszemlére teszi a horogkeresztet, az SS-jelvényt, a nyilaskeresztet, a sarló-kalapácsot vagy az ötágú vörös csillagot, illetve az ezeket ábrázoló jelképeket.

A Btk.-módosítás elfogadása esetén április 30-án léphet hatályba, hogy a közelgő május 1-jén se lehessen önkényuralmi jelképeket viselni.

Ugyancsak kedden kezdik tárgyalni a közveszély színhelyén elkövetett lopás szigorúbb büntetőjogi szankcionálásáról szóló törvénymódosítást. Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója, a parlament rendészeti bizottságának elnöke frakciótársával, Gulyás Gergellyel közösen terjesztette a T. Ház elé. Javaslatuk szerint a jövőben vétség helyett bűncselekmény lesz a katasztrófa- vagy vészhelyzet, illetve természeti csapás helyszínén elkövetett lopás, így az ilyen tolvajoknak minimum három, maximum tíz év börtönbüntetés járhat majd.

E napon kezdődik még a vízgazdálkodásról szóló törvény, valamint a közérdekű önkéntes tevékenységről szóló 2005. évi LXXXVIII. törvény módosításáról szóló javaslat. általános vitája is.

+

Természetesen nem maradnak el a parlament legszínesebb műfajai közé tartozó napirend előtti felszólalások, interpellációk, kérdések és azonnali kérdések sem. Íme, a részletes menetrend. 

Hétfő

A Finnugor Nyelvrokonsággal Rendelkező Népek Napjáról szóló határozati javaslat. (Szövege: PDF, Horváth János, Fidesz-, Latorcai János, KDNP-, Gruber Attila, Fidesz-, Mandur László, MSZP-, Gyöngyösi Márton, Jobbi-k, Szilágyi Péter, független képviselők önálló indítványa. A napirendi pont előadója: Latorcai János.  Zárószavazás.)

A Gárdonyi Géza emléknapról szóló határozati javaslat. (Szövege: PDF. Gyimes Endre, L. Simon László, Nyitrai Zsolt Fidesz-képviselők önálló indítványa. Szavazás a módosító javaslatokról.)

A világörökségről szóló 2011. évi LXXVII. törvény és a budapesti Istvánmező rehabilitációs programjáról, kiemelten a Budapesti Olimpiai Központ integrált rekonstrukciójáról szóló 2012. évi LXXV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szövege: PDF. L. Simon László, Gulyás Dénes Fidesz-képviselők önálló indítványa. Szavazás a módosító javaslatokról.)

Az egészségügyet érintő egyes törvényeknek az egészségügyi szakellátási felelősséggel kapcsolatos, valamint egyes közszférában foglalkoztatott egészségügyi dolgozók foglalkoztatási helyzetével összefüggő módosításáról. (Szövege: PDF.  Előterjesztője: Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere. Szavazás a módosító javaslatokról. Záróvita és zárószavazás. A törvényjavaslat egy szakasza sarkalatosnak minősül, ezért elfogadásához a jelenlévő országgyűlési képviselők 2/3-ának igen szavazata szükséges.)

Az Alkotmánybíróság által részben alaptörvény-ellenesnek nyilvánított, és a köztársasági elnök által visszaküldött, az Országgyűlés 2012. november 26-i ülésnapján elfogadott, a választási eljárásról szóló törvény. (A köztársasági elnöknek aláírásra megküldött törvény szövege: PDF. A köztársasági elnök visszaküldő levele: szövege: PDF. Záróvita és zárószavazás. Alkotmányügyi bizottság zárószavazás előtti módosító javaslata: szövege: PDF. A törvényjavaslat egyes szakaszai sarkalatosnak minősülnek, ezért elfogadásukhoz a jelenlévő országgyűlési képviselők 2/3-ának igen szavazata szükséges.)

A Balaton Kiemelt Üdülőkörzet Területrendezési Tervének elfogadásáról és a Balatoni Területrendezési Szabályzat megállapításáról szóló 2000. évi CXII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szövege: PDF. Előterjesztője: Pintér Sándor belügyminiszter. Szavazás a módosító javaslatokról.)

A közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szövege: PDF. Előterjesztője: Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter. Záróvita és zárószavazás.)

A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szövege: PDF.  Előterjesztője: Pintér Sándor belügyminiszter. Záróvita és zárószavazás.)

A szociális szövetkezetekkel összefüggésben egyes törvények, továbbá a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szöveges PDF.  Előterjesztője: Pintér Sándor belügyminiszter. Záróvita és zárószavazás.)

Az adó- és egyéb közterhekkel kapcsolatos nemzetközi közigazgatási együttműködés egyes szabályairól szóló törvényjavaslat. (Új változat. Szövege: PDF. Előterjesztője: Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Szavazás a módosító javaslatokról.)

A hegyközségekről szóló 2012. évi CCXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szövege: PDF. Horváth István, Font Sándor, Nyitrai Zsolt, Nyitrai Zsolt, Patay Vilmos Fidesz-képviselők önálló indítványa. Zárószavazás.)

A felnőttképzésről szóló törvényjavaslat. (Szövege: PDF. Előterjesztője: Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Szavazás a módosító javaslatokról.)

Az Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság 28/2010-2014. AIÜB számú általános érvényű állásfoglalásának elutasítására irányuló kérelem. (Szövege: PDF. Mesterházi Attila és az MSZP képviselőcsoportjának kezdeményezése. Tárgyalás és döntés.)

A Magyarország Kormánya és a Szlovén Köztársaság Kormánya között az államhatáron átvezető közúti kapcsolatok fejlesztéséről szóló keretmegállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslat. (Szövege: PDF. Előterjesztője: Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter. Általános vita a lezárásig.)

Az Európai Unió Mali Kiképző Műveletében („EUTM Mali”) történő magyar katonai szerepvállalásról szóló beszámoló. (Szövege: PDF. Előterjesztője: Hende Csaba honvédelmi miniszter.) Elfogadásáról szóló határozati javaslat. (Szövege: PDF. A Honvédelmi és rendészeti bizottság önálló indítványa. Együttes általános vita a lezárásig.)

A csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szövege: PDF. Román István Koszorús László Fidesz- képviselők önálló indítványa. Részletes vita.)

Az állami és önkormányzati szervek elektronikus információbiztonságáról szóló törvényjavaslat. (Szövege: PDF. Előterjesztője: Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter. Részletes vita.)

A Nemzeti Eszközkezelővel kapcsolatos egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szövege: PDF. Előterjesztője: Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter. Részletes vita. A törvényjavaslat egy szakasza sarkalatosnak minősül, ezért elfogadásához a jelenlévő országgyűlési képviselők 2/3-ának igen szavazata szükséges.)

A rezsicsökkentések végrehajtásáról szóló törvényjavaslat. (Szövege: PDF. Németh Szilárd István, Ékes József Fidesz-képviselők önálló indítványa. A részletes vita folytatása és lezárása.)

Kedd

Az önkényuralmi jelképek használatának büntetőjogi szankcionálásáról szóló törvényjavaslat. (Szövege: PDF. Előterjesztő: Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter. Az általános vita megkezdése. A törvényjavaslat sarkalatosnak minősül, ezért elfogadásához a jelenlévő országgyűlési képviselők 2/3-ának igen szavazata szükséges.)

A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szövege: PDF. Előterjesztő: Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter. Általános vita a lezárásig.)

A közérdekű önkéntes tevékenységről szóló 2005. évi LXXXVIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szövege: PDF. Előterjesztő: Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere. Általános vita a lezárásig.)

A közveszély színhelyén elkövetett lopás szigorúbb büntetőjogi szankcionálásáról szóló törvényjavaslat. (Szövege: PDF. Gulyás Gergely, Kocsis Máté Fidesz-képviselők önálló indítványa. Általános vita a lezárásig.)

Az önkényuralmi jelképek használatának büntetőjogi szankcionálásáról szóló törvényjavaslat. (Szövege: PDF. Előterjesztő: Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter. Az általános vita folytatása és lezárása. A törvényjavaslat sarkalatosnak minősül, ezért elfogadásához a jelenlévő országgyűlési képviselők 2/3-ának igen szavazata szükséges.)

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!