Országgyűlés: hétfőn a jelen, kedden a múlt…

E heti kétnapos ülés első felében dönthetnek az új országgyűlési törvényjavaslatról, amely egyebek mellet őrséget állítana fel az ülésterem rendjének biztosítására, továbbá kimondaná, hogy a képviselők a következő ciklustól parlamenti munkájukon kívül nem folytathatnak más kereső foglalkozást. Kedden a feltáratlan állambiztonsági múlt húsz évi morális adósságairól értekeznek. Természetesen nem maradnak el a parlament legszínesebb műfajai közé tartozó napirend előtti felszólalások, az interpellációk és a kérdések sem. Íme, a részletes menetrend.

kdnp.hu - Bartha Szabó József

A hétfői ülésen a képviselők elsőként a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja alkalmából tartanak megemlékezést. A határozathozatalok során mindenekelőtt azt az ötpárti határozati javaslatot fogadhatják el, amely a világörökség évének nyilvánítaná 2012-t. Ezt követően várható döntés az új országgyűlési törvényről, valamint a házszabály ahhoz kapcsolódó módosításáról. A kormányoldalnak előbbi indítvány egyes részeinek elfogadásához a képviselők kétharmadának igen szavazataira lesz szüksége, ami a módosító javaslatok során csak a Jobbik szavazataival lett meg, mivel a KDNP-frakció harminc tagja nem értett egyet a fideszes Kovács Zoltán azon kezdeményezésével, amely alapján a következő ciklustól nem folytathatnának más keresőfoglalkozást.

A Jobbik azóta közölte, a zárószavazáson nem szavazzák meg az előterjesztést. A törvényjavaslat az előző héten elfogadott módosításokkal arról is rendelkezik, hogy parlamenti képviselők – a miniszterek és az államtitkárok kivételével – nem lehetnek állami vezetők, nem állhatnak kormányzati szolgálati vagy közszolgálati jogviszonyban, nem lehetnek közigazgatási szerv munkavállalói. Nem tölthetnek be polgármesteri, alpolgármesteri, főpolgármesteri, -helyettesi, megyei közgyűlési elnöki vagy alelnöki tisztséget, és nem lehetnek önkormányzati képviselők sem. Rögzítenék továbbá, hogy az ülésnapról kizárt képviselőnek - az eredeti kormánypárti tervekkel ellentétben - mégsem kell elhagynia az üléstermet, tőlük csak a szót vonnák el aznapra.

A kizárást az ülést vezető elnök akkor javasolhatja az Országgyűlésnek, ha a képviselő felszólalásában kirívóan sértő kifejezést használt, illetve ha házszabálysértő magatartását rendreutasítása után is folytatta. Az újonnan létrejövő Országgyűlési Őrség így csak a képviselői jogainak gyakorlásából felfüggesztett – erőszakot alkalmazó vagy azzal fenyegető – képviselőt vezettetheti ki az ülésteremből. A házszabály módosítása egyebek mellett tartalmazhatja majd a frakcióalakítási szabályokat, így ez rögzítheti azt is, hogy a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalícióhoz tartozó tíz független képviselő ebben a ciklusban nem hozhat létre képviselőcsoportot. A fentiek mellett még egyetlen határozati javaslatról várható zárószavazás, a Ház ebben a nemzetiségek napjává nyilvánítaná december 18-át, arra hivatkozva, hogy az ENSZ korábban ezen a napon fogadta el a nemzeti vagy etnikai, vallási és nyelvi kisebbségek jogairól szóló nyilatkozatát.

A hétfői ülésnap végén a kormány fogyasztóvédelmi törvénymódosító javaslatáról kezdődik vita, majd három korábban tárgyalni kezdett előterjesztéséhez szólhatnak hozzá ismét a képviselők.

A keddi ülésnap napirendje mindössze két pontból áll, így elsőként az állambiztonsági múlt feltárásáról tartanak ötórás időkerettel rendelkező vitát, majd a járások kialakításáról szóló általános vita folytatódhat.

Természetesen nem maradnak el a parlament legszínesebb műfajai közé tartozó napirend előtti felszólalások, az interpellációk és a kérdések sem. Íme, a részletes menetrend. 

Hétfő

A 2012. év Világörökség Éveként történő megünnepléséről szóló határozati javaslat. (Horváth János /Fidesz/, Pálffy István KDNP-, Szili Katalin független, Bödecs Barna Jobbik-, Jávor Benedek LMP-, Pál Béla MSZP-képviselők önálló indítványa. A napirendi pont előadója: Horváth János. Zárószavazás.)

Az Országgyűlésről szóló törvényjavaslat. (Lázár János, Gulyás Gergely, Szűcs Lajos Fidesz-, Harrach Péter KDNP-képviselők önálló indítványa. A napirendi pont előadója: Gulyás Gergely. Záróvita és zárószavazás. A törvényjavaslat egyes szakaszai az sarkalatosnak minősülnek ezért elfogadásukhoz a jelen lévő országgyűlési képviselők 2/3-ának igen szavazata szükséges.)

A Magyar Köztársaság Országgyűlésének Házszabályáról szóló 46/1994. (IX. 30.) OGY határozat módosításáról szóló határozati javaslat. (Lázár János, Gulyás Gergely, Szűcs Lajos Fidesz-, Harrach Péter KDNP-képviselők önálló indítványa. A napirendi pont előadója: Gulyás Gergely. Záróvita és zárószavazás.)

A Nemzetiségek Napjáról szóló határozati javaslat. (A napirendi pont előadója: Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter. Zárószavazás.)

A nemzeti örökségről szóló határozati javaslat. (Lázár János, L. Simon László, Potápi Árpád János Fidesz-, Semjén Zsolt KDNP-képviselők önálló indítványa. A napirendi pont előadója: L. Simon László. Szavazás a módosító javaslatokról és lehetőség szerint a zárószavazás.)

A kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter. Szavazás a módosító javaslatokról és lehetőség szerint a zárószavazás.)

A települési önkormányzatok fekvőbeteg-szakellátó intézményeinek átvételéről és az átvételhez kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter. Szavazás a módosító javaslatokról.)

A személyszállítási szolgáltatásokról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter. Szavazás a módosító javaslatokról.)

A fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. Általános vita a lezárásig.)

A gyermekbarát igazságszolgáltatás megvalósulásához kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter. Részletes vita.)

A földmérési és térképészeti tevékenységről szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter. Részletes vita.)

A bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény és egyes energetikai tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter. Részletes vita.)

Kedd

A feltáratlan állambiztonsági múlt és az elmúlt húsz év morális adósságai. (Schiffer András LMP- és a támogató képviselők kezdeményezése. A képviselők felszólalására rendelkezésre álló időkeret 420 óra, azaz 260 perc: 130 perc a kormánypárti képviselőcsoportoké, és ugyanannyi az ellenzékieké. A kormány nyilatkozata 30 perc, viszontválasza 15 perc lehet. A képviselői felszólalások a vezérszónokok 20-20 perces felszólalásával kezdődnek.)

A járások kialakításáról, valamint egyes ezzel összefüggő törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter. Általános vita folytatása és lezárása. A törvényjavaslat egyes szakaszai sarkalatosnak minősülnek ezért elfogadásukhoz a jelen lévő országgyűlési képviselők 2/3-ának igen szavazata szükséges.)

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!