Országgyűlés: II. János Pált idézték

„Munkát végezve kell az embernek megszereznie mindennapi kenyerét. Ugyanakkor munkájával mozdítja elő a technika s a tudományok szüntelen fejlődését, különösen pedig a társadalom, amelyben testvéreivel együtt él, erkölcsi és kulturális életének folyamatos kibontakoztatását.”

kdnp – Bartha Szabó József

A végéhez közeledik a munkahelyvédelmi akciótervben foglaltak megvalósítása érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló örvényjavaslat vitája. Célkitűzései: rendkívül erőteljes, célzott kedvezményekkel csökkentse a munkáltatók terheit a szociális hozzájárulási adóban és a szakképzési hozzájárulásban annak érdekében, hogy bővüljön a foglalkoztatás; az általános forgalmi adóban a pénzforgalmi adózás lehetőségének megteremtésével és az alanyi adómentesség kiterjesztésével, valamint a számviteli törvény módosításával javul a vállalkozások, kiemelten a foglalkoztatásban jelentős szerepet betöltő kis- és közepes vállalkozások működési feltétele.

– Megvalósítása érdekében szükséges a törvények módosítása – hangsúlyozta a törvényjavaslat vitájában Aradszki András, a Kereszténydemokrata Néppárt vezérszónoka.

– Tényként kell rögzíteni, hogy hazánk gazdasági válsága megelőzte az Európai Uniót érintő gazdasági válságot. A csökkenő kereslet, a piac beszűkülése a termelés csökkenéséhez vezet. Magyarországon ez a folyamat már 2008-ban megindult, és a munkanélküliség folyamatosan 10 százalék fölé kúszott.

– A kormány alapkérdésekben következetes gazdaság- és szociálpolitikájának köszönhetően érzékelhetően javult a munkaerőpiac magyarországi helyzete. 2012. május-júniusban 3 millió 908 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, 76 ezerrel többen dolgoztak, mint egy évvel korábban, ami 2 százalékos növekedést jelentett az előző év azonos időszakához képest. Tehát vannak eredményeink, van mit megvédenünk, vannak olyan gazdasági és munkaerő-piaci folyamataink, amelyek, szemben a válsággal küszködő Európa többi részével, védhetőek és megvédendőek.

– A 25 év alatti és az 55 év feletti foglalkoztatott esetében a munkáltatói teher 28,5 százalék helyett 14 százalék lesz., a szakképzettséget nem igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók esetében  szintén. A gyermekgondozási díj és a gyermekgondozási segély, valamint a gyermeknevelési hatása igencsak reményteljes, ugyanis elsősorban azokat célozza meg, akiknek elhelyezkedése a legnehezebb, és a szűkülő piacon szereplő vállalkozásoknál dolgoznak. Pozitív hatása lehet a kereskedelemben dolgozók számára, a kis- és középvállalkozások esetében, és nem szabad elfelejteni, a mezőgazdaságban dolgozókat sem, amely a vidéken dolgozó munkavállalók számát gyarapíthatja olyan területeken, olyan körzetekben, olyan régiókban, ahol a munkavállalás igencsak elnehezült, és tulajdonképpen egyetlen munkahely van, az pedig a mezőgazdaságban található.

– A munkahelyvédelmi akcióterv legfontosabb elemei várhatóan azokat az ágazatokat segítik leginkább, amelyek foglalkoztatási szerkezete sokszínű, például a kereskedelmet. Végrehajtása éves szinten akár 0,8-1 százalékos GDP-növekedést is hozhat, 1,3-1,7 millió munkavállalót érinthet kedvezően.

– A tervezet legmarkánsabban a gyesről és a gyedről visszatérőkön kíván segíteni. Mindenki tudja, aki nemcsak járja az országot, hanem abban él, hogy a gyermekvállalás sajnos ma is együtt jár a munkahely elvesztésével. A tervezet a maga eszközével megpróbál ezen a nem túl biztató helyzeten segíteni.

– Fontos megemlíteni a kétkedők számára: az Európai Bizottság két éve hangoztatja, hogy a munkát terhelő adókat, járulékokat kellene csökkenteni. Az, hogy erre most van egy célzott elgondolás az pozitív.

– Úgy gondolom, hogy ez a törvényjavaslat kivezető út lehet az érintettek részére. Fontosnak tartom kiemelni, hogy a kedvezmények a már munkát végzők részére is érvényesíthetők, nem csak a munka világába visszatérők számára, és ez óriási előny, mert óriási többletet tud adni a tekintetben, hogy segít megtartani azokat a munkavállalókat, akik egy olyan vállalkozásnál dolgoznak, akiknek a tőkehiánya, a piaci beszűkülése miatt magának a vállalkozásnak a léte, illetve a munkaerő foglalkoztatása válik kétségessé.

– Az elénk terjesztett javaslat pozitív üzenet a munka világának. Olyan üzenet, amit kereszténydemokrata politikusként jó szívvel tudok támogatni, ugyanis azokon kíván segíteni, akik a legvédtelenebbek közülünk, mert számukra is szól II. János Pál Laborem exercens, 1981-ben megjelent enciklikájának első mondata: „Munkát végezve kell az embernek megszereznie mindennapi kenyerét. Ugyanakkor munkájával mozdítja elő a technika s a tudományok szüntelen fejlődését, különösen pedig a társadalom, amelyben testvéreivel együtt él, erkölcsi és kulturális életének folyamatos kibontakoztatását.”

– Összegzésképpen nyugodtan elmondható: a tervezet céljai nemesek, eszközei az ország lehetőségeihez képest megfelelőek, az érintett érdek-képviseleti szervek, maga az EU-biztos is támogatja, üdvözli az előterjesztés célját, ezért a Kereszténydemokrata Néppárt támogatja.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!