Összefoglaló - Jöttek, mentek, maradtak: A legnagyobb trauma az MSZP-t érte

Az ellenzék látványos követelései ellenére mindössze egy miniszteri, és néhány államtitkári tárca cserélt gazdát. A húsz állandó parlamenti bizottságban viszont fölöttébb nagy volt a jövés-menés, így csak az elnöki és alelnöki posztokon történő mozgást jelezzük. A legzajosabb parlamenti események közé az Alkotmánybíróságot, a bíróságokat és az ombudsmanokat érintő döntések tartoztak.

kdnp.hu – Bartha Szabó József

Az elmúlt esztendőben is fentről, a tető csúcsíves ablakain át érkezett a fény a „haza házában" ülőkre. Velencei csillárok pótolták az esti órákban, vagy ha felhők takarták a napot. Barna tónusú szlavóniai tölgyfából készültek a bőrrel kárpitozott ülések. Kivételt téve, még a kilencvenes évek elején, a kereszténydemokrata Rapcsák Andrásnak, Hódmezővásárhely legendás polgármesterének  a kedvéért, fölöttébb testes lévén, alakítottak át két széket eggyé, – ki’azóta, feltehetően nem túlságosan elragadtatva, az égiek közül tekint a Tisztelt Házra.

Az év elején 385 képviselő alkotta Országgyűlést, (Fidesz: 225, KDNP: 37, MSZP: 58, Jobbik: 46, LMP: 15, Független: 4.). A végén sem kevesebb, sőt eggyel többen, ám már nem ugyanabban az összeállításban, (Fidesz: 226, KDNP: 37, MSZP:48, Jobbik: 46, LMP: 15, Független:14). Kinek tisztelet, megbecsülés, kinek rosszallás, s háborúság kísérte, kíséri útját, emlékét. 

A Fidesz–KDNP mindvégig erős egységet alkotott, az LMP-MSZP páros nem különben. A Jobbik „harmadik úton” járt.

Az elnöki asztal mögötti, középső faragvány mementóként őrizte a régmúlt idők dühödt képviselőjének nyomát. Az 1912. június 4-én elkövetett merénylet során Tisza István házelnököt célozta az a pisztoly, amelyből ide csapódott be a golyó. A merénylő azután maga ellen fordította fegyverét, a sértetlen házelnök pedig rendületlenül folytatta szónoklatát. Napjainkban nem történhet ilyen: a pisztolyt le kell adni a bejáratnál. A szó, és a hangerő fegyverével jelzik honatyáink, honanyáink, honifjaink és honleányaink az elégedetlenségüket, vagy elégedettségüket, amit kifütyülnek az ellenzéki oldalon, megtapsolják a másikon, és fordítva. Az elnöklők az asztalon lévő kis réz haranggal csilingelnek, és szóltak hangosan rendre intve, mikrofont is kopogtatva, midőn méhkashoz volt hasonlatos a Tisztelt Ház. Az ide esztendő nyitányán is ők vezénylik a parlament ülését. Ámulva tekintenek rájuk a kazettás mennyezet közeléből az Egyetértés, a Béke és Bölcsesség allegóriáinak szobrai. 

A kialakult parlamenti gyakorlat szerint az ülést vezető elnök mellett egy kormánypárti és egy ellenzéki jegyző is helyet foglal. Az elnök által megállapított sorrendben váltják egymást. A parlament napszámosai. Ismertetik az országgyűlési iratokat, előolvassák az esküszöveget, összeszámolják a szavazatokat, szerkesztik és hitelesítik az Országgyűlés jegyzőkönyveit. A jelentkezés sorrendjében feljegyzik a szólni kívánó képviselők nevét. Titkos szavazás esetén szavazatszámláló bizottságként járnak el. Létező feladatuk még az ülésteremben zajló események folyamatos figyelemmel kísérése.  Soraikból eligazolt mindjárt az év elején dr. Tarnai Richárd (KDNP), Erdős Norbert (Fidesz) – kormányhivatalt vezető kormánymegbízott lett mindkettő. Helyükbe lépett: Stágel Bence (KDNP), Tiba István (Fidesz), így újra teljes lett a létszám.  

A frakciók színpadán nagyobb volt a mozgás. A Fidesz öt, a Jobbik egy új honatyja köszöntötte esküvel a T. Házat. Legközelebb, (február 13) a Kaufer Virág helyét Szél Bernadett veszi át az LMP frakciójában.

Nem hétköznapi úton jutott a T. Házba Csóti György. Miután Balsai Istvánt, a II. kerület egyéni képviselőjét alkotmánybíróvá választották, könnyű szívvel megvált parlamenti mandátumáról. A városrészben időközi választást írtak ki, amit Láng Zsolt, a kerület polgármestere nyert. Ő azonban már a budapesti lista jóvoltából addig is tagja volt a parlamentnek, ezért győzelme után látványos mozdulattal lemondott a listás helyéről, s egyéni képviselőként jegyeztette be magát.  Így történt, történhetett, hogy a megüresedett budapesti lista révén Csóti György - volt MDF-es képviselő, korábbi zágrábi magyar nagykövet - mandátumát 311 igen szavazattal igazolhatta az Országgyűlés.

A távozók közül kuriózumnak számított Samu Tamás Gergő „önkéntes” visszavonulása. Áprilisában hivatalos személyek elleni erőszak miatt jogerősen tíz hónap, két évre felfüggesztett szabadságvesztésre és 300 ezer forintos pénzbüntetésre ítélte a Fővárosi Bíróság.  Az országgyűlési képviselők jogállásáról szóló törvény szerint összeférhetetlenség miatt meg kell szüntetni annak a képviselőnek a mandátumát, akit szándékos bűntett miatt jogerősen szabadságvesztés büntetésre ítéltek. A Jobbik politikusa két nappal beiktatásának esztendős jubileumának megünneplése előtt (2011.05.12.) lemondott országgyűlési képviselői mandátumáról. Hangsúlyozta: döntését egyedül, és annak ellenére hozta meg, hogy igazságtalannak tartja a jogerős bírósági ítéletet. Pártja látványosan kiállt mellette: „Botrány, hogy az ország tönkretevői jelenleg is folytathatják ámokfutásokat, ugyanolyan biztonságban vannak a parlamentben, mint korábban, holott nem Samu Tamás Gergőnek kellett volna bíróság elé állnia, hanem Gyurcsány Ferencnek és társaiknak, akiknek már réges-régen börtönbe lenne a helyük!” 

A legnagyobb trauma az MSZP-t érte. A levitézlett elnök- miniszterelnök vezetésével tízen ültek át a függetlenek padsoraiba, holott mindannyian a párt szárnyán, országos vagy területi listáján jutottak a parlamentbe. Eredetileg önálló frakciót kívántak alakítani, ám e tervük zátonyra futott. Az MSZP-ben is sokan emlékeztek még a pártot, s kormányát lejárató elhíresült, már-már történelmi legendaként emlegetett őszödi Gyurcsány-beszédre, melyben elismerte, hogy „hazudtunk reggel, este és nappal!” és az utcán bájait kíváló „k..."-nak nevezte az általuk kormányzott Magyarországot. Lett ugyan pártja, miután megalakította az SZDSZ örökébe lépő Demokratikus Koalíció, de – a tervekkel ellentétben - nincs frakciója. A vele tartó híveivel együtt a függetlenek padsoraiban tengethetik – a tavaszi ciklus végéig mindenképpen - parlamenti napjaikat. A „kölcsönös előnyökön alapuló megállapodás" alapján, azonban töretlenül remélik régi és új pártjában egyaránt, hogy az Orbán-kormány száműzését követően újra együtt érezhetik a hatalom édes mákonyát.

A frakcióvezetők, Lázár János (Fidesz), Harrach Péter (KDNP), Mesterházy Attila (MSZP), Vona Gábor (Jobbik) dr. Schiffer András (LMP) magabiztosan egyengették soraikat. Az idei évnyitón az LMP frakcióvezetőjétől a váltóbotot Jávor Benedek veszi át.  Helyetteseiket felsorolni reménytelen. Nincs a világon még egy olyan Parlament, melynek kupoláján nem csillag díszeleg, ahol annyi frakcióvezető-helyettes lenne, mint szép hazánk legszebb házában, a Duna pesti partján.

A Házbizottságban (tagjai az Országgyűlés elnöke, alelnökei és a frakcióvezetők) a tavalyi esztendőben nem történt változás. A húsz állandó parlamenti bizottságban viszont fölöttébb nagy volt a jövés-menés, jelzéseként, így csak az elnöki és alelnöki posztokon történő mozgást követtük nyomon.

A legzajosabb parlamenti események közé az Alkotmánybíróságot, a bíróságokat és az ombudsmanokat érintő döntések tartoztak. Enyhítvén a zajt, csupán első embereik sorsát jelezzük.  

A patkó belső körének bársonyszékeiben a mindenkori kormány jelesei ülnek. Fölöttébb reménykedve, lévén a kazettás mennyezet közelében ott honol még a Dicsőség szobra is. Nagy mozgás nem volt közöttük.  Az ellenzék látványos követelései ellenére mindössze egy miniszteri, és néhány államtitkári tárca cserélt gazdát. 

Pulpitus

 

Fidesz

KDNP

MSZP

Jobbik

LMP

Elnök

Kövér László

-

-

-

-

Alelnök

Jakab István,

dr. Latorcai János

dr. Ujhelyi István

Balczó Zoltán

-

Lezsák Sándor

-

-

-

-

Jegyzők

Földesi Gyula

Móring József Attila

Göndör István

Hegedűs Lorántné

Szilágyi Péter

dr. Szűcs Lajos

dr. Stágel Bence

Nyakó István

dr. Lenhardt Balázs

dr. Tiba István

Jöttek, mentek

Képviselő

Mandátum vége

Megszűnés oka

Választókerület

Helyére került képviselő

Mandátum
kezdete

Kaufer Virág (LMP)

2011.01.30

lemondott

Országos lista

Szél Bernadett (LMP)

2011.02.13.

Arnóth Sándor (Fidesz)

2011.03.16.

elhunyt

Hajdú-Bihar megye 6. vk.

Bodó Sándor (Fidesz)

2011.10.24.

Dr. Balsai István (Fidesz) 

2011.08.31.

lemondott

Budapest 2. vk.

Dr. Láng Zsolt (Fidesz)

2011.12.05.

Dr. Láng Zsolt (Fidesz)

2011.12.05.

lemondott

Budapest területi lista

Csóti György (Fidesz)

2011.12.23.

Dr. Mikola István (Fidesz)

2011.02.28.

lemondott

Fejér megye területi lista

Cserna Gábor (Fidesz)

2011.03.07.

Samu Tamás Gergő (Jobbik)

2011.05.12.

lemondott

Békés megye területi lista

Jámbor Nándor (Jobbik)

2011.06.06.

Tarlós István (Fidesz)

2010.12.03.

lemondott

Budapest területi lista

Dr. Szalay Péter

2011.02.14

Átülések

Képviselő

Honnan?

Hová?

Képviselő

Honnan?

Hová?

Gyurcsány Ferenc

MSZP

Független

dr. Oláh Lajos

MSZP

Független

Baracskai József,

MSZP

Független

Szűcs Erika

MSZP

Független

Ficsor Ádám,

MSZP

Független

dr. Vadai Ágnes

MSZP

Független

dr. Kolber István

MSZP

Független

Varju László

MSZP

Független

dr. Molnár Csaba

MSZP

Független

Vitányi Iván.

MSZP

Független

Állandó bizottságok

Képviselő

Bizottság

Tisztség

 

A változás kelte

Ki helyett

Dr. Salamon László (KDNP) 

Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság (27 fő)

Elnök

2011.09.01.

Dr. Balsai István (Fidesz)

Koszorús László (Fidesz)

Gazdasági és informatikai bizottság (27 fő)

Alelnök

2011.02.14

Szatmáry Kristóf (Fidesz)

Kovács Tibor (MSZP)

Alelnök

2011.11.21

Dr. Józsa István (MSZP)

Seszták Oszkár (KDNP)

Számvevőszéki és költségvetési bizottság (27 fő)

Alelnök

2011.02.21.

Dr. Hargitai János (KDNP)

Dr. Láng Zsolt (Fidesz)

Önkormányzati és területfejlesztési bizottság (25 fő)

Elnök

2011.02.14

Dr. Kovács Zoltán (Fidesz)

Dr. Kovács József (Fidesz)

Egészségügyi bizottság (21 fő)

Elnök

2011.02.14.

Dr. Mikola István (Fidesz)

Dr. Bene Ildikó (Fidesz)

Alelnök

2011.02.14.

Dr. Pesti Imre (Fidesz)

Szabó Imre (MSZP)

Fenntartható fejlődés bizottsága (18 fő)

Alelnök

2011.11.14

Dr. Oláh Lajos (Független)

Szilágyi György (Jobbik)

Sport- és turizmus bizottság (18 fő)

Alelnök

2011.02.14

Zakó László (Jobbik)

Dr. Molnár Zsolt (MSZP)

Nemzetbiztonsági bizottság (12 fő)

Elnök

2011.11.02.

Dr. Vadai Ágnes  (Független)

Gulyás Gergely (Fidesz)

Alelnök

2011.02.21.

Demeter Ervin (Fidesz)

Potápi Árpád János (Fidesz)

Nemzeti összetartozás bizottsága (12 fő)

Elnök

2011.01.01.

 

ÚJ BIZOTTSÁG

Dr. Kovács Ferenc (Fidesz)

Alelnök

Dr. Szili Katalin (Független)

Alelnök

Változások a kormányban

Távoztak

Beosztás

Távozás időpontja

Fellegi Tamás

nemzeti fejlesztési miniszter

2011.12.14.

Bencsik János

nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár

2011.12.31

Kármán András

nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár

2011.10.31.

Nyitrai Zsolt

nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár

2011.09.12.

Halasi Tibor

nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár

2011.09.24.

Becsey Zsolt

nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár

2011.08.03.

+

Kinevezettek

Beosztás

Kinevezés időpontja

Németh Lászlóné

nemzeti fejlesztési miniszter

2011.12.23.

Csizmadia Norbert 

nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár

2012.01.10.

Pleschinger Gyula

nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár

2011.11.01.

Szatmáry Kristóf

nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár

2011.02.01.

Tisztségviselők

Távoztak

Beosztás

Távozás időpontja

Dr. Járai Zsigmond

Költségvetési Tanács elnöke

2012.01.09.

Dr. Baka András

Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke

2011.12.31.

Dr. Baka András

Legfelsőbb Bíróság elnöke

2011.12.31.

Dr. Fülöp Sándor

Jövő nemzedékek országgyűlési biztosa

2011.12.31.

Dr. Jóri András

Adatvédelmi biztos

2011.12.31.

Dr. Kállai Ernő

Nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa

2011.12.31.

Dr. Szabó Máté

Állampolgári jogok országgyűlési biztosa

2011.12.31.

+

Megválasztottak

Beosztás

Kinevezés időpontja

Dr. Kovács Árpád

Költségvetési Tanács elnöke

2012.01.10.

Dr. Darák Péter

Kúria elnöke

2012.01.01.

Dr. Handó Tünde

Országos Bírósági Hivatal elnöke

2012.01.01.

Dr. Szabó Máté

Alapvető jogok biztosa

2012.01.01.

Dr. Péterfalvi Attila

Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke

2012.01.01.

Dr. Paczolay Péter

Alkotmánybíróság elnöke

2011.09.01.

 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!