Összefoglaló: Változások – jöttek, mentek

Az elmúlt esztendőben is fentről, a tető csúcsíves ablakain át érkezett a fény a haza házában ülőkre. Velencei csillárok pótolták, ha felhők takarták a napot.

kdnp.hu – Bartha Szabó József

A legnagyobb, s leghangosabb változást, minden kétséget kizáróan Schmitt Pál, köztársasági elnök lemondása, lemondatása jelentette. Zúgtak ellene a harangok a feljelentések nyomán szerte a hazában, és, még azon is túl, széles e világban. Leköszönő beszédében mondotta volt:

– Ebben a helyzetben, amikor személyes ügyem a szeretett nemzetemet inkább megosztja, mintsem egységesíti, kötelességemnek érzem, hogy szolgálatomat befejezzem, elnöki mandátumomról lemondjak. Isten áldását kérem Magyarországra és az önök munkájára!

Az Országgyűlés titkos szavazásban döntött az utódról: A Fidesz-KDNP a Brüsszelből hazahívott Áder Jánost javasolta. 307 képviselő vette fel a szavazólapot. (Az MSZP és a Gyurcsány-csapat előre jelezte, nem vesznek részt a szavazáson, a Jobbik és az LMP sem titkolta: „csöbörből vödörbe!”) Az urnában a bizottság 305 szavazólapot talált. Ezek megoszlása a következő volt: az érvénytelen szavazatok száma 3; az érvényes szavazatok száma 302; az igen szavazatok száma 262, a nem szavazatok száma 40. Ennek alapján megállapítatott: a köztársaságielnök-választás érvényes és eredményes volt.

Az újonnan megválasztott köztársasági elnök a Himnusz költőjének, Kölcsey Ferencnek szavaival üzente a mai magyaroknak: „A haza minden előtt!” Esküt is tett rá: 

- Én, dr. Áder János fogadom, hogy Magyarországhoz és annak alaptörvényéhez hű leszek; jogszabályait megtartom és másokkal megtartatom; köztársasági elnöki tisztségemet a magyar nemzet javára gyakorlom. Isten engem úgy segéljen!

Az új köztársasági elnök 2012. május 10-én lépett hivatalba, (életrajz). Megbízatása négy esztendőre  szól.

Jöttek, mentek…

Az elmúlt esztendő elején 386 képviselő köszöntötte az Országgyűlést. A változások ellenére ugyanennyien üdvözölték a szilvesztert is.  (Fidesz: 226, KDNP: 37, MSZP: 48, Jobbik: 43, LMP: 15, Független: 17.)

A KDNP frakciójának dobogóján – változatlanul - Harrach Péter vezényelt.  Karmesteri intései szép hazánk, szebb jövőrét tételeiről szóltak, - vitákat igen, „lélekvándorlási” konfliktusokat nem okoztak.  

Az MSZP és a Jobbik sem cserélte le a frakcióban az első emberét. Mesterházi Attila és Vona Gábor változatlanul  őrzi koronáját, Arany Jánosra emlékezve tán: szép ez az élet, élvezd ami maradt, dalban vidulás… 

A Fidesz előléptette Lázár János frakcióvezetőjét. Kinevezték  a Miniszterelnökséget vezető államtitkárává, a karmesteri pálcát Rogán Antal kezébe helyezték, (2012.06.02.). A jövő deríti ki, az új frakcióvezető hatásfokának szerénységét.

Az LMP belső harcai hol dörögtek, hol villámlottak. Schiffer András helyébe lépő (2012.02.01) Jávor Benedeket az esztendő alkonyán eltávolították, (2012.11.18.) – azóta ismét a  régi-új frakcióvezetőt illeti a dicsősség.

Kilenc olyan honatya kezdette a Tisztelt Házban a tavalyi esztendőt, aki a rendszerváltás óta (1990.05.02.) mind a hat (1990-94, 1994-98, 1998-2002, 2002-2006, 2006-2010, 2010-, ) parlamenti ciklusban képviselői ranghoz jutott. Salamon László a KDNP, Kiss Péter az MSZP, Vitányi Iván  a függetlenek, Balsai István, Kósa Lajos, Kövér László, Németh Zsolt, Orbán Viktor, Varga Mihálya pedig a Fidesz színeiben  érdemelte ki e ciklusban a megtisztelő megbízatást. (Balsai és Salamon időközben alkotmánybíróvá választatott, e szép sorozatuknak vége szakítatott.)

A KDNP frakciójában a harcos küzdelmek az egységességet erősítették. Bár voltak, vannak is viták – az elkötelezett hit a szebb jelenben és a jövőben, távol tartotta képviselőiben  a szakítás gondolatát.

A Fidesz padsoraiból Bánki Erik távozott, (2012.06.10), - a Brüsszelből hazahívott Áder Jánost pótolja az Európai Néppárt (kereszténydemokraták) képviselőcsoportjában. Helyére a Baranya Megyei Önkormányzat elnökét, Horváth Zoltánt  kooptálták (2012.06.18).

Az MSZP az esztendővel korábbi földrengés után (Gyurcsányék távozása) rendezte sorait, stabilizálta a helyzetét, elfogadva az új szelek új irányát, egyetlen lázadója sem költözött.

Az LMP színeiben, mindjárt az év elején, Kaufer Virág adta vissza a mandátumát, (2012.02.01.), - gyors ütemben, dr. Szél Bernadettel  (2012.02.13)  csitították a kedélyeket. Kukorelly Endre ősz elején távozott, (2012.09.23),  - (2012.10.08.), Lengyel Szilviát  ültették az üresen hagyott székére.

A Jobbik frakciója az MSZP esztendővel korábbi rekordját (Gyurcsány- csapat távozása) ugyan nem döntötte meg, ennek ellenére érzékeny veszteség érte. Tavaly hárman csatlakoztak a korábbi esztendőben elfüggetlenedett Pősze Lajoshoz: Endrésik Zsolt (2012.05.02), dr. Lendhard Balázs, (2012.11.08.) és Rozgonyi Ernő, (2012.12.06.).  Bödecs Barna megértőbbnek bizonyult: nem büntette pártját: lemondott a mandátumáról, (2012.12.04.). A 2010-es választásokon a párt országos listájáról jutott be a parlamentbe, s tekintettel arra, hogy nem vált függetlenné, a Jobbik elnöksége dönthetett a pótlásáról. Suhajda Krisztiánt, a párt Bács-Kiskun megyei elnökét kérték fel pótlásaként a képviselői munkára. Nem okozott csalódást: vállalta, (2012.12.17.).

Frakciók

A KDNP frakciójának dobogóján – változatlanul – Harrach Péter vezényelt. Karmesteri intései szép hazánk, szebb jövőrét tételeiről szóltak – vitákat igen, „lélekvándorlási” konfliktusokat nem okoztak.  

Az MSZP és a Jobbik sem cserélte le a frakcióban az első emberét. Mesterházi Attila és Vona Gábor változatlanul  őrzi koronáját, Arany Jánosra emlékezve tán: szép ez az élet, élvezd, ami maradt, dalban vidulás… 

A Fidesz előléptette Lázár János frakcióvezetőjét. Kinevezték  a Miniszterelnökséget vezető államtitkárává, a karmesteri pálcát Rogán Antal kezébe helyezték, (2012.06.02.). A jövő deríti ki, hogy az „új seprő” miként seper.

Az LMP belső harcai hol dörögtek, hol villámlottak. Schiffer András helyébe lépő (2012.02.01) Jávor Benedeket az esztendő alkonyán eltávolították, (2012.11.18.), - azóta ismét a  régi-új frakcióvezetőt illeti a dicsősség.

Változások a kormányban

A patkó belső körének bársonyszékeiben a mindenkori kormány jelesei ülnek. Fölöttébb optimistán, lévén a kazettás mennyezet közelében ott honol még a Dicsőség szobra is. Az ellenzék látványos követelései ellenére a jövés-menések a földrengést nem okoztak. A sokat átkozott, minden baj egyik fő okozójának tartott Matolcsy György Nemzetgazdasági miniszter is a helyén maradt, - mi több, a legújabb új esztendőnk költségvetését is elfogadtatta.

Felszabadultan ünnepelhette az elmúlt esztendőt, Csizmadia Norbert is, lévén már az elején az erősítésre szoruló  Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkárává nevezték ki, (2012.01.10.)

A szebb, és biztonságosabb napok reményében adta fel a Fidesz frakcióvezetői tisztségét Lázár János. A Miniszterelnökséget vezető államtitkár lett, (2012.06.02.).

Elismerve szóvivői teljesítményét, előléptették Szijjártó Péter miniszterelnöki biztost: a Miniszterelnökség államtitkárává nevezték ki, (2012.06.02).

Távozott Fellegi Tamás az egyes nemzetközi pénzügyi szervezetekkel való kapcsolattartásért felelős tárca nélküli miniszter, (2012.06.01.). Varga Mihály lépett másnap a helyére, felcserélve a Miniszterelnökséget vezető államtitkári posztját.

 Feladva tekintélyes posztját, reménytelennek látva a küzdelmét, mindjárt az év elején (2012.02.05.) a háta mögött hagyta a Vidékfejlesztési Minisztériumot Ángyán József. Államtitkári székét, a nagy lendülettel érkező Budai Gyula foglalta el, (2012.03.01.).

Borúsabb jövőt látva, még a nyári szünet előtt, (2012.06.29) intett búcsút a kormánynak, és a  Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkári posztjának Molnár Ágnes.  A ciklus kezdete óta dédelgetett szebb, liberális álmokat a Fidesz padsoraiban, bár az elmúlt két esztendőben a T. Házban meg nem szólalt. Pezsgővel köszönthette viszont államtitkári kinevezését Kovács Pál midőn ünnepélyesen átlépte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium főbejáratának küszöbét, (2012.02.01).

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma  még ”nemzeti” előnévvel kezdte az esztendőt. Időközben átkeresztelték, (2012.05.14.), feladata azonban nem változott, s nemzetietlenebb sem lett. A tárca irányítását Réthelyi Miklóstól a korábbi közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár, Balogh Zoltán vette át, (2012.05.14). Az új miniszter gyors ütemben menesztette elődje bizalmi emberét, Szőcs Gézát, (2012.06.17), s röpke meditálás után hamarosan megtalálta, két új államtitkárát is: előbb –  (2012.06.18.) –  pártbéli társa, L. Simon László, majd – (2012.06.18.) – a „civil” életből kiemelt Hölvényi György személyében, (2012.07.09.). Erősíti a tárcát – változatlanul államtitkárként – Szászfalvi László kereszténydemokrata politikus, háta mögött hagyva a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumot, (2012.06.25). Csatlakozott hozzájuk a honvédelmi tárcának búcsút intve – Czene Attilát váltva – a kung-fuban feketeöves kereszténydemokrata politikus Simicskó István is, (2012.10.07.) Utódja a honvédelmi társánál a Fidesz padsoraiból Vargha Tamás lett, (2012.10.16.).

Bizottságok

Jóval nagyobb volt a tolongás a bizottságokban. Volt ahol palotaforradalom történt. A Sport- és turizmusbizottság, a Kulturális és sajtóbizottság még elnököt is váltott, de alelnökök máshol is cserélődtek. Leginkább a Fidesz rendezte a sorait, ám a Jobbik is csereberélte embereit.  Persze maradtak azért olyan bizottságok, (Egészségügyi bizottság, Európai ügyek bizottsága, Külügyi bizottság, Mentelmi, összeférhetetlenségi, fegyelmi és mandátumvizsgáló bizottság) ahol nem történt látványos vándorlás. Íme:

KÉPVISELŐ

TISZTSÉG

-TOL

-IG

KI HELYETT?

Megszűnés oka

Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság

(27 fő, elnöke: Salamon László - KDNP)

dr. Papcsák Ferenc

Fidesz

ALELNÖK

2012.06.18

 

Cser-Palkovics András

visszahívás

Gulyás Gergely

Fidesz

tag

2012.06.18

 

Papcsák Ferenc

lemondott

dr. Budai Gyula

Fidesz

tag

2010.06.08.

2012.03.12.

Vinnai Győző

visszahívás

dr. Puskás Imre

Fidesz

tag

2012.03.13

 

Budai Gyula

államtitkári kinevezés

Gruber Attila

Fidesz

tag

2011.02.14

 

Kerényi János

visszahívás

Emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság

(21 fő, elnöke: Lukács Tamás - KDNP)

Kőszegi Zoltán

Fidesz

tag

2012.03.05

 

Mátrai Márta

lemondott

dr. Mátrai Márta

Fidesz

tag

2011.10.10

2012.03.05

Balsai István

lemondott

Fenntartható fejlődés bizottsága

(18 fő, elnöke: Oláh Lajos MSZP)

Rozgonyi Ernő

Független  (Jobbik)

tag

2012.12.17

 

Bödecs Barna (Jobbik)

kilépés a frakcióból

Foglalkoztatási és munkaügyi bizottság

(18 fő, elnöke: Cser-Palkovics András - MSZP)

dr. Szél Bernadett

LMP

tag

2012.02.20

 

Kaufer Vitág

lemondott

Fogyasztóvédelmi bizottság

(18 fő, elnöke: Simon Gábor - MSZP)

Korondi Miklós

Jobbik

tag

2012.12.17

 

Z. Kárpáti Dániel

visszahívás

László Tamás

Fidesz

tag

2012.03.26

 

Selmeczi Gabriella 

visszahívás

Gazdasági és informatikai bizottság

(27 fő, elnöke: Rogán Antal - Fidesz)

Hegedűs Tamás

Jobbik

ALELNÖK

2012.09.10

 

Volner János

lemondott

Volner János

Jobbik

tag

2012.09.10

 

Hegedűs Tamás

lemondott

Volner János

Jobbik

tag

2010.12.21

2012.09.10

Pősze Lajos

kizárás a pártból

Dr. Lendhardt Balázs

Jobbik

tag

2011.09.12

2012.11.07

Rozgonyi Ernő

visszahívás

dr. György István

Fidesz

tag

2012.06.18

 

Sági István

lemondott

Sági István

Fidesz

tag

2011.02.14

2012.06.18

B. Nagy László

visszahívás

dr. Mengyi Roland

Fidesz

tag

2012.06.18

 

Papcsák Ferenc

lemondott

dr. Selmeczi Gabriella

Fidesz

tag

2012.03.26

 

László Tamás

lemondott

Honvédelmi és rendészeti bizottság

(20 fő, elnöke: Kocsis Máté - Fidesz)

Varga Tamás

Fidesz

tag

2011.10.10

2012.12.11

Mátrai Márta

visszahívás

Rubi Gergely

Jobbik

tag

2012.11.12

 

Korondi Miklós

visszahívás

Mirkóczki Ádám

Fidesz

tag

2012.09.10

 

Rubi Gergely

visszahívás

dr. Mátrai Márta

Fidesz

tag

2012.03.05

 

Budai Gyula

visszahívás

dr. Budai Gyula

Fidesz

tag

2010.12.13

2012.03.05

Borkai Zsolt

lemondott

Ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottság

(24 fő, elnöke: Sneider Tsamás - Jobbik)

Sáringer-Kenyeres Tamás

KDNP

tag

2012.02.27

 

Bús Balázs

lemondott

Bús Balázs

KDNP

tag

2011.02.21

2012.02.27

Tarnai Richárd

visszahívás

Számvevőszéki és költségvetési bizottság

(27 fő, elnöke: Nyikos László - Jobbik)

Z. Kárpát Dániel

Jobbik

tag

2012.12.17

 

Rozgonyi Ernő

kilépés a frakcióból

Rozgonyi Ernő

Jobbik

tag

2011.09.12

2012.12.05

Lendardt Balázs

visszahívás

Bodó Sándor

Fidesz

tag

2011.11.14

2012.03.05

Font Sándor

visszahívás

Dr. Puskás Imre

Fidesz

tag

2012.06.18

 

Szijjártó Péter

államtitkári kinevezés

Font Sándor

Fidesz

tag

2012.03.05

 

Bodó Sándor

visszahívás

Kulturális és sajtóbizottság

(18 fő, elnöke: Cser-Palkovics András - Fidesz)

dr. Cser-Palkovics András (Fidesz)

Fidesz

ELNÖK

2012.06.18

 

L. Simon László

államtitkári kinevezés

dr. Kupper András

Fidesz

tag

2012.06.18

 

Puskás Imre

visszahívás

Mezőgazdasági bizottság

(21 fő, elnöke: Font Sándor - Fidesz)

Suhajda Krisztián

Jobbik

tag

2012.12.17

 

Korondi Miklós

visszahívás

Dr. Ángyán József

Fidesz

tag

2012.02.27

 

Zsiga Marcell

visszahívás

Korondi Miklós

Jobbik

tag

2012.11.12

2012.12.17

Z. Kárpát Dániel

visszahívás

Z. Kárpáti Dániel

Jobbik

tag

2011.02.14

2012.11.12

Vona Gábor

visszahívás

Nemzetbiztonsági bizottság

(12 fő, elnök: Molnár Zsolt - MSZP)

Németh Szilárd István

Fidesz

ALELNÖK

2012.10.01

 

Gulyás Gergely

visszahívás

Gulyás Gergely

Fidesz

ALELNÖK

2011.02.21.

2012.10.01.

Demeter Ervin

visszahívás

Gulyás Gergely

Fidesz

tag

2012.10.01

 

Németh Szilárd István

visszahívás

Németh Szilárd István

Fidesz

tag

2011.02.21.

2012.10.01.

Rácz Róbert

visszahívás

Nemzeti összetartozás bizottsága

(12 fő, elnöke: Potápi Árpád János - Fidesz)

Csóti György

Fidesz

tag

2012.02.27

 

Révész Máriusz

visszahívás

Oktatási, tudományos és kutatási bizottság

(21 fő, elnöke: Pokorni Zoltán - Fidesz)

Bodó Sándor

Fidesz

tag

2012.03.05

 

Kőszegi Zoltán

visszahívás

Kőszegi Zoltán

Fidesz

tag

2011.02.14

2012.03.05

Tóth Ferenc

visszahívás

Önkormányzati és területfejlesztési bizottság

(25 fő, elnöke: Láng Zsolt - Fidesz)

Endrésik Zsolt

Jobbik

tag

2010.10.25

2012.05.01

Korondi Miklós

visszahívás

Sport- és turizmusbizottság tagjainak változásai

(18 fő, elnöke: Szalay Ferenc - Fidesz)

Szalay Ferenc

Fidesz

ELNÖK

2012.06.18

 

Bánki Erik

lemondott

Zakó László

Jobbik

ALELNÖK

2012.02.13

 

Szilágyi György

visszahívás

Szilágyi György

Jobbik

ALELNÖK

2011.02.14

2012.02.13

 

visszahívás

Szilágyi György

Jobbik

tag

2012.02.13

 

 

 

Lasztovicza Jenő

Fidesz

ALELNÖK

2012.06.18

 

Szalay Ferenc

visszahívás

Lasztovicza Jenő

Fidesz

tag

2010.05.14

2012.06.18

 

 

Lengyel Szilvia

LMP

tag

2012.10.08

 

Kukorelly Endre

visszahívás

Horváth Zoltán

Fidesz

tag

2012.06.18

 

Bánki Erik

lemondott

 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!