Összefoglalók – I. Feljelentett képviselők: Mentelmi jog, fenntartva!

Híven a hagyományokhoz, az elmúlt esztendőben is „menetrendszerűen” érkeztek a parlamenti képviselők mentelmi jogának felfüggesztését szorgalmazó indítványok. A Fidesz: 16, a Jobbik: 4, az MSZP: 3, a KDNP: 1 képviselője volt érintett, 35 alkalommal.

kdnp.hu – Bartha Szabó József

A mentelmi jog felfüggesztéséről az Országgyűlés hivatott dönteni, a jelen levők kétharmados többségével. A javaslatokat előterjesztő Mentelmi bizottság magánvádas ügyekben követett gyakorlata az országgyűlési képviselők zavartalan munkavégzését kívánja biztosítani, különösen a zaklató jellegű feljelentésekkel szemben. Nem foglalkozik az „elszólások” büntetőjogi értékelésével, a mentelmi jog fenntartását szorgalmazza. Közvádas ügyekben viszont szinte kivétel nélkül a mentelmi jog felfüggesztését javasolja, hangsúlyozván: ez szolgálja az Országgyűlés tekintélyének megóvását és az érintett képviselő érdeke is egyértelműen azt kívánja, hogy a gyanú megalapozottsága, vagy alaptalansága az arra hivatott igazságszolgáltatási szervek előtti eljárásban tisztázódjék.

A T. Ház 42 alkalommal szavazott a mentelmi jog sorsáról. A becsületsértés és a rágalmazás vétsége vitte a prímet, de szóba jött a hamis vád, a zaklatás és a különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette is. Érvényesült a „papírforma.”

A Tisztelt Ház meggyőző többséggel óvta a feljelentett képviselők mentelmi jogát. Heten azonban (A Jobbik 3, az MSZP 2 és a Fidesz 1) nem érdemesültek e „kitüntetésben.” A valósághoz tartozik: előre bejelentették: „az igazság érdekében kérik és vállalják” a mentelmi jog felfüggesztését!” Az Országgyűlés többsége teljesítette e kívánságot.

Meggyes Tamás Esztergom néhai polgármestere volt e műfajban a tavalyi esztendő sztárja. Notórius feljelentőben Mohács városában Szekó József sem szenvedett hiányt. Budai Gyula is keményen ütközött, miután sok más mellett arról is tájékoztatott, hogy Benedek Fülöp az agrártárca volt szakállamtitkára 5 millió forint kenőpénzt kapott egy általa felügyelt 303 hektár erdő eladásáért.

Érdemes rákattintani a szavazások számaira: meglepő, pártjaiktól eltérő, képviselői voksokra is bukkanhatnak. 

Fidesz

FELJELENTETT

FELJELENTÉS

OGY. HATÁROZAT

 

Mentelmi jog

Igen

Nem

Tart.

Idő

MEGGYES TAMÁS

hamis vád és rágalmazás vétsége

fenntartva

54

267

2

2011.10.03.

rágalmazás vétsége

fenntartva

46

258

4

2011.06.27.

rágalmazás vétsége

fenntartva

48

254

5

2011.06.27.

rágalmazás vétsége

fenntartva

49

244

2

2011.05.16.

becsületsértés vétsége

Fenntartva

57

263

5

2011.04.26.

rágalmazás vétsége

fenntartva

54

280

6

2011.02.14.

Az Esztergomi Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Meggyes Tamás mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Kui Rózsa hamis vád és rágalmazás vétsége miatt feljelentést tett.

„Feljelentőnek 2011. április 18-án tudomására jutott, hogy van egy 2009-ben készült televíziós felvétel, melyet addig nem látott, melyben Meggyes Tamás, akkori polgármester (válófélben lévő férje) nagy nyilvánosság előtt sértő kijelentéseket tett rá, melyek nem fedik a valóságot. A feljelentő a feljelentést az Esztergomi Városi Ügyészséghez tette hamis vád és rágalmazás vétsége miatt. Az ügyészség határozatában megállapította, hogy a sérelmes kijelentések hamis vád bűncselekményként nem értékelhetőek, ezért áttette az ügyet az Esztergomi Városi Bíróságnak a feljelentésben még szereplő rágalmazás miatt.”

A Mentelmi bizottság 6 igen és 1 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Meggyes Tamás mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház a javaslatot október 3-án elfogadta.

+

A Győri Városi Bíróság az Országgyűlés állásfoglalását Meggyes Tamás mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Cserép János esztergomi lakos feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt. A feljelentése szerint:

2009. október 16. napján Esztergomban tartott szimpátiatüntetésen ismeretlen elkövetők „Szeretgom élt 3 évet", „Esztergom sírásói" és „Fehérgallérosok” felirattal a feljelentő képmását is tartalmazó transzparenseket tartottak. A  szimpátiatüntetésen Meggyes Tamás személyére rágalmazó  kijelentéseket tartalmazó beszédet tartott, melyet az Esztergomi Televízió Kft. 2009. október 18. napján 19.10 órakor sugárzott „A nap eseménye” című adásában, majd a Hídlap című időszaki kiadvány 2009. október 24. napján megjelent számában „Esztergomi hullámvasút” címmel írásban is közzétett.”

A Mentelmi bizottság 6 igen és 2 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Meggyes Tamás mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház a javaslatot június 27-én elfogadta.

+

Az Esztergomi Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Meggyes Tamás mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Misznéder János esztergomi lakos feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt. A feljelentés szerint:

Meggyes Tamás több médiában (2009. október 16-án, november 1-jén) azt állította, hogy Misznéder János felgyújtotta a házát.”

A Mentelmi bizottság 6 igen és 2 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Meggyes Tamás mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház a javaslatot június 27-én elfogadta.

+

Az Esztergomi Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Meggyes Tamás mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Ágfalvi Csaba esztergomi lakos feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt. A feljelentés szerint:

Meggyes Tamás a 2011. március 3-án az Esztergom Polgármesteri Hivatalban megtartott képviselőtestületi ülésen 21 óra 30 perc és 22.00 óra közötti időben azt mondta, hogy „Ágfalvi úr éveket ült lőfegyver és robbanóanyag birtoklásáért." Feljelentő ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy ilyen bűncselekményért sem büntetve, sem pedig börtönben nem volt. Folyt ellene ilyen bűncselekmény miatt büntetőeljárás 1998-ban Tatabányán, de azt megszüntették.”

A Mentelmi bizottság 6 igen és 2 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Meggyes Tamás mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház a javaslatot május 16-án elfogadta.

+

Az Esztergomi Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Meggyes Tamás mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Silyéné Grim Erika esztergomi lakos feljelentést tett becsületsértés vétsége miatt. A feljelentés szerint:

„Meggyes Tamás 2011. február 3-án az Esztergom-Búbánatvölgyben lévő háza előtt férjére, gyermekeire becsületsértő kijelentéseket tett. A feljelentést elbírálta a Központi Nyomozó Főügyészség is, és megállapította, hogy az ügyben közvádra üldözendő bűncselekmény gyanúja nem merült fel.”

A Mentelmi bizottság 6 igen és 2 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Meggyes Tamás mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház a javaslatot április 26-án elfogadta.

+

Az Esztergomi Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Meggyes Tamás mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Cserép János a PILAR Kft. ügyvezetője feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt. A feljelentés szerint:

Meggyes Tamás az Esztergomi Városi Televízió 2010. évi január hó 15. napján sugárzott „+ 18” című műsorában rágalmazást tartalmazó kijelentéseket tett a PILAR Kft. által üzemeltetett Esztergom internetes portálról, amelyet feljelentő hozott létre, így a sérelmezett műsorban személye egyértelműen és közvetlenül beazonosítható volt.”

A Mentelmi bizottság 7 igen és 1 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Meggyes Tamás mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház a javaslatot február 16-án elfogadta.

FELJELENTETT

FELJELENTÉS

OGY. HATÁROZAT

 

Mentelmi jog

Igen

Nem

Tart.

Idő

BUDAI GYULA

rágalmazás vétsége

fenntartva

46

282

3

2011.10.03.

rágalmazás vétsége

fenntartva

39

263

2

2011.05.16.

rágalmazás vétsége

fenntartva

38

299

1

2011.03.07.

A Pesti Központi Kerületi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását dr. Budai Gyula mentelmi joga felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Nagy Béla a Kunsági Erdészeti és Faipari Zrt. volt gazdasági vezérigazgató-helyettese feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt. A feljelentés szerint:

Dr. Budai Gyula - aki akkor a Magosz szövetségi igazgatója volt - 2010. február 26-án sajtótájékoztatót tartott, amelyen elmondta, hogy 2010. január 7-én bejelentést tett a Fővárosi Ügyészségi Nyomozó Hivatalnál egy 303 hektáros erdő értékesítésével kapcsolatban, miután levelet kapott attól, aki eladta ezt a földterületet. A levélíró beszámolt arról, hogy 2004-ben kötött szerződést a Nemzeti Földalapkezelő Szervezettel, a tulajdonában levő 303 hektár erdőt adta el 105 millió forintért, de 5 millió forintot kellett fizetnie Benedek Fülöp részére, amit Nagy Bélán keresztül meg is tett. Budai Gyula felidézte: ebben az időben Benedek Fülöp szakállamtitkárként a Földművelődésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban dolgozott, ő felügyelte a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetet. Ebben az időben a Földművelődésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium felügyelete alá tartozott az állami erdők, illetve a magánerdők értékesítése is. Budai Gyula a bejelentése alapján ismertette: a Földművelődésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium 2004. december 9-én 105 millió forintot átutalt. Ez bankszámla-kivonattal is igazolható, amelyet Budai Gyula megkapott. A vételár megérkezését követően a bejelentő5 millió forintot vett ki a számlájáról. Ezt az összeget a bejelentő fia átadta Nagy Bélának, aki ezt Benedek Fülöpnek továbbította. A bejelentés alapján a kecskeméti nyomozó ügyészség befolyással való üzérkedés bűntette miatt nyomozást rendelt el. A feljelentő kijelentette: a sajtótájékoztatón elhangzott, személyét, becsületét érintő állítások valótlanok, számos ténybeli tévedést is tartalmaznak, és nem vett részt jogsértő cselekményben.”

A Mentelmi bizottság 7 igen szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy dr. Budai Gyula mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház a javaslatot október 3-án elfogadta.

+

A Debreceni Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását dr. Budai Gyula mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Helmeczy László ügyvéd feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt. A feljelentés szerint:

„Szakoly községben 2010. szeptember 29-i helyi Fidesz szervezet által tartott választási gyűlésen Budai Gyula felszólalásában arra a tényre tett közvetlen utalást, hogy családja ellen Helmeczy László valamiféle támadást indított. Ezt a feljelentő rágalmazó, becsületsértő jellegűnek tartja, hangsúlyozván, hogy politikai ellenfelei családját soha nem keveri bele a politikába.”

A Mentelmi bizottság 6 igen és 2 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy dr. Budai Gyula mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház a javaslatot május 16-án elfogadta.

+

A Pesti Központi Kerületi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását dr. Budai Gyula mentelmi joga felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Szilvássy György, a Gyurcsány-kormány egykori titokminisztere feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt. A feljelentés szerint:

Dr. Budai Gyula 2010. november 17. napján sajtótájékoztatót tartott, ahol az aznap a Budapesti Nyomozó Ügyészségen folyamatban lévő ügyben keletkezett tanúkihallgatási jegyzőkönyvét nyilvánosságra hozta, és bizonyíték nélkül azt állította, hogy megfigyeléséhez, az ellene folyó adatgyűjtéshez dr. Szilvássy Györgynek köze volt, az ellene folyó adatgyűjtés megrendelője volt. A feljelentő sérelmezte, hogy dr. Budai Gyula nyilatkozatait az írott sajtó is átvette, és azokat idézte. A kijelentések nyomán a tudósítások címeit úgy fogalmazták meg, hogy az közvetlenül a feljelentő személyére utalt.”

A Mentelmi bizottság 6 igen, 2 nem és 1 tartózkodó szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy dr. Budai Gyula mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház a javaslatot március 7-én elfogadta.

FELJELENTETT

FELJELENTÉS

OGY. HATÁROZAT

 

Mentelmi jog

Igen

Nem

Tart.

Idő

SZEKÓ JÓZSEF

rágalmazás vétsége

fenntartva

41

275

0

2011.10.24.

becsületsértés

fenntartva

48

277

0

2011.10.03.

garázdaság, becsületsértés vétsége

fenntartva

51

274

0

2011.10.03.

A Pécsi Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Szekó József mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Németh Imre mohácsi lakos feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt. A feljelentő személye évek óta ugyanaz. A feljelentés szerint:

Szekó József 2011. július 28-án a mohácsi városházán egy szóváltás során feljelentővel kapcsolatosan valótlan és becsületét sértő kijelentést tett.”

A Mentelmi bizottság 4 igen és 1 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Szekó József mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház a javaslatot október 24-én elfogadta.

+

A Pécsi Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Szekó József mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában. Ellene Németh Imre mohácsi lakos tett feljelentést becsületsértés vétsége miatt. A feljelentés szerint:

Szekó Józsefnek a feljelentő transzparenseivel kapcsolatos cselekedetei képezték 2010. július 30-án Mohácson a Polgármesteri Hivatal lépcsőjén.”

A Mentelmi bizottság 6 igen és 1 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Szekó József mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház többsége a javaslatot október 3-án elfogadta.

+

A Pécsi Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Szekó József mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Németh Imre mohácsi lakos feljelentést tett a Központi Nyomozó Főügyészségen garázdaság vétsége miatt.

„A feljelentést a 2011. március 24-én a mohácsi városházán közte és Szekó József közötti incidens miatt tette. A Központi Nyomozó Főügyészség határozatával a feljelentést bűncselekmény gyanújának hiánya miatt elutasította Ez ellen Németh Imre panaszt terjesztett elő, amelyet a Legfőbb Ügyészség Kiemelt Ügyek Főosztálya, mint alaptalant szintén elutasított és egyben úgy foglalt állást, hogy a feljelentést át kell tenni a magánvádas eljárás lefolytatására illetékes bíróság részére becsületsértés vétsége gyanújának elbírálása céljából.”

A Mentelmi bizottság 6 igen és 1 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy dr. Budai Gyula mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház többsége a javaslatot október 3-án elfogadta.

FELJELENTETT

FELJELENTÉS

OGY. HATÁROZAT

 

Mentelmi jog

Igen

Nem

Tart.

Idő

ARNÓTH SÁNDOR

rágalmazás vétsége

fenntartva

53

290

1

2011.02.14.

A Hajdúböszörményi Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Arnóth Sándor mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene mivel ellene Csontos János feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt. A feljelentés szerint:

„Arnóth Sándor Püspökladány Város Önkormányzatának 2008. január 31-én megtartott nyilvános testületi ülésén egy kérdésre válaszolva olyan kijelentést tett, hogyCsontos János a város vagyonkezelőjétől bérelt iroda után nem fizetett egy fillért sem, illetve a vonalas telefonon is van kétszázezer forint kifizetetlen összeg, és körülbelül összességében most már kétmillió forintnyi az az összeg, amivel lehúzott bennünket eddig.” E hamis tényállítás alkalmas a becsület csorbítására.”

A Mentelmi bizottság 7 igen és 1 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Arnóth Sándor mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház többsége a javaslatot elfogadta.

FELJELENTETT

FELJELENTÉS

OGY. HATÁROZAT

 

Mentelmi jog

Igen

Nem

Tart.

Idő

BENCSIK JÁNOS

rágalmazás vétsége

fenntartva

36

278

1

2011.06.27.

A Tatabányai Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Bencsik János országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Molnár Gábor feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt.  A feljelentés szerint:

„Városunk Tatabánya Közéleti Újság” 2010. áprilisi kiadványában Mire készül Molnár Gábor úr? című cikkben tartalmilag visszaélt a feljelentő különleges személyi adataival, és őt megrágalmazta. A megjelenés jóváhagyása Bencsik János támogatásával történt.”

A Mentelmi bizottság 7 igen és 1 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Bencsik János mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház többsége a javaslatot elfogadta.

FELJELENTETT

FELJELENTÉS

OGY. HATÁROZAT

 

Mentelmi jog

Igen

Nem

Tart.

Idő

BORBÉLY LÉNÁRD

rágalmazás vétsége

fenntartva

88

254

0

2011.03.07.

Borbély Lénárd mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában a Budapesti XX. XXI. és XXIII. Kerületi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását. Az ügyész által benyújtott vádirat szerint:

„ A rágalmazás vétségét követte el „Borbély Lénárd a Csepel Önkormányzatának 2008. február 21-i nyílt ülésén, amikor Kál Károly önkormányzati képviselőnek a felszólalására a költségvetés tárgyalása során a következő tényállítást tette: Fölöslegesnek tartom, hogy az MSZP-SZDSZ vezetéshez szükség legyen Kál Károly részére havi illetve éves szinten 36 millió forint kifizetésére az igen szavazatok miatt.”

A Mentelmi bizottság 4 igen és 4 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Bencsik János mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház többsége a javaslatot elfogadta.

FELJELENTETT

FELJELENTÉS

OGY. HATÁROZAT

 

Mentelmi jog

Igen

Nem

Tart.

Idő

GELENCSÉR ATTILA

rágalmazás vétsége

fenntartva

72

232

1

2011.05.16.

A Pesti Központi Kerületi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Gelencsér Attila országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene a Budapesti XIV. és XVI. kerületi Ügyészség 2010. januári vádirata alapján rágalmazás vétsége miatt büntetőeljárás indult. Gelencsér Attilát a volt önkormányzati miniszter Gyenesei István jelentette fel, mely szerint:

Gelencsér Attila a 2008 . május 14. napján a Budapest, V. kerület Széchenyi rakpart 19. szám alatti Képviselői Irodaházban megtartott sajtótájékoztatóján személyével összefüggésben kijelentette, hogy nem lehet a Magyar Köztársaság minisztere, akinek neve köztörvényes bűncselekményeknél felmerül. Gelencsér Attila ezen állítását azzal indokolta, hogy öt olyan ügyben folyik nyomozás, amelyekben visszaélések történhettek dr. Gyenesei István tevékenységéhez köthetően, egy esetben pedig a közbeszerzési eljárást dr. Gyenesei István és az érintett vállalkozó előre levajazta.”

A Mentelmi bizottság 4 igen és 4 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Gelencsér Attila mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház többsége a javaslatot elfogadta.

FELJELENTETT

FELJELENTÉS

OGY. HATÁROZAT

 

Mentelmi jog

Igen

Nem

Tart.

Idő

GYÖRGY ISTVÁN

rágalmazás vétsége

fenntartva

51

288

1

2011.02.14.

 

György István országgyűlési képviselő mentelmi joga felfüggesztése tárgyában a Pesti Központi Kerületi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását, mivel ellene a VILATI Automatizálási és Telekommunikációs Zrt. nevében a vezérigazgató Juhász Lajos feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt. A feljelentés szerint:

Dr. György István 2009. október 22-én sajtótájékoztatót tartott, amelynek során becsületsértő kijelentések hangzottak el feljelentő vonatkozásában.”

A Mentelmi bizottság 6 igen és 2 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Dr. György István mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház többsége a javaslatot elfogadta.

FELJELENTETT

FELJELENTÉS

OGY. HATÁROZAT

 

Mentelmi jog

Igen

Nem

Tart.

Idő

KISS ATTILA

becsületsértés vétsége

fenntartva

49

297

0

2011.03.07.

A Hajdúböszörményi Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Kiss Attila országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Nagy Zoltán feljelentést tett becsületsértés vétsége miatt. A feljelentése szerint:

A Keleti-főcsatorna időszaki lap 2010. szeptember 29-i számában megjelent cikk, melyek közül a 14. oldalon a Kérdések Jobbikos színvonalon és stílusban,  illetve a 15. oldalon a "S akkor jut mindenre . . . ?" című cikk található, melyben feljelentő személye, a családja, üzlete hírneve és becsülete ellen irányuló kijelentések találhatóak, adócsalással, orgazdasággal és uzsora bűncselekmények elkövetésével kapcsolatban. A sértő kijelentések megkérdőjelezik az eddigi – több mint 10 éves – üzleti munkáját illetve a családjához fűződő viszonyát.  A cikket Kiss Attila, Hajdúböszörmény Város Polgármestere, országgyűlési képviselő írta, melyben Nagy Zoltán város vezetői felkészületlenségét és alkalmatlanságát kívánta bemutatni.”

A Mentelmi bizottság 6 igen és 2 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Kiss Attila mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház többsége a javaslatot elfogadta.

FELJELENTETT

FELJELENTÉS

OGY. HATÁROZAT

 

Mentelmi jog

Igen

Nem

Tart.

Idő

LÁZÁR JÁNOS 

becsületsértés

fenntartva

39

276

2

2011.10.24.

A Pesti Központi Kerületi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását dr. Lázár János mentelmi joga felfüggesztése tárgyában, mivel ellene a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete képviseletében Szima Judit főtitkár feljelentést tett becsületsértés vétsége miatt. A feljelentés szerint:

„Dr. Lázár János és dr. Balsai István által benyújtott alkotmánymódosító javaslat és az ennek kapcsán dr. Répássy Róbert 2011. május 24. napján az Országgyűlés plenáris ülésén elhangzott beszédének egyes elemei képezik. A feljelentésekben levő közvádas bűncselekményekre vonatkozókat a főügyészség - mivel nem bűncselekmények - elutasította; és egyidejűleg áttette a magánvádas becsületsértés eljárás lefolytatására hatáskörrel és illetékességgel rendelkező Pesti Központi Kerületi Bírósághoz.”

A Mentelmi bizottság 4 igen 1 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy dr. Lázár János mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház többsége a javaslatot elfogadta.

FELJELENTETT

FELJELENTÉS

OGY. HATÁROZAT

 

Mentelmi jog

Igen

Nem

Tart.

Idő

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN

rágalmazás vétsége

fenntartva

43

268

0

2011.06.27.

Németh Szilárd István mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában a Pesti Központi Kerületi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását, mivel ellene dr. Gulyás Gábor feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt. A Fidesz parlamenti képviselője a feljelentés szerint:

Az ATV reggeli műsorában azt állította a bejelentőről, hogy sikkasztott, miközben erről bírósági jogerős határozat nem született.”  

A Mentelmi bizottság 4 igen 2 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Németh Szilárd István mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház többsége a javaslatot elfogadta.

FELJELENTETT

FELJELENTÉS

OGY. HATÁROZAT

 

Mentelmi jog

Igen

Nem

Tart.

Idő

PÓCS JÁNOS

rágalmazás

fenntartva

33

251

1

2011.12.23.

A Jászberényi Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Pócs János mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában mivel ellene rágalmazás vétsége miatt Farkas Tibor jászapáti lakos feljelentést tett. A feljelentés szerint:

„Pócs János 2011. szeptember 17-én feljelentő testvérével folytatott telefonbeszélgetés során egy hallomás útján szerzett információ közlésével valótlanságot állított feljelentő Farkas Tiborról.”

A Mentelmi bizottság 6 igen 2 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Pócs János mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház többsége a javaslatot elfogadta.

FELJELENTETT

FELJELENTÉS

OGY. HATÁROZAT

 

Mentelmi jog

Igen

Nem

Tart.

Idő

RÉPÁSSY RÓBERT

 

Becsületsértés

fenntartva

38

276

0

2011.10.24

A Pesti Központi Kerületi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását dr. Répássy Róbert mentelmi joga felfüggesztése tárgyában, mivel ellene a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete képviseletében Szima Judit főtitkár feljelentést tett becsületsértés vétsége miatt. A feljelentés szerint:

„Dr. Lázár János és dr. Balsai István által benyújtott alkotmánymódosító javaslat és az ennek kapcsán dr. Répássy Róbert 2011. május 24. napján az Országgyűlés plenáris ülésén elhangzott beszédének egyes elemei képezik. A feljelentésekben levő közvádas bűncselekményekre vonatkozókat a főügyészség - mivel nem bűncselekmények - elutasította; és egyidejűleg áttette a magánvádas becsületsértés eljárás lefolytatására hatáskörrel és illetékességgel rendelkező Pesti Központi Kerületi Bírósághoz.”

A Mentelmi bizottság 4 igen 1 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy dr. Répássy Róbert mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház többsége a javaslatot elfogadta.

FELJELENTETT

FELJELENTÉS

OGY. HATÁROZAT

 

Mentelmi jog

Igen

Nem

Tart.

Idő

SCHMIDT CSABA

rágalmazás vétsége

fenntartva

37

279

1

2011.06.27.

A Tatabányai Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Schmidt Csaba országgyűlési képviselő mentelmi joga felfüggesztése tárgyában, mivel ellene, földije, Molnár Gábor feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt. A feljelentés szerint:

A Városunk Tatabánya Közéleti Újság” 2010 . áprilisi kiadványában „Mire készül Molnár Gábor képviselő úr? című cikkben tartalmilag visszaél a feljelentő különleges személyi adataival, és őt megrágalmazza. A megjelenés jóváhagyása Schmidt Csaba támogatásával történt.”

A Mentelmi bizottság 7 igen 1 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Schmidt Csaba mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház többsége a javaslatot elfogadta.

FELJELENTETT

FELJELENTÉS

OGY. HATÁROZAT

 

Mentelmi jog

Igen

Nem

Tart.

Idő

TAMÁS BARNABÁS

rágalmazás vétsége

fenntartva

47

298

0

2011.03.07.

Tamás Barnabás mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában az Ózdi Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását, mivel ellene Ternyik András feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt. A feljelentése szerint:

2010. április 23. napján a Kazincbarcika VII. sz. választókörzetben, postaládába való bedobás útján olyan „röplapokat” terjesztettek, amelyek róla a becsület csorbítására alkalmas, valótlan tényállításokat tartalmaztak, amelynek egyik szerzője Tamás Barnabás volt.”

A Mentelmi bizottság 6 igen 2 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Tamás Barnabás mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. - A T. Ház többsége a javaslatot elfogadta.

KDNP

FELJELENTETT

FELJELENTÉS

OGY. HATÁROZAT

 

Mentelmi jog

Igen

Nem

Tart.

Idő

SESZTÁK OSZKÁR

rágalmazás vétsége

fenntartva

43

265

2

2011.06.27.

A Szolnoki Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Seszták Oszkár mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene dr. Helmeczy László volt országgyűlési képviselő (Fidesz, majd független) feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt. Elsősorban azt sérelmezte:

„Szakoly községben tartott gyűlésen a kereszténydemokrata képviselő azt állította: nem véletlen, hogy kitették a szűrét a Fideszből, ahová lépett ott fű nem termett.”

A Mentelmi bizottság 6 igen és 2 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Seszták Oszkár mentelmi jogát ne függessze fel. - A Tisztelt Ház többsége a javaslatot elfogadta.

MSZP

FELJELENTETT

FELJELENTÉS

OGY. HATÁROZAT

 

Mentelmi jog

Igen

Nem

Tart.

Idő

KÁLI SÁNDOR

különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette

fenntartva

57

286

2

2011.09.12.

rágalmazás vétsége

fenntartva

46

252

2

2011.05.16.

A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Káli Sándor országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Kocsis István a Miskolc Kós Károly Építőipari Szakközépiskola és Szakiskola igazgatója pótmagánvádat nyújtott be különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt.

A Mentelmi bizottság a rendelkezésre álló pótmagánvádból a következőket állapította meg:

A Miskolcon megalakult Fazola Henrik TISZK (Térségi Integrált Szakközép Központok) vezető intézménye a Kós Károly iskola, melynek igazgatója a pótmagánvádló Kocsis István. A pótmagánindítvány a TISZK részére 2009-2010-ben a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) és a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program (TIOP) által nyújtott támogatások pályáztatásával és felhasználásával kapcsolatos. Mindkét támogatás iránti pályázatot a pótmagánvádló, mint a TISZK vezet ő iskolájának igazgatója helyett Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata nyújtotta be. A támogatásokat végül megkapta a TISZK. A támogatási összegek felhasználására vonatkozó közbeszerzési eljárások-, a tervezői szerződések-, a tervellen őr-, műszaki ellenőr-, épületgépész tervező-, PR tevékenységet végző és kivitelező cégek kiválasztása során történt különféle szabálytalanságok az önkormányzatnak kimutatható kárt, vagyoni hátrányt okoztak. Pótmagánvádlónak a Borsod-

Abaúj-Zemplén Megyei Rendőrfőkapitányság nyomozást megszüntető határozata ellen benyújtott panaszát a Hajdú Bihar Megyei Főügyészség elutasította, és egyben felhívta figyelmét a pótmagánvád benyújtásának lehetőségére. Ezt azért terjesztette elő pótmagánvádló, mivel álláspontja szerint a nyomozóhatóság nem tett meg mindent a tényállás teljes körű felderítése érdekében, nem szerzett be releváns bizonyítékokat, és a rendelkezésére álló adatokból téves következtetéseket vont le.”

A Mentelmi bizottság mindezekre, továbbá az eddigi pótmagánvádas ügyekben követett következetes mentelmi jogot fenntartó gyakorlatára tekintettel 6 igen 2 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Káli Sándor mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. – A Tisztelt Ház elfogadta. 

+

A Miskolci Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Káli Sándor mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Kocsis István a Miskolc Kós Károly Építőipari Szakközépiskola és Szakiskola igazgatója feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt.  A feljelentés szerint:

„Káli Sándor sajtótájékoztatóján Fazola Henrik Térségi Integrált Szakképző Központ létrehozásával kapcsolatban Kocsis Istvánról, mint a projekt lebonyolításának egyszemélyi felelőséről határozottan állította: az igazgató saját családi és rokoni vállalkozásának is adott megbízást a projektben, ezért nem csak erkölcsi és fegyelmi, de polgári jogi és büntetőjogi felelőssége is felvetődik.”

A Mentelmi bizottság 6 igen és 2 nem szavazat ellenében azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Káli Sándor mentelmi jogát ne függessze fel. – A Tisztelt Ház elfogadta a javaslatot. 

Jobbik

FELJELENTETT

FELJELENTÉS

OGY. HATÁROZAT

 

Mentelmi jog

Igen

Nem

Tart.

Idő

NÉMETH ZSOLT

rágalmazás és becsületsértés vétsége

fenntartva

47

258

8

2011.10.24.

A Pécsi Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Németh Zsolt országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Kosztics József Siklósnagyfalu polgármestere feljelentést tett becsületsértés vétsége miatt. A feljelentés szerint, mind a Pécsi Napilap hasábjain, mind az ínterneten olyan kijelentések jelentek meg, amelyek ránézve rágalmazóak, becsületsértőek voltak. Nevezetesen:

„A vendéglátásért cserébe Kosztics Józsefre kellett szavazni a polgármester választásokon, továbbá, hogy elítélt és szökésben lévő bűnözők lopott pénzből mulathatnak és választathatják meg magukat polgármesternek. A feljelentő ezen kijelentéseket Németh Zsoltnak tulajdonította.”

A Mentelmi bizottság 4 igen 1 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Németh Zsolt mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. – A T. Ház méltányolta, s elfogadta.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!