Parlament – Békének nyoma sincs...

Az MSZP és az LMP ezúttal is távol marad az új alkotmány szabályozási elveiről szóló vitáról. 250 milliárd forintos stabilitási tartalék? Vizsgálható lesz, hogy a magán-nyugdíjpénztárak miként fektették be a tagságuk vagyonát, és mire fordították a működési költségekre felvett több milliárd forintot? Semmisnek nyilvánítók lesznek a 2006. őszi tömegoszlatásokkal összefüggésben hozott, kizárólag rendőri jelentésre, illetve tanúvallomásra alapozott bírósági ítéleteket?

Az Országgyűlés elé terjesztette a költségvetési és az államháztartási törvényt érintő módosítások tervezetét a kormány. A tervezet tartalmazza a 250 milliárd forintos stabilitási tartalék létrehozását szorgalmazza. Legnagyobb tételét az teszi ki, hogy a kabinet a közvetlenül irányítása alá tartozó szervezeteknél, így a minisztériumoknál is mintegy 187 milliárd forintot zárol.

Az államháztartási törvény módosításával a kormány megteremti annak feltételét, hogy az évközben felmerülő többletkiadások forrását fejezeteken belül, és ne a központi költségvetés rendkívüli kormányzati intézkedések előirányzatából biztosítsák. A javaslat lehetővé teszi, hogy a kormány döntsön a kötelezettségvállalással nem terhelt maradványok újbóli felhasználásának engedélyezéséről.

A 2011. évi költségvetés módosításával nő az idei bevétel: a Magyar Energia Hivatal, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete együtt idén összesen 1,7 milliárd forinttal többet köteles befizetni bevételeiből a központi büdzsébe, így csökken az államháztartás hiánya. A javaslat szerint az Országgyűlés fejezetén belül is meghatároznak tartalékképzést. Kimondanák azt is, hogy Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap kiadási előirányzatából 5 milliárd forinttal úgynevezett médiatartalékot kell létrehozni. Az Országgyűlésen kívül tartalékot kell képezni a kormány irányítása alá nem tartozó fejezetekben is, például a Köztársasági Elnöki Hivatalnál, az Alkotmánybíróságnál, a bíróságoknál, az ügyészségnél. A stabilitási tartalék az évközi, előre nem látható, kedvezőtlen hatású események biztosítására szolgál, felhasználásáról az Országgyűlés november 20.-áig határozatban dönt.

A kormány a pályán maradás feltételéül szabott közigazgatási alapvizsga visszaállításával módosítaná a köztisztviselők jogállásáról szóló törvényt, és azt is kimondaná, hogy negyvenről húsz munkanapra csökken a miniszterek és az államtitkárok szabadsága. Szintén a kabinet kezdeményezte az államhatárról szóló törvény módosítását, amely az előterjesztés indoklása szerint jelenleg a határon átnyúló fejlesztéseket akadályozó rendelkezéseket tartalmaz.

+

A képviselők várhatóan döntenek a monetáris tanács tagjainak megválasztásáról szóló szabályokról. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter indítványa szerint a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának tagjait - a jegybank elnöke és alelnökei kivételével - a parlament gazdasági és informatikai bizottságának javaslatára az Országgyűlés választaná meg. A négy külsős tag közül a hatályos szabályok alapján kettőt a miniszterelnök, kettőt az MNB elnöke jelölhet; a jelenlegi tagok megbízatása február végén jár le. A parlament már március elején megválaszthatja a monetáris tanács négy új tagját.

+

Szavaznak a Selmeczi Gabriella nyugdíjvédelmi megbízott által benyújtott módosító indítványról is, amely lehetőséget teremtene arra, hogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal vizsgálja az állami nyugdíjrendszerbe visszalépő korábbi magán-nyugdíjpénztári tagok megtakarításait, valamint azt, hogy a magán-nyugdíjpénztárak miként fektették be a korábbi tagságuk vagyonát, és mire fordították a működési költségekre felvett több milliárd forintot.

Részletes vitához érkezik a 2006 őszi tömegoszlatásokkal összefüggő elítélések orvoslásáról szóló törvényjavaslat. Dr. Balsai István (Fidesz) képviselő önálló indítványa, azt kezdeményezte, hogy nyilvánítsák semmisnek a 2006. őszi tömegoszlatásokkal összefüggésben hozott, kizárólag rendőri jelentésre, illetve tanúvallomásra alapozott bírósági ítéleteket.

Megtárgyalja az Országgyűlés Balczó Zoltán és Farkas Gergely (Jobbik) házszabály-módosító javaslatát is. Ez lehetővé tenné, hogy ne csak a frakcióvezetők és helyetteseik, hanem bármely, a képviselőcsoport által felkért frakciótag szólhasson napirend előtt. Megengedné továbbá, hogy akár a napirenden szereplő ügyben is elhangozhasson napirend előtti felszólalás.

Általános vita lesz a Magyar Köztársaság területén szolgálati céllal tartózkodó külföldi fegyveres erők, valamint a Magyar Köztársaság területén felállított nemzetközi katonai parancsnokságok és állományuk nyilvántartásáról szóló javaslatról is. Hende Csaba honvédelmi miniszter indoklása szerint „abból eredően, hogy a jövőben várhatóan megnő az ország területén hosszabb ideig állomásozó külföldi haderők létszáma", honvédelmi és nemzetbiztonsági érdek, hogy létszámukról és jelenlétük céljáról pontos nyilvántartást vezessenek. Tárgyalják továbbá az afganisztáni műveletekben történő magyar katonai szerepvállalásról szóló beszámolót is.

+

Kedden, az előzetes napirend szerint a képviselők tízórás időkeretben folytathatnak részletes vitát a parlament alkotmány-előkészítő eseti bizottságának határozati javaslatáról, a tárgyalás azonban ennél rövidebbnek ígérkezik, mivel az MSZP és az LMP feltehetően ezúttal is távol marad a vitától. A kereszténydemokrata Salamon László által vezetett eseti bizottság indítványához - a kormánypártok múlt heti frakcióülésén született, az alkotmányozás menetrendjén változtató megállapodás nyomán - módosító javaslatot nyújtott be Lázár János (Fidesz) és Harrach Péter (KDNP). A két frakcióvezető nem a kormányt, hanem a képviselőcsoportok tagjait és a független képviselőket kérné fel, hogy az új alaptörvényről szóló javaslataikat március 15-ig terjesszék be a parlamentnek, „az alkotmány-előkészítő eseti bizottság javaslatának figyelembevételével, vagy attól függetlenül". Lehetővé tennék, hogy a javaslatokat egyszerre tárgyalja a Ház, valamint kezdeményezik, hogy az alkotmányozás alatt más napirendi pontot ne tárgyaljon az Országgyűlés, de elhangozhassanak a napirenden kívüli felszólalások, az interpellációk, a kérdések és az azonnali kérdések.

+

Az Országgyűlés összeférhetetlenségi bizottságához fordul a Jobbik, mert szerintük Sebestyén László Fideszes országgyűlés képviselő összeférhetetlen módon dolgozik egy állami cég vezetésében. Novák Előd szerint a Borsod megyei egyéni országgyűlési képviselő egyben a 100 százalékig állami tulajdonú Észak-Magyarországi Regionális Vízmű (ÉRV) Zrt. fejlesztési és karbantartási igazgatója is. Országgyűlési képviselő azonban nem lehet állami tulajdonú cég igazgatója, ezért Sebestyén Lászlónak megválasztásakor be kellett volna jelentenie összeférhetetlenségét, és le kellett volna mondania az igazgatói posztról. Hozzátette: Kövér László házelnöknek van lehetősége az eljárás végéig felfüggesztenie Sebestyén mandátumát. A Jobbik emellett azt is kezdeményezi, hogy a képviselő májusig visszamenőleg mondjon le képviselői tiszteletdíjáról azért, mert az ÉRV-től - vagyonnyilatkozata szerint - havi egymillió forint fizetést kap.

+

Új jegyzőket is választ a Tisztelt Ház. Erdős Norbert (Fidesz) helyett Tiba István (Fidesz), Tarnai Richárd (KDNP) helyett Stágel Bence (KDNP) lép az emelvényre. Természetesen nem maradnak el a parlamenti ülést színesítő napirend előtti szólások, interpellációk, és kérdések sem. Íme, a tervezett menetrend.

Hétfő

Az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamai, másrészről a Jordán Hasimita Királyság közötti társulás létrehozásáról szóló Euro-mediterrán Megállapodás, valamint az ahhoz csatolt módosítások kihirdetéséről szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Martonyi János külügyminiszter. Általános vita és határozathozatal.)

Az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről a Koreai Köztársaság közötti kereskedelemről és együttműködésről szóló keretmegállapodás, valamint az ahhoz kapcsolódó jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Martonyi János külügyminiszter. Általános vita és határozathozatal.)

Az egyrészről az Európai Közösség és annak tagállamai, másrészről a Mexikói Egyesült Államok közötti gazdasági partnerségi, politikai koordinációs és együttműködési megállapodás, valamint az ahhoz csatolt jegyzőkönyvek kihirdetéséről szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Martonyi János külügyminiszter. Általános vita és határozathozatal.)

Az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamai, másrészről az Örmény Köztársaság közötti partnerség létrehozásáról szóló Partnerségi és Együttműködési Megállapodás, valamint az ahhoz csatolt jegyzőkönyvek kihirdetéséről szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Martonyi János külügyminiszter. Általános vita és határozathozatal

Az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamai, másrészről a Kazah Köztársaság közötti partnerség létrehozásáról szóló Partnerségi és Együttműködési Megállapodás, valamint az ahhoz csatolt jegyzőkönyvek kihirdetéséről szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Martonyi János külügyminiszter. Általános vita és határozathozatal

Az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamai, másrészről az Üzbég Köztársaság közötti partnerség létrehozásáról szóló Partnerségi és Együttműködési Megállapodás, valamint az ahhoz csatolt jegyzőkönyvek kihirdetéséről szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Martonyi János külügyminiszter. Általános vita és határozathozatal.)

Az Európa Tanács terrorizmus megelőzéséről szóló, Varsóban, 2005. május 16.-án kelt Egyezménye kihirdetéséről szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Pintér Sándor belügyminiszter. Általános vita és határozathozatal.)

Az Európai Rendőrségi Hivatallal, a személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenységgel, a lőfegyverrel és a pirotechnikával kapcsolatos törvények jogharmonizációs célú módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Pintér Sándor belügyminiszter. Szavazás a módosító javaslatokról.)

A Magyar Nemzeti Bankról szóló 2001. évi LVIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat.  (A napirendi pont előadója: Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. Szavazás a módosító javaslatokról és lehetőség szerint a zárószavazás.)

A Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alappal, valamint a szabad nyugdíjpénztár-választás lebonyolításával összefüggő törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Selmeczi Gabriella, Mátrai Márta (Fidesz) képviselők önálló indítványa. Szavazás a módosító javaslatokról.)

A Magyar Köztársaság Országgyűlésének Házszabályáról szóló 46/1994. (IX.30.) OGY határozat módosításáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Balczó Zoltán, Farkas Gergely (Jobbik) képviselők önálló indítványa. Általános vita a lezárásig. Elfogadásához a jelenlévő országgyűlési képviselők 2/3-ának igen szavazata szükséges.)

A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény, valamint az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Pintér Sándor belügyminiszter. Részletes vita.)

A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény, a magyar állampolgárságról szóló 1993. évi LV. törvény és az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter. Részletes vita. Az előterjesztés egyes szakaszainak elfogadásához a jelenlévő országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges.)

Az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló 2006. évi XCVII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter. Részletes vita.)

A 2006 őszi tömegoszlatásokkal összefüggő elítélések orvoslásáról szóló törvényjavaslat. (Balsai István (Fidesz) képviselő önálló indítványa. Részletes vita.)

Kedd

A köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter. Általános vita a lezárásig.)

Az államhatárról szóló 2007. évi LXXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Pintér Sándor belügyminiszter. Általános vita a lezárásig.)

A Magyar Köztársaság területén szolgálati céllal tartózkodó külföldi fegyveres erők, valamint a Magyar Köztársaság területén felállított nemzetközi katonai parancsnokságok és állományok nyilvántartásáról, valamint jogállásukhoz kapcsolódó egyes rendelkezésekről szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Hende Csaba honvédelmi miniszter. Általános vita a lezárásig.)

Az afganisztáni Nemzetközi Biztonsági Közreműködő Erők (ISAF) műveleteiben történő magyar katonai szerepvállalásról szóló egyes kormányhatározatok módosításáról szóló kormányhatározatban foglalt döntésekről szóló beszámoló, s annak elfogadásosáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (A Honvédelmi és rendészeti bizottság önálló indítványa. A napirendi pont előadója: Hende Csaba honvédelmi miniszter és Csampa Zsolt, a Honvédelmi és rendészeti bizottság alelnöke. Együttes általános vita a lezárásig.)

Magyarország Alkotmányának szabályozási elveiről szóló országgyűlési határozati javaslat. (Az Alkotmány-előkészítő eseti bizottság önálló indítványa.  A napirendi pont előadója: dr. Salamon László, az Alkotmány-előkészítő eseti bizottság elnöke. Részletes vita. Az előterjesztés elfogadásához az országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges.)

A felszólalására rendelkezésre álló időkeret:  

Fidesz

226 fő

204 perc

MSZP

58 fő

121 perc

Jobbik

46 fő

107 perc

KDNP

37 fő

96 perc

LMP

15 fő

68 perc

Függetlenek

4 fő

4 perc

Összesen

386 fő

600 perc

Bartha Szabó József

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!