Parlament – Késhegyre menő viták

Az Országgyűlés hétfőn határoz a gázolaj, a dohány- és az alkoholtermékek, valamint a szerencsejáték jövedéki adóját növelni szándékozó kormányzati javaslatról. Feltehetően döntenek a távhőszolgáltatásról és az árak meghatározásáról szóló törvény módosításáról, és a Magyar Nyelv Napjáról rendelkező indítványról is. Parlamenti albizottság vizsgálja az államadósságot, vétót kapott a „cigányügyi” bizottság, lehet viszont innovációs és fejlesztési eseti bizottság.

kdnp.hu – Bartha Szabó József

Hajnalig tartó ülések, s amit a külső szemlélődő nem lát, a különböző bizottságok kimerítő tárgyalásai színesítik héten át az országgyűlési képviselők munkáját. A T. Ház elnöke, Kövér László fejet hajt előttük:

– Fizikai teljesítőképességünk határain is túl kell mennünk ahhoz, hogy mindazokat a törvényeket, amiket a kormány előre jelzett, az Országgyűlés tudja fogadni. S akkor még nem beszéltem azokról a törvényjavaslatokról, amelyeket nem a kormány, hanem az egyes politikusok vagy képviselőcsoportok fognak beterjeszteni, emellett a kétharmados, sarkalatos törvények között is lesznek olyanok, amelyek nem a kormány minisztériumaiban készülnek, hanem a frakciók műhelyében. Kizárólag a kormány javaslatait figyelembe véve 63 törvényt kellene megtárgyalnunk a következő néhány hónapban. Ez már önmagában nagy fizikai teher, de ehhez hozzá kell vennünk a költségvetési vitát is, ami órában számolva egy teljes hétnyi tárgyalási időt elvisz.

– Azt látom, hogy az ellenzéki pártok arra az egy lapra teszik föl a politikai stratégiájukat, egymással is versengve, egymást túllicitálva hangerőben, illetve különböző performance-ok és demonstrációk szervezésével, hogyan miként tudják ellenezni mindazt, amit a kormány csinál, ha van rá ok, ha nincs. S miután az egzisztenciális, társadalmi válság valóban létezik, és ennek a fölszámolása rövidtávon semmilyen zseniális politikai, kormányzati intézkedéssel nem oldható meg, ezért úgy gondolják, hogy ennek lesz társadalmi fogadtatása. Ebben az értelemben minden törvényjavaslat késhegyre menő vitát jelent. A most induló héten sem lesz másként. 

Zárószavazások

Öt indítvány zárószavazását is taps köszönthet Tisztelt Házban. Négy a pénz, a pénz, a pénz, bevétel-kiadás bűvöletében él, az ötödiknél a lélek, a hit, az önérzetet és a honi büszkeség erősítése a cél.   

+

Az államháztartás stabilitását elősegítő egyes adótörvények módosításai – az indoklás szerint – a költségvetési bevételek biztosítását, a forgalmi, fogyasztási típusú adók súlyának növelését, másrészt a gazdálkodók adminisztrációs terheinek egyszerűsítését szolgálják. Ennek érdekében emelkedik az alkoholok, a cigaretta, a fogyasztási dohány és a gázolaj adója. A pénznyerő automaták tételes játékadójának emelése és a százalékos mértékű játékadó bevezetése pedig olyan intézkedés, amely a költségvetési bevételeket és az érintett adózói kör arányos közteherviselését egyidejűleg biztosítja.

Elfogadása esetén november 1-jétől 13 forinttal emelkedik a gázolaj jövedéki adója. A fuvarozók versenyképességének megőrzése érdekében a gázolaj adómértékének 13 Ft/literrel történő megemelésével párhuzamosan a javaslat növeli a kereskedelmi gázolaj utáni adó-visszaigénylés összegét 6,50 Ft/literről 19,50 Ft/literre.

A magasabb alkoholtartalmú szeszes italok forgalmának egészségügyi szempontból indokolt korlátozása érdekében a javaslat szerint az adótételek 50 százalékkal emelkednek, kivéve a párlatok (gyümölcs pálinka) és a természetes aromával előállított szeszes italok, melyeknél a növekedés „csak” 5 százalék lesz. A sör, a pezsgő jövedéki adója is öt százalékos emelkedésre számíthat.  

Az indítvány a cigaretta, a szivarkák és fogyasztási dohányok jövedéki adójának folyamatos emelését három lépcsőben szorgalmazza. Első emelését 2011. november 1-jét tervezi, a második emelését 2012. május 1-jétől, harmadikét pedig 2012. november 1-jétől.

A javaslat a pénznyerő automaták tételes játékadóját 100 000 forintról 125 000 forintra, pénznyerő automata tételes játékadóját pedig 150 000 forintra emeli. A javaslat tételesen kimondja, hogy a pénznyerő automaták százalékos mértékű játékadója nem vonatkozik a játékkaszinóban üzemeltetett pénznyerő automatákra.

+

Az államháztartásról szóló további, 1992. évi XXXVIII. törvény módosítása azt a célt szolgálja, hogy a fizetési kötelezettségekre vonatkozó törvények hatálybaléptetése vonatkozásában megállapított törvényi követelmény igazodjon a rendkívül rövid idő alatt változó világgazdasági helyzet okozta kedvezőtlen költségvetési folyamatok gyors befolyásolásának igényéhez.  Lényege: „A fizetési kötelezettségekre, fizetésre kötelezettek körére, a fizetési kötelezettség mértékére vonatkozó törvények kihirdetése és hatálybalépése között legalább harminc napnak kell eltelnie, kivéve, ha a törvény a fizetési kötelezettséget mérsékli és a fizetési kötelezettségek, valamint a fizetésre kötelezettek körét nem bővíti.”

+

A távhőszolgáltatásról, és árai megállapításáról szóló törvényjavaslat új támogatási rendszert kíván bevezetni.  Fő célja, hogy egységesítsék az energiaszektorban a hatósági árazást. A távhőszolgáltatók nem határozhatnak meg magasabb árat a hatósági árnál. A szolgáltatok nyereségét 4 és fél százalékban korlátozzák, kikerülnek az árból az indokolatlan tarifaelemek.  Sürgősséggel terjesztetett a T. Ház elé, hogy már október elsején, a távhő hatósági ármegállapításával együtt hatályba léphessen.

+

A Magyar Honvédség meglévő katonai szervezeteinek belső struktúrája nem felel meg teljes mértékben a valós szakmai követelményeknek, erre figyelemmel korrekció szükséges. A Magyar Honvédség részletes bontású létszámáról szóló 106/2007. (XII. 6.) OGY határozat módosítása a Magyar Honvédség részletes bontású létszámát az alábbiak szerint állapítja meg:

Állománykategóriák

Létszám

Tiszt

5990

-

Tiszthelyettes

8905

legfeljebb az összlétszám 33 százaléka

Legénységi állomány (honvéd és tisztesi rendfokozattal rendelkező szerződéses katona és a honvéd tiszthelyettes-jelölt) 

8035

legfeljebb az összlétszám 30 százaléka

Honvéd tisztjelölt állomány

600

-

Kormánytisztviselő, köztisztviselő, közalkalmazott, ügyészségi alkalmazott és munkavállaló

6170

 

legfeljebb az összlétszám 25 százaléka

Összesen, legfeljebb

29700

A létszám nem tartalmazza a mintegy 8000 főnyi önkéntes tartalékos, valamint a Magyar Honvédség rendelkezési állománya létszámát, továbbá a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok és a katonai felsőoktatási intézmény létszámát.

Tényleges létszámnövelés az előterjesztés elfogadásával egyidejűleg nem tervezett. A tárca számításai alapján a létszámkeret feltöltése éves szinten - személyi juttatásokkal és munkáltatói járulékokkal együtt - 3,784 Mrd Ft többletkiadást jelent.

+

Befejeződik a magyar nyelv napjáról szóló országgyűlési határozati javaslat vitája is. Felismerve azt, hogy a magyar nemzet összetartozását legfőbb szellemi kulturális örökségünk, nemzeti nyelvünk fejezi ki legjobban – tiszteletben tartva hazánk hagyományos nyelvi sokszínűségét, egyben felelősséget vállalva a kisebbségek nyelvhasználatának jogáért –, a nemzet fejlődését és hagyományainak őrzését egyaránt szolgáló magyar nyelv iránti megbecsülésének kifejezése érdekében, a magyar nyelvet hivatalossá tevő törvény, a magyar nyelv és nemzetiségről szóló 1844. évi II. törvénycikk elfogadásának napját, november 13-át a magyar nyelv napjává nyilvánítja.

Az Országgyűlés felhívja az intézményeket, szervezeteket, és egyúttal felkéri a polgárokat, hogy nemzeti kulturális örökségünk talpkövének számító nemzeti nyelvünk megbecsülésének kinyilvánításaként 2011-től kezdve ezt a napot közösen, méltó keretek között ünnepeljék meg.

Az Országgyűlés felkéri a kormányt, hogy a tudományos élet szereplői, az egyházak és a civil szervezetek bevonásával vizsgálja meg nemzeti nyelvünk használatának helyzetét, ennek alapján készítsen elő intézkedési tervet nyelvünk értékeinek védelme, korszerű továbbfejlesztése és népszerűsítése céljából, s erről 2012. június 30-ig tájékoztassa az Országgyűlést.

Bizottságok

Parlamenti albizottság vizsgálhatja, hogy megállapítható-e jogi felelősség a 2002-2010 közötti államadósság-növekedés miatt. Az országgyűlés alkotmányügyi bizottsága 19 igen, 3 nem és 3 tartózkodó szavazat mellett támogatta az erről szóló előterjesztést. Az albizottság - amelynek november 15-ig kell javaslattervezetet terjesztenie a főbizottság elé - kilenc tagból áll majd, akik közül ötöt a Fidesz, egyet-egyet az MSZP, a Jobbik és az LMP delegál, továbbá tagja lesz a testületnek egy független képviselő is. A bizottság elnökét a Fidesz adja, ahogyan az egyik alelnököt is, míg a másikat a szocialisták jelölik.

+

Nem lesz viszont cigányügyi bizottság. A fideszes és az MSZP-s politikusoknak „fokozott és egyre súlyosabb” felelősséget kell viselniük azért, hogy „folyamatosan a szőnyeg alá söprik a cigánybűnözés problémáját” – közölte felháborodottan Apáti István, a Jobbik képviselője, miután a parlament alkotmányügyi bizottsága leszavazta a "Megélhetési bűnözés vagy cigánybűnözés sújtja-e Magyarországot?” címmel jelzett  tényfeltáró és megoldási javaslatokat kereső bizottság felállítását szorgalmazó határozati javaslatuk tárgysorozatba vételét.

Szebb napokban reménykedhet az Innovációs és fejlesztési eseti bizottság létrehozásáról szóló országgyűlési határozati javaslat. Pokorni Zoltán és Pósán László (Fidesz) önálló indítványa szerint a bizottság feladata lesz: a tudomány és a gazdaság kapcsolatának erősítése. Az Országgyűlés kutatásfejlesztés- és innováció-politikai tevékenységének elősegítése. Az innovációt érintő törvények, a kutatásról és fejlesztésről közvetlenül rendelkező törvények, a kormány, illetve miniszteri rendeletek áttekintése. A K+F, innováció és tudománypolitikai tevékenység szervezeti rendjének áttekintése, hatékonyságának vizsgálata.

A bizottság 15 tagból áll majd, akik közül hetet a Fidesz, hármat a KDNP, kettőt az MSZP, kettőt a Jobbik egyet pedig az LMP delegál. Elnökére a Fidesz, társelnökére az MSZP képviselőcsoportja terjeszt elő javaslatot. A bizottság munkájáról évente a Magyar Tudomány Ünnepéig, november 3-áig jelentést készít az Országgyűlés számára.

Félútón

Számos, félútón tartó indítvány is szerepel a T. Ház napirendjén. Hétfőn többek között tárgyalják a Nemzeti Energiastratégiáról szóló országgyűlési határozati javaslatot, a közbeszerzésekről szóló törvény módosítását, a bírósági eljárások időszerűségének biztosítása érdekében egyes bírói álláshelyek betöltéséről szóló törvényjavaslatot. Részletes vitához érkezik a genetikailag módosított szervezetektől mentes Alpok-Adria-kezdeményezéshez való csatlakozásról szóló országgyűlési határozati javaslat is. Csendes találkozónak ígérkezik, lévén a képviselők zöme már a felvezetésekor is egyetértett abban, hogy Magyarország génmódosított szervezetektől való mentességét továbbra is fenn kell tartani.

Kedden a Gazdasági Versenyhivatal 2010. évi tevékenységéről és a versenytörvény alkalmazása során szerzett, a verseny tisztaságának és szabadságának érvényesülésével kapcsolatos tapasztalatokról szóló beszámolóról, és annak elfogadásáról szóló országgyűlési határozati javaslatról értekezik a T. Ház. Megkülönböztetett figyelemre számíthat a Magyar Köztársaság 2010. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló törvényjavaslat, miként az uzsorával összefüggő egyes törvények módosításáról szóló indítvány is.

Természetesen nem maradnak el a parlament legszínesebb műfajai közé tartozó interpellációk, kérdések és azonnali kérdések sem. Íme, a részletes menetrend.

Hétfő

Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. Határozathozatal.)

Az államháztartás stabilitását elősegítő egyes adótörvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. Záróvita és zárószavazás.)

A magyar nyelv napjáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (A napirendi pont előadója: Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter. Zárószavazás.)

Innovációs és fejlesztési eseti bizottság létrehozásáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Pokorni Zoltán és Pósán László Fidesz-képviselők önálló indítványa. Szavazás a módosító javaslatokról.)

Egyes országgyűlési határozatok deregulációs célú felülvizsgálatáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (A napirendi pont előadója: Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter. Szavazás a módosító javaslatokról.)

A Magyar Honvédség részletes bontású létszámáról szóló 106/2007. (XII. 6.) OGY határozat módosításáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (A napirendi pont előadója: Hende Csaba honvédelmi miniszter. Szavazás a módosító javaslatokról és lehetőség szerint a zárószavazás.)

A közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Hörcsik Richárd Fidesz-képviselő önálló indítványa. Szavazás a módosító javaslatokról.)

A távhőszolgáltatásról szóló 2005. évi XVIII. törvény és az árak megállapításáról szóló 1990. évi LXXXVII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Fellegi Tamás, nemzeti fejlesztési miniszter. Szavazás a módosító javaslatokról és lehetőség szerint a zárószavazás.)

A Nemzeti Energiastratégiáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (A napirendi pont előadója: Fellegi Tamás, nemzeti fejlesztési miniszter. Szavazás a módosító javaslatokról.)

A Nemzeti Közszolgálati Egyetemről, valamint a közigazgatási, rendészeti és katonai felsőoktatásról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter. Részletes vita.)

A bírósági eljárások időszerűségének biztosítása érdekében egyes bírói álláshelyek betöltéséről szóló törvényjavaslat. (Papcsák Ferenc, Vas Imre, Horváth Zsolt, Mátrai Márta, Molnár Attila, Vitányi István, Kozma Péter, Kovács Ferenc, Zsiga Marcell Fidesz-képviselők önálló indítványa. Részletes vita. A törvényjavaslat elfogadásához a jelenlevő országgyűlési képviselők kétharmadának „igen” szavazata szükséges.)

A genetikailag módosított szervezetektől mentes Alpok-Adria kezdeményezéshez való csatlakozásról szóló országgyűlési határozati javaslat. (A napirendi pont előadója: Jávor Benedek, a Fenntartható fejlődés bizottsága elnöke. Részletes vita.)

Kedd

A Gazdasági Versenyhivatal 2010. évi tevékenységéről és a versenytörvény alkalmazása során szerzett, a verseny tisztaságának és szabadságának érvényesülésével kapcsolatos tapasztalatokról szóló beszámoló, és annak elfogadásáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (A Gazdasági és informatikai bizottság önálló indítványa. Együttes általános vita a lezárásig.)

Az uzsorával összefüggő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter. Általános vita a lezárásig.)

A Magyar Köztársaság 2010. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. Részletes vita.)

A fenntarthatóság szempontjának a kereskedelmi központok működésében történő érvényre juttatásához szükséges törvénymódosításokról szóló törvényjavaslat. (Szabó Rebeka, Schiffer András, Vágó Gábor, Scheiring Gábor, Ertsey Katalin LMP-képviselők önálló indítványa. Az általános vita megkezdése.)

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!