Parlamenti menetrend – „Különösen kirívó módosító javaslatok"...

A Költségvetési Tanács a megalapozatlan módosításokat elutasítja. Hétfőn szavaz a Ház a Nabucco kormányközi megállapodás ratifikálásáról. Törvényjavaslatot nyújtott be a Fidesz és a KDNP fővárosi előre hozott választásért. Újra tárgyalják a 19. visszaküldött törvényt, a Ptk.-t. A T. Ház hétfő-keddi törvényalkotási programja.

Várhatóan több mint tízórás szavazás lesz november 3-án a jövő évi költségvetéshez benyújtott módosító indítványokról. Előtte azonban még hosszasan vitáznak. A tavalyinál csaknem kétszer több – háromezret meghaladó számú – ajánlási pontról voksolnak a képviselők.

Ellentétben a múlt héttel ezúttal nem öt, hanem „csupán" két napos ülés tart a törvényhozás. Napirendre veszik a köztulajdonú társaságok takarékosabb működéséről szóló törvényjavaslatot, amely a többi között a fizetési plafon megállapítását is tartalmazza. A legnagyobb érdeklődés azonban változatlanul a jövő évi költségvetés tervezetét kíséri.

A kormány által benyújtott változathoz majd' másfélezer módosító javaslat érkezett.  Elsőként, az idén megalakult Költségvetési Tanács nézte át őket, és csaknem negyedének elvetését javasolja az Országgyűlésnek. „Különösen kirívónak" nevezik az MSZP 38 milliárdos egészségügyi kiadásokra vonatkozó javaslatát, miként a Fidesz 200 milliárdos gazdaságélénkítő csomagját.

A Költségvetési Tanács a 2010-es költségvetéshez benyújtott 1448 módosító indítványból 340 elfogadását ellenzi. Zömük, 319 esetében hiányzik az összeg kötelező ellentételezése, de találtak olyanokat is, amelyeknél semmivel sincs alátámasztva, hogy a valós társadalmi folyamatokból következne a változás – ilyen például a terhesség-megszakításra szánt pénz megkurtítása.

A Költségvetési Tanács, akkor is javasolja a kötelező ellentételezés elvének érvényesítését, amikor az alól felmentést ad a Házszabály. A tervezett költségvetési egyenleget még a benyújtott törvényjavaslat változatlan elfogadása esetén is jelentős kockázatok övezik - indokolja indítványát a kormánytól független háromfős testület.

Az MSZP „különösen kirívó" javaslata az egészségügyi kiadások (a kórházakkal kötött megállapodás miatti) 38 milliárdos többlettámogatását szeretné fedezni 22 milliárdos bevétel-növekedésből és 16 milliárdos tartalékcsökkentésből. A remélt többletbevétel a Költségvetési Tanács szerint azonban nem valós, a céltartalék átirányítása pedig nem felel meg az előírásnak.

A Fidesz a „különösen kirívó" csomagban 450 milliárdos átcsoportosítást szeretne elérni a tartalékok terhére. A tartalékok ilyetén csökkentését önmagukban sem támogatja a Költségvetési Tanács. Az ellenzéki párt 200 milliárdot fordítana ebből új gazdaságélénkítési programra. Fedezetként 300 milliárdos kamatmegtakarítást remél pusztán abból fakadóan, hogy jövő év tavasza után „a jelenlegi kormány hitelvesztése" miatti magas kockázati felár csökken, aminek következtében az adósság utáni kamat mérséklődhet. A Költségvetési Tanács szerint azonban irreális ez az elvárás. Kiszámolták, hogy május elején azonnal legalább 4,56 százalékponttal kellene lejjebb szállnia az állampapírok hozamgörbéjének a 300 milliárd megtakarításhoz. Szerintük megalapozatlan azt feltételezni, hogy a hozamok a most becsült 6 százalék körüli szintről azonnal másfél százalék körülire zuhanjanak. Ez – az infláció miatt – negatív reálkamat lenne, ami „rendkívül messze esik a piaci várakozásoktól".

A Költségvetési Tanács bírálja azt az indítványt is, amely 2010 végéig kitolná a bankoknak szánt tőkeerősítő csomagból még meglévő 270 milliárd felhasználhatóságát. Ezt ugyanis nem tüntették fel a kiadások között, azaz a GDP több mint egy százalékával növelné a hiányt.

+

Hétfőn szavaz a Ház a Nabucco kormányközi megállapodás ratifikálásáról. A Nabucco földgázvezetékről szóló kormányközi megállapodást júliusban Ankarában írták alá az érintett országok vezetői, köztük Bajnai Gordon miniszterelnök. A kormányközi megállapodás azt jelenti, hogy minden résztvevő állam biztosítja a megfelelő szabályozási keretet ahhoz, hogy a vezeték teljes hosszán azonos feltételekkel lehessen a földgázt szállítani. A Nabucco-vezeték kiépítésében a Mol Nyrt. mellett az osztrák OMV, a román Transgaz, a török Botas, a bolgár Bulgargaz, valamint a német RWE vesz részt. A Konzorcium tagjainak mintegy 2,5 milliárd eurót kell betenniük, és 200 millió euró értékben uniós finanszírozást is kap a vezeték. Az Európai Beruházási Bank (EIB) a költségek 25 százalékát, mintegy 2 milliárd eurót adna, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) pedig egymilliárd eurót hitelezne. A tervek szerint a Közel-Keletet és Közép-Ázsiát az Európai Unióval Törökországon és Dél-Európán keresztül összekötő Nabucco-csővezeték összesen 3.300 kilométer hosszú lesz, a beruházás költsége - 2008-as árakon számolva – 7,9 milliárd eurót tesz ki. A vezeték áthalad Magyarországon, és kikerüli Ukrajnát. Az alapforgatókönyv alapján 2011-ben 8 milliárd, 2020-ban pedig 25,5 milliárd köbméter, a csúcsforgatókönyv alapján 2011-ben 13 milliárd, 2020-ban pedig 31 milliárd köbméter földgázszállítási kapacitással fog működni a vezeték. Az építkezés várhatóan 2011-ben kezdődik.

+

Törvényjavaslatot nyújtott be a Fidesz–KDNP a parlamentnek a fővárosi önkormányzat feloszlása érdekében, amelynek következménye egy előre hozott önkormányzati választás lenne a fővárosban szerdán. Kósa Lajos, Szijjártó Péter és Semjén Zsolt által jegyezett – indítvány azt szorgalmazza, hogy a képviselő-testület a megbízatásának lejárta előtt név szerinti szavazással, minősített többségű döntéssel mondhassa ki a közgyűlés feloszlását.

Az aláírók beadványukat azzal indokolták, hogy a Budapestet eddig irányító MSZP–SZDSZ koalíció felbomlott, a fővárosban hosszú évek óta káosz van és mostanra már a működőképesség is veszélybe került. Budapest működőképességét csak új választással lehet biztosítani, ehhez pedig szükséges az önkormányzati választásokra vonatkozó törvényi rendelkezések módosítása - szögezték le.

A Fidesz–KDNP a kétharmados többséget igénylő, a helyi önkormányzatokról szóló törvényt módosítaná, és rögzítené, hogy a közgyűlés feloszlásának kimondását követően a képviselő-testület az új képviselőtestület alakuló üléséig, a polgármester az új polgármester megválasztásáig ellátja feladatát, gyakorolja a hatáskörét. A képviselő-testület feloszlása nem mondható ki a választást követő hat hónapon belül, illetőleg miután a köztársasági elnök a helyi önkormányzati képviselők és a polgármesterek általános választásának időpontját kitűzte; az időközi választás költségét az önkormányzat viseli – olvasható a javaslatban. A szintén kétharmados többséget igénylő választási eljárásról szóló törvényt is módosítaná a Fidesz–KDNP, itt azt mondanák ki, hogy az időközi választást az ok felmerülésétől számított 30 napon belül az illetékes választási bizottság tűzi ki.

+

Újra tárgyalja Tisztelt Ház a vízgazdálkodásról szóló törvényt, miután elfogadását követően a köztársasági elnök megfontolásra visszaküldte. Hasonló sorsra jutott a Ptk. is. Utóbbi volt a tizenkilencedik a sorban, amelyet Sólyom László megvétózott. A mintegy 1.200 paragrafusból álló Ptk. a legterjedelmesebb és legösszetettebb magyar jogszabály. Ismét megtárgyalják az országgyűlési bizottságok, ezután pedig ismét szavaznak róla a képviselők. A Ptk. feles törvény, azaz egyszerű parlamenti többséggel módosítható, elfogadható. Az Országgyűlés munkatempójától függ tehát, hogy mikorra készülhet el az új verzió. Akár az is előfordulhat, hogy a törvényt változtatások nélkül küldik meg újra a köztársasági elnöknek – volt már rá példa, nem is egyszer – akinek ekkor már automatikusan alá kell írnia azt. A Fidesz–KDNP már jelezte: kormányra kerülésük esetén felülvizsgálják – feltéve, ha egyáltalán életbe lép.

+

Négypárti egyeztetést kezdeményez a Fidesz a párt- és kampányfinanszírozásról. Négypárti egyeztetést kezdeményez a Fidesz a párt- és kampányfinanszírozásról. A kiadások csökkentését javasolják. Álláspontjuk szerint, ez úgy érhető el, ha a pártok lerövidítik 30 napra az országgyűlési választási kampány időszakát. Emellett szorgalmazzák azt is, hogy a pártok a kampány időszakában nem adhassanak fel politikai hirdetéseket az országos kereskedelmi televíziókban.

+

Az MSZP is bejelentette: törvényjavaslatot nyújt be, mely szerint a kampánypénzek képviselőnkénti egymillió forintos küszöbét a piaci realitásokhoz közelítve 5 millióra emelnék. Ezzel egyidőben bevezetnék a kampányszámla intézményét, ahol az összes bevétel és kiadás nyomon követhető lenne. Ez azt jelentené, hogy a számlaadatokat az Állami Számvevőszék honlapján kellene közzétenni, a kiadásokat pedig az ÁSZ-nál vezetett számláról fizetnék a pártok. Az elszámoltatási rendszert kiterjesztenék a pártok kampányait segítő egyesületekre, alapítványokra, sőt a magánszemélyekre és cégekre is, a költési és számlaszabályok megsértése esetén pedig szigorú szankciókat javasolnak. A bevételek átláthatósága érdekében kezdeményezik továbbá, hogy egy kampányban részt vevő cég maximum 5 millió forintot, magánszemélyek pedig legfeljebb 2 milliót fordíthassanak támogatásra. A kampányidőszakot 60 napra is lerövidítenék, politikai hirdetéseket pedig csak a választások előtt 21 nappal engedélyeznének az elektronikus médiában. Emellett arra köteleznék a kampányhirdetéseknek helyt adó orgánumokat, hogy a választás napját követő 30 napon belül hozzák nyilvánosságra az ilyen forrásból származó bevételeiket. Az MSZP elképzelése szerint az indítványról még idén ősszel születhet döntés, így a 2010-es parlamenti választásokon már ezt lehetne alkalmazni.

+

Természetesen nem maradnak el a törvényhozást színesítő műfajok, a napirend előtti felszólalások, az aktuális interpellációk és kérdések sem. Íme, a T. Ház törvényalkotási menetrendje. 

Hétfő

Az Országos Választási Bizottság az Európai Parlament tagjainak 2009. június 7-én megtartott választásáról szóló beszámolójának elfogadásáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Az Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság önálló indítványa. A napirendi pont előadója: Csiha Judit, az Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság elnöke. Határozathozatal.)

Az agrárgazdaság 2008. évi helyzetéről szóló jelentés elfogadásáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Határozathozatal. A Mezőgazdasági bizottság önálló indítványa. Gráf József, földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter. Határozathozatal.) 

Az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok között az utasnyilvántartási adatállomány (PNR) adatainak a légi fuvarozók általi feldolgozásáról és az Amerikai Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma részére történő továbbításáról szóló megállapodás kihirdetéséről és a légi közlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Balázs Péter, külügyminiszter. Általános vita és lehetőség szerint határozathozatal.)

A helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Varga Zoltán, önkormányzati miniszter. Szavazás a módosító javaslatokról. A törvényjavaslat egyes szakaszainak elfogadásához a jelenlévő országgyűlési képviselők kétharmadának „igen" szavazata szükséges. Szavazás a módosító javaslatokról.)

A közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Magyar Bálint, Sándor Klára (SZDSZ), Szabó Zoltán, Deák Istvánné (MSZP) képviselők önálló indítványa. A napirendi pont előadója: Magyar Bálint (SZDSZ) képviselő. Zárószavazás.)

A Nemzeti Ifjúsági Stratégiáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (A napirendi pont előadója: Herczog László, szociális és munkaügyi miniszter. Szavazás a módosító javaslatokról.)

A „King's City" elnevezésű, Sukoró község külterületén megvalósuló turisztikai projekt létrehozásával kapcsolatos kormányzati tevékenységet feltáró vizsgálóbizottság létrehozásáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Cser-Palkovics András (Fidesz) képviselő önálló indítványa. Szavazás a módosító javaslatokról.)

A közösségi vámjog végrehajtásáról sz. 2003. évi CXXVI. törvény, a Vám- és Pénzügyőrségről szóló 2004. évi XIX. törvény, valamint a kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Oszkó Péter, pénzügyminiszter. Zárószavazás.)

Az európai közösségi jogharmonizációs kötelezettségek teljesítését célzó egyes adótörvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Oszkó Péter, pénzügyminiszter. Szavazás a módosító javaslatokról.)

A köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött, az Országgyűlés 2009. június 15-ei ülésnapján elfogadott „A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény módosításáról" szóló törvény. (Záróvita és a zárószavazás.)

Mentelmi ügyek. (Demendi László (MSZP) képviselő mentelmi ügye; Dávid Ibolya és Herényi Károly (független) képviselők mentelmi ügye; Molnár Oszkár (Fidesz) képviselő mentelmi ügye)

A Magyar Köztársaság, az Osztrák Köztársaság, a Bolgár Köztársaság, Románia és a Török Köztársaság között a Nabucco Project tárgyában létrejött Megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Balázs Péter, külügyminiszter. általános vita és a határozathozatal.)

A Magyar Köztársaság 2010. évi költségvetését megalapozó egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadói: Oszkó Péter, pénzügyminiszter. A törvényjavaslat egyes szakaszainak a jelenlévő országgyűlési képviselők kétharmadának „igen" szavazata szükséges. Részletes vita.)

A Magyar Köztársaság 2009. évi költségvetéséről szóló 2008. évi CII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadói: Oszkó Péter, pénzügyminiszter. Részletes vita.)

A Közbeszerzések Tanácsának a közbeszerzések tisztaságával és átláthatóságával kapcsolatos tapasztalatairól, valamint a 2008. január 1. - december 31. közötti időszakban végzett tevékenységéről szóló beszámoló, valamint a beszámoló elfogadásáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (A napirendi pont előadói: Oszkó Péter, pénzügyminiszter, Berényi Lajos, a Közbeszerzések Tanácsának elnöke. Együttes általános vita a lezárásig.)

Egyes munkaügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Herczog László, szociális és munkaügyi miniszter. Az általános vita folytatása és lezárása. A törvényjavaslat egyes szakaszainak elfogadásához a jelenlévő országgyűlési képviselők kétharmadának „igen" szavazata szükséges.)

Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény módosításáról, valamint a hiteles tulajdonilap-másolat igazgatási szolgáltatási díjáról szóló 1996. évi LXXXV. törvény és az egyes kapcsolódó törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Gráf József, földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter. Általános vita a lezárásig.)

Az árfolyamváltozás, a hitelszerződések és a törlesztő részletek valamint a bankok kockázatvállalási gyakorlata és a hitelnyújtás profitnagysága összefüggéseit feltáró vizsgálóbizottság létrehozásáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Tóbiás József, Göndör István (MSZP) képviselők önálló indítványa. Tóbiás József, Göndör István (MSZP) képviselők önálló indítványa. Általános vita a lezárásig.)

A fővárosi önkormányzat és a kerületi önkormányzatok közötti forrásmegosztásról szóló 2006. évi CXXXIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Gy. Németh Erzsébet, Hajdu László, Mester László, Molnár Gyula, Pál Tibor (MSZP) képviselők önálló indítványa. Részletes vita.)

Kedd

A Magyar Köztársaság 2010. évi költségvetéséről szóló törvényjavaslat. (A napirendi pont előadója: Oszkó Péter, pénzügyminiszter. Részletes vita.)

A köztulajdonban álló gazdasági társaságok takarékosabb működéséről szóló törvényjavaslat. (Tóbiás József, Lendvai Ildikó, Mesterházy Attila, Fogarasiné Deák Valéria, Frankné Kovács Szilvia, Gúr Nándor, Gy. Németh Erzsébet, Podolák György, Szabó Lajos, Dr. Vidorné dr. Szabó Györgyi (MSZP) képviselők önálló indítványa. Általános vita a lezárásig.)

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Dr. Vidorné dr. Szabó Györgyi, Kökény Mihály (MSZP) képviselők önálló indítványa. Általános vita a lezárásig.)

Bartha Szabó József

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!