Parlamenti menetrend – törvények futószalagon

Nyolc zárószavazás lesz, és várhatóan huszonkét módosító indítványairól is voksolnak a képviselők a parlament hétfői ülésnapján. Módosul a sporttörvény is. Kedden megkezdik a hagyatéki eljárásról szóló törvényjavaslat általános vitáját.

Döntenek többek között a köztársasági elnök által az Országgyűlésnek megfontolásra visszaküldött, a 2011-es népszámlálásról szóló törvényről. A kormány által benyújtott zárószavazás előtti módosító indítvány szerint a kabinet felhatalmazást kap arra, hogy kidolgozzon egy mintavételen alapuló adatgyűjtési programot a fogyatékossággal összefüggő adatok összegyűjtésére 2010. szeptember 30-ig. A kormány erről előzetesen egyeztet a fogyatékosok társadalmi és érdekképviseleti szervezeteivel. Sólyom László államfő egyik aggálya éppen erre a kérdésre vonatkozott: nem értett egyet azzal, hogy nem gyűjtenének a fogyatékosságra, valamint a termékenységre és az egészségi állapotra, illetve a vallásra vonatkozó adatot, holott a korábbi, 2001-ben tartott népszavazáson valamennyi kérdéskör szerepelt. A köztársasági elnök kifogásolta azt is, hogy a 2011-es népszámláláson csak a nemzeti és etnikai kisebbséghez tartozás kérdése szerepelne, nem pedig általában a nemzetiség. A kormány által benyújtott zárószavazás előtti módosító indítvány részben orvosolná az államfő által felvetett problémákat, így a kisebbséghez tartozás helyett a hovatartozásról és az anyanyelvről kérdeznének a népszámláláson, és a termékenység is felkerül a megadandó adatok közé. Nem szerepel azonban az adatkörök között a vallás és az egészségi állapot.

Zárószavazás lesz az egyes közlekedési tárgyú törvények módosításáról, amely a helyközi közlekedési rendszer fenntartható működési feltételeit teremti meg, új struktúrát alakít ki a közszolgáltatások meghatározásában, valamint integrált rendszerként kezeli a vasúti és a közúti közlekedés rendjét.

Szintén döntenek a képviselők a bűnügyi nyilvántartási rendszer átalakításával összefüggő törvények módosításáról, amelyek elsősorban a büntetett előélettel kapcsolatos foglalkoztatási feltételek pontosítását szolgálják. A javaslat egységesen szabályozza a büntetlen előélet igazolásának rendjét, így egyebek mellett azt is, hogy a foglalkoztató miképp jogosult ellenőrizni a foglalkoztatott, illetve a munkakörre jelentkező büntetőjogi előéletét.

A bűnügyi nyilvántartási rendszer átalakításával módosul a sporttörvény is. Jóváhagyása esetén a jövő év januárjától nem kaphat életjáradékot az az olimpiai érmes sportoló – sem edzője, vagy özvegye – akit szándékos bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítélt a bíróság, vagy a járadékra jogosító helyezését – például doppingolás miatt lefolytatott eljárás eredményeként – később elveszíti. A módosítás érinti Farkas Péter birkózót, 1992-es olimpiai bajnokot, aki kábítószerügyének elsőfokú ítélethirdetése előtt kisétált a tárgyalóteremből és azóta sem találja a rendőrség.

Két, a fegyverek szervekkel kapcsolatos törvénymódosításról is zárószavazás lesz. A hivatásos és szerződéses katonákról szóló törvény módosítása elsősorban azt tartalmazza, hogy parancsnoki engedélyhez kötnék az egyenruha viselését a gyülekezési jog alá tartozó rendezvényeken, valamint korlátoznák a csatlakozási lehetőséget szervezett politikai közösséghez. A módosítás lehetővé tenné azt is, hogy a nyugdíjjogosultsághoz szolgálati időként számítsák be az állomány aktív katonái szakközépiskolai idejét. A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvény módosítása a nyugállományba helyezett rendőrök határozott idejű visszafoglalkoztatásának törvényi kereteit teremti meg. Tartalmazza ezen kívül a részben vagy egészben készenléti beosztásban szolgálatot teljesítő tűzoltók túlszolgálat felett teljesített szolgálatáért járó díjazás szabályait, amely a jelenleg is folyó tűzoltóperek számának csökkentését eredményezheti.

A parlament hétfőn a határozathozatalok után kezdi tárgyalni azt az MSZP-Fidesz-KDNP által közösen benyújtott országgyűlési határozati javaslatot, amelyben a Ház felkéri a kormányt arra, hogy dolgozza ki a nemzeti és etnikai kisebbségek országgyűlési képviseletéről szóló törvényjavaslatot és azt 2012. december 31-ig terjessze be. A törvényjavaslatnak az indítvány szerint 2014-ig hatályba kell lépnie.

A Ház kedden kezdi meg a hagyatéki eljárásról szóló törvényjavaslat általános vitáját, amelynek célja, hogy a szabályozás érdemben is megújítsa, a XXI. századi igényekhez és technikai lehetőségekhez igazítsa a hagyatéki eljárás lefolytatását. A hagyatéki eljárás szabályait jelenleg rendelet tartalmazza, az igazságügyi tárca szerint viszont törvényi szintű szabályozásra van szükség.

Természetesen nem maradnak el a törvényhozást színesítő műfajok, a napirend előtti felszólalások, az aktuális interpellációk és kérdések sem. Íme, a T. Ház törvényalkotási menetrendje. 

Hétfő

A Magyar Köztársaság Kormánya és a Macedón Köztársaság Kormánya közötti, a katasztrófák esetén történő együttműködésről és kölcsönös segítségnyújtásról szóló Egyezmény kihirdetéséről szóló törvényjavaslat. (Általános vita és határozathozatal. A napirendi pont előadója: Varga Zoltán, önkormányzati miniszter.)

A bányászatról szóló 1993. évi LXVIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Dr. Ángyán József (Fidesz), Katona Kálmán (független), Nagy Andor (KDNP), Orosz Sándor (MSZP), Velkey Gábor (SZDSZ) képviselők önálló indítványa. Általános vita és lehetőség szerint a határozathozatal. A napirendi pont előadója: Orosz Sándor.)

Az államtitokról és a szolgálati titokról szóló 1995. évi LXV. törvény és ezzel összefüggésben egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Juhász Gábor, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter. A törvényjavaslat 4. §-ának elfogadásához a jelenlévő országgyűlési képviselők kétharmadának „igen” szavazata szükséges.)

Az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Székely Tamás, egészségügyi miniszter.)

A Tisza-völgy árvízi biztonságának növelését, valamint az érintett térség terület- és vidékfejlesztését szolgáló program (a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztése) közérdekűségéről és megvalósításáról szóló 2004. évi LXVII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szekeres Imre, Herbály Imre, Godó Lajos, Botka Lajosné, Kárpáti Tibor (MSZP) képviselők önálló indítványa. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Herbály Imre.)

A nagykorú személy döntéshozatalának és jognyilatkozata megtételének segítéséhez kapcsolódó polgári nemperes eljárásokról szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)

A gondnokoltak és gondnokaik, a támogatott személyek és támogatóik, valamint az előzetes jognyilatkozatok nyilvántartásáról szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)

Az alapítványok elektronikus nyilvántartásáról, valamint a nyilvántartásból történő adatszolgáltatásról szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)

A Polgári Törvénykönyvről szóló 2009. évi törvény hatálybalépéséről és végrehajtásáról szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter. A törvényjavaslat egyes szakaszainak elfogadásához a jelenlévő országgyűlési képviselők kétharmadának „igen” szavazata szükséges.)

A Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Göndör István (MSZP) képviselő önálló indítványa. Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Göndör István.)

A Közbeszerzési és Közérdekvédelmi Hivatalról szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)

A tisztességes eljárás védelméről, valamint az ezzel összefüggő törvénymódosításokról szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)

A mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló 2007. évi XVII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Herbály Imre, Frankné dr. Kovács Szilvia (MSZP) képviselők önálló indítványa. Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Herbály Imre.)

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Herbály Imre, Frankné dr. Kovács Szilvia (MSZP) képviselők önálló indítványa. Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Herbály Imre.)

A Centrum Parkoló Kft., valamint a Fővárosi Önkormányzatok Parkolási Társulásának tevékenységét és kapcsolatát vizsgáló bizottság felállításáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Herényi Károly (MDF) képviselő önálló indítványa. Szavazás a módosító javaslatokról.) A napirendi pont előadója: Herényi Károly.)

Az országgyűlési képviselők választásáról szóló 1989. évi XXXIV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Magyar Bálint (SZDSZ), Csapody Miklós (MDF), Világosi Gábor (SZDSZ), Karsai Péter (MDF) képviselők önálló indítványa. Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Magyar Bálint. A törvényjavaslat elfogadásához a jelenlévő országgyűlési képviselők kétharmadának „igen" szavazata szükséges.)

A Nemzeti Akkreditáló Testület szervezetéről, feladat- és hatásköréről, valamint eljárásáról szóló 2005. évi LXXVIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Varga István, nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter.)

A bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (A Gazdasági és informatikai bizottság önálló indítványa. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Podolák György, a Gazdasági és informatikai bizottság elnöke.)

A közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Tatai-Tóth András, Szabó Zoltán, Deák Istvánné, Botka Lajosné, Földesi Zoltán, Rózsa Endre, Katanics Sándor, Kormos Dénes, Kolber István, Mohácsi József, Szabó Gyula, Tóth Tiborné, Sós Tamás, Magda Sándor, Bókay Endre, Halmai Gáborné, Dr. Schvarcz Tibor, Keleti György, Zatykó János, Tittmann János, Horváth Klára, Lukács Zoltán, Winkfein Csaba (MSZP) képviselők önálló indítványa. Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Tatai-Tóth András. A törvényjavaslat 7. § - ának elfogadásához a jelenlévő országgyűlési képviselők kétharmadának „igen” szavazata szükséges.)

A kábítószer-probléma kezelése érdekében készített nemzeti stratégiai programról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Herczog László, szociális és munkaügyi miniszter.)

Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Herczog László, szociális és munkaügyi miniszter.)

A pénzügyi közvetítőrendszer felügyeletének hatékonyabbá tételéhez szükséges egyes törvénymódosításokról szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Oszkó Péter, pénzügyminiszter.)

A fogyasztónak nyújtott hitelről szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Oszkó Péter, pénzügyminiszter.)

Az egyes pénzügyi tárgyú törvényeknek az új Polgári Törvénykönyvvel összefüggő módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Oszkó Péter, pénzügyminiszter.)

Az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Oszkó Péter, pénzügyminiszter.)

A magánnyugdíjról és intézményeiről szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Oszkó Péter, pénzügyminiszter.)

A köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött, az Országgyűlés 2009. október 5-ei ülésnapján elfogadott, a 2011. évi népszámlálásról szóló törvény. (A köztársasági elnök átirata és a visszaküldött törvény. Záróvita és zárószavazás.)

Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Bárándy Gergely (MSZP) képviselő önálló indítványa. Zárószavazás. A napirendi pont előadója: Bárándy Gergely.)

Az egyes közlekedési tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Záróvita és zárószavazás. A napirendi pont előadója: Hónig Péter, közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter.)

A Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Záróvita és zárószavazás. A napirendi pont előadója: Szekeres Imre, honvédelmi miniszter.)

A bűnügyi nyilvántartási rendszer átalakításával összefüggő törvénymódosításokról szóló törvényjavaslat. (Zárószavazás. A napirendi pont előadója: Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)

A törvényjavaslat egyes szakaszainak elfogadásához a jelenlévő országgyűlési képviselők kétharmadának „igen" szavazata szükséges. A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Záróvita és a zárószavazás. A napirendi pont előadója: Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)

A nemzeti és etnikai kisebbségek országgyűlési képviseletére vonatkozó jogalkotási folyamatról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Szili Katalin, Teleki László (MSZP), Balog Zoltán, Farkas Flórián (Fidesz), Szászfalvi László (KDNP) képviselők önálló indítványa. Általános vita a lezárásig. A napirendi pont előadója: Szili Katalin.)

A Magyarországi Nemzeti és Etnikai Kisebbségek Fórumáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Szili Katalin, Teleki László (MSZP), Balog Zoltán, Farkas Flórián (Fidesz), Szászfalvi László (KDNP) képviselők önálló indítványa. Általános vita a lezárásig. A napirendi pont előadója: Szili Katalin.)

Magyarország fenntarthatósági helyzetéről és az abból adódó feladatokról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Szili Katalin (MSZP), Ékes József (Fidesz), Nagy Andor (KDNP), Velkey Gábor (SZDSZ), Tóbiás József (MSZP) képviselők önálló indítványa. A részletes vita. A napirendi pont előadója: Szili Katalin.)

A Sláger és a Danubius rádiók frekvenciájára kiírt ORTT pályázat elbírálása során felmerült egyes pártkötődések és háttéralkuk szerepét vizsgáló bizottság létrehozásáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Kóka János, Pető Iván (SZDSZ) képviselők önálló indítványa. Részletes vita. A napirendi pont előadója: Kóka János)

Kedd

Egyes szociális és munkaügyi tárgyú törvényeknek az új Polgári Törvénykönyv hatálybalépésével összefüggő módosításáról szóló törvényjavaslat. A támogatott döntéshozatal jogintézményével kapcsolatos további jogalkotási feladatokról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Együttes általános vita a lezárásig. A napirendi pontok előadója: Herczog László, szociális és munkaügyi miniszter.)

A 2010. évi általános mezőgazdasági összeírásról szóló törvényjavaslat. (Általános vita a lezárásig. Molnár Csaba, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter.)

A hagyatéki eljárásról szóló törvényjavaslat. (Általános vita a lezárásig. A napirendi pont előadója: Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)

Egyes, a helyi önkormányzatok törvényességi ellenőrzésére hatáskörrel rendelkező szervvel kapcsolatos törvénymódosításokról szóló törvényjavaslat. (Wiener György és Csiha Judit (MSZP) képviselők önálló indítványa. Az általános vita megkezdése. A napirendi pont előadója: Wiener György)

A polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. évi törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Magyar Bálint (SZDSZ), Csiha Judit (MSZP) képviselők önálló indítványa. Részletes vita. A napirendi pont előadója: Magyar Bálint.)

Az anyakönyvi eljárásról szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)

Bartha Szabó József

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!