Parlamenti menetrend

Parlamenti érmet kapott a ló. Soros manipulációk: vizsgáló bizottság alakul. Az ÁSZ szerint szükséges az önkormányzatok hatáskör-, feladat- és forrásszabályozásának teljes körű megújítása. Szavaznak az általános válság következményeként az építőipart és a közvetlenül kapcsolódó ágazatokat sújtó recesszió kezelése érdekében szükséges intézkedésekről is.

Parlamenti éremmel fejezte ki elismerését  Szili Katalin az Országgyűlés elnöke a csodaló tulajdonosának, trénerének és gondozóinak, hangsúlyozva: Overdose magyar színekben fut, ezzel Magyarország imázsát építi, és az ország hírnevét nemzetközi szinten is öregbíti. A négyéves telivér eddigi 12 versenyén veretlen maradt. Május 23-án kezdődik a Haydock Parkban a százezer fontos Temple Stakes-ben angliai megmérettetésére: július közepéig négy verseny vár rá. Júniusban a két ascoti viadal következik öt napon belül, azután július 10-én Newmarketben áll rajthoz.

+

Elfogadhatatlan a civil szervezetek jogorvoslati jogának korlátozása a közigazgatási hatósági eljárásokat érintő törvényjavaslatban - közölte Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa. A közlemény szerint az ombudsman az ügyben az Országgyűlés két bizottságához és Szili Katalin házelnökhöz fordult. Fülöp Sándor emlékeztetett arra, hogy a parlament tavaly év végén fogadta el azt a törvényt, amelynek célja a hatósági eljárások egyszerűbbé, gyorsabbá és hatékonyabbá tétele volt, és ehhez kapcsolódóan tárgyal most az Országgyűlés egy előterjesztést. Az ombudsman szerint a javaslat több ponton és több szempontból is aggályos szabályozást tartalmaz a jogorvoslat érvényesülésével kapcsolatban. Például a jogorvoslat során csak akkor léphet fel ügyfélként civil szervezet a másodfokon, ha az elsőfokú eljárásban is részt vett. Fülöp Sándor úgy véli, nem reális annak elvárása, hogy társadalmi szervezetek akár évente több száz ügyben, költségeket is vállalva minden egyes elsőfokú eljárásban részt vegyenek, csak azért, hogy majd a néhány vitás vagy sérelmezett esetben a másodfokú eljárásban ügyfélként léphessenek fel. Szerinte a módosítás gyakorlatilag kizárná a civil szervezeteket egy sor fontos ügyből. A közleményben azt írják, hogy az alkotmány szerint a jogorvoslathoz való alapjog korlátozása csak a jogviták ésszerű időn belüli elbírálása érdekében, az arányosság követelményének megfelelően, a jelen lévő képviselők kétharmadának, azaz minősített többségének támogatásával fogadható el. Az ombudsman utalt arra, hogy a törvényjavaslatot egyszerű többséggel kívánják elfogadni, és ez a körülmény is alkotmányellenes helyzetet teremt.

+

Az átalakítás hatására átláthatóbbá és kiszámíthatóbbá, ennél fogva hitelesebbé válhatna az állami működés, ami az egyik kulcsa a hazai közbizalom mellett a külföldi befektetők, valamint a nemzetközi szervezetek bizalma visszaszerzésének - vélekedett az ÁSZ elnöke a szervezet 2008-as tevékenységéről szóló jelentés általános vitájában. Úgy vélte, hogy az államháztartási rendszer átalakításához olyan nemzetgazdasági fejlesztéspolitika szükséges, amely széleskörű szakmai és társadalmi konszenzuson nyugvó stratégiára épül. Az ÁSZ elnöke szerint a szervezet tevékenysége kezdetek óta beleütközik abba az alapvető problémába, hogy nincs megfelelően tisztázva az állami szerepvállalás, nincsenek meghatározva az állami feladatok. Utalt arra, hogy miközben jogi szempontból az önkormányzati gazdálkodás szinte korlátlan önállóságot élvez, a működés és a gazdálkodás pénzügyi feltételei nincsenek következetesen rendezve. Kovács Árpád arról is beszélt, hogy 2008 végén az önkormányzatok bruttó adósságállománya 40 százalékkal meghaladta az előző év végi mértéket. Szavai szerint az eladósodás kockázata hosszabb távon mutatkozik meg, főként a megyei és a megyei jogú városok önkormányzatok körében. Az ÁSZ szerint szükséges az önkormányzatok hatáskör-, feladat- és forrásszabályozásának teljes körű megújítása - fűzte hozzá. Kovács Árpád rávilágított a prognózisok kockázataira is, elsősporban a gazdasági növekedés, illetve a visszaesés, a lakossági fogyasztás, a beruházások, a foglalkoztatottság tekintetében.

***

A „Soros Fund Management LLC magyarországi káros pénzügyi tevékenységeit feltáró vizsgálóbizottság" létrehozását  javasolta Ágh Péter fideszes országgyűlési képviselő. Indokolása: a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete által lefolytatott vizsgálat eredménye szerint a Soros Found Management LLC állt az OTP elleni 2008 . október 9-i támadások mögött. Ezzel egy időben a magyar fizetőeszköz ellen is összehangolt spekuláció valósult meg, melynek hatására jelentősen gyengült a forint. A nemzeti fizetőeszköz gyengülése az ország iránti bizalmat, a legnagyobb hazai bank papírjainak esése pedig a bankrendszer stabilitását veszélyeztette. Az eset kapcsán született elmarasztaló hatósági határozat és pénzbírság szükséges, de nem elégséges következménye a tőkepiacot ért támadásnak. A vizsgálóbizottság feladata történtek alapos kivizsgálása, az esetleges felelősök megnevezése és a hasonló támadások elleni jövőbeni hatékony fellépés.

***

Varga István gazdasági miniszter eskütételével kezdi ma ülését az Országgyűlés. Varga István közgazdász 2008 végéig a Shell magyarországi vállalatának vezetője volt, a magyar Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért Egyesület elnöke, tagja a magyarországi brit kamara vezető testületének, illetve a Transparency International mellett fejtett ki tanácsadói tevékenységet.

Megvitatják a Magyar Köztársaság polgárai személyes adatainak biztonságát, valamint egyes állami szerveket, közszereplőket érintő információszerzési, vagy más néven "árnyék-titkosszolgálati" botrány körülményeit és az ügy kezelésének anomáliáit vizsgáló bizottság létrehozásáról szóló határozat módosítását, továbbá a 2009. április 18-án, a budai Várban megtartott neonáci rendezvénnyel kapcsolatos rendőri intézkedések szakszerűségét és jogszerűségét vizsgáló bizottság létrehozásáról szóló fideszes országgyűlési határozati javaslatot.

Zárószavazás lesz az általános válság következményeként az építőipart és a közvetlenül kapcsolódó ágazatokat sújtó recesszió kezelése érdekében szükséges intézkedésekről szóló, az MSZP, a Fidesz, az SZDSZ és az MDF által benyújtott határozati javaslatról, amelyben az Országgyűlés arra kéri a kormányt, hogy intézkedjen az uniós forrásból megvalósuló beruházások felgyorsításáról.

Várhatóan döntenek a nemzeti és etnikai kisebbségi szervezetek költségvetési támogatásáról szóló országgyűlési határozati javaslatról. A 110 millió forint elosztására az Országgyűlés emberi jogi bizottsága jogosult, amely a javaslat indokolása szerint a pályázatok elbírálásánál különös tekintettel volt a szervezetek érdekképviseleti és hagyományőrző tevékenységére, valamint az előző években kapott állami támogatás hatékony felhasználására.

Feltehetően befejezik a központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló törvény módosításának általános vitáját. A javaslat megteremti annak lehetőségét, hogy a miniszterelnök az egyes miniszterek illetményét legfeljebb 15 százalékkal csökkentse. Az előterjesztés másik eleme szerint az állami vezetők nem válthatják meg pénzben a ki nem vett szabadságukat, ha hatáskörgyakorlásuk megszűnésétől számított harminc napon belül ismét állami vezetővé választják őket.

Zárószavazás lesz az általános válság következményeként az építőipart és a közvetlenül kapcsolódó ágazatokat sújtó recesszió kezelése érdekében szükséges intézkedésekről szóló, az MSZP, a Fidesz, az SZDSZ és az MDF által benyújtott határozati javaslatról, amelyben az Országgyűlés arra kéri a kormányt, hogy intézkedjen az uniós forrásból megvalósuló beruházások felgyorsításáról. A kabinetnek a vállalkozások stabilitása érdekében gondoskodnia kell az építéshez kapcsolódó kifizetések határidejének betartásról és betarttatásáról, illetve ki kell dolgoznia a "Biztos kéz" programját az építtetői fedezet biztosítása és az építési garanciák általános kezelése érdekében.

Határoz a Ház a Soros Found Management LLC magyarországi káros pénzügyi tevékenységeit feltáró vizsgálóbizottság létrehozásáról szóló, Fidesz által benyújtott országgyűlési határozati javaslatról, amelynek indoklása szerint a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete által lefolytatott vizsgálat eredménye azt mutatja, hogy a Soros Found Management állt az OTP Nyrt. elleni, tavaly október 9-i támadások mögött. A testület feladata a fenti időszakban történtek alapos kivizsgálása.

Szavaznak a képviselők az adótörvény-javaslathoz benyújtott módosító indítványokról. A pénzügyminiszter még márciusban nyújtott be a parlamentnek egy adótörvényeket módosító csomagot, amelynek a tartalma a kormányváltás miatt módosult; az új javaslatban csak a 2009-re vonatkozó változások szerepelnek.

Megvitatják a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló törvény betétbiztosítást érintő módosításáról szóló törvényjavaslatot is. Elfogadása esetén a kártalanítás összege 13 millió forintról 50 ezer euróra módosul, míg a kifizetés ideje pedig 3 hónapról 20 munkanapra csökken.Természetesen nem maradnak el a törvényhozást színesítő műfajok, a napirend előtti felszólalások, az interpellációk és kérdések sem.

Íme a T. Ház részletes törvényalkotási programja:

Hétfő

Az Állami Számvevőszék 2008. évi tevékenységéről szóló beszámoló elfogadásáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (A Költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottság önálló indítványa. Határozathozatal. A napirendi pont előadója: Boldvai László, a Költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottság előadója.)

A nemzeti és etnikai kisebbségi szervezetek költségvetési támogatásáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Az Emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság önálló indítványa. Általános vita és lehetőség szerint a határozathozatal. A napirendi pont előadója: Godó Lajos, az Emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság előadója.)

 Az általános válság következményeként az építőipart és a közvetlenül kapcsolódó ágazatokat sújtó recesszió kezelése érdekében szükséges intézkedésekről szóló országgyűlési határozati javaslat. (Baráth Etele, Horváth Csaba (MSZP), Bencsik János, Nagy Sándor (Fidesz), Lakos Imre (SZDSZ), Herényi Károly (MDF) képviselők önálló indítványa. Zárószavazás. A napirendi pont előadója: Baráth Etele.)

A hivatalos iratok elektronikus kézbesítéséről és az elektronikus tértivevényről szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)

A rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményét érintő törvények módosításáról és egyéb, munkaügyi szempontból szükséges intézkedésekről szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Herczog László, szociális és munkaügyi miniszter.)

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Herczog László, szociális és munkaügyi miniszter.)

Egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szavazás a módosító javaslatokról. A napirendi pont előadója: Oszkó Péter, pénzügyminiszter.)

A Soros Fund Management LLC magyarországi káros pénzügyi tevékenységeit feltáró vizsgálóbizottság létrehozásáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Ágh Péter (Fidesz) képviselő önálló indítványa. Határozathozatal. A napirendi pont előadója: Ágh Péter.)

A központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2006. évi LVII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Általános vita a lezárásig. A napirendi pont előadója: Molnár Csaba, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter.)

A hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény betétbiztosítást érintő módosításáról szóló törvényjavaslat. (Általános vita a lezárásig. A napirendi pont előadója: Oszkó Péter, pénzügyminiszter.)

 A kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló törvényjavaslat. (Az általános vita folytatása és lezárása. A napirendi pont előadója: Oszkó Péter, pénzügyminiszter.)

 A szőlőtermesztésről és a borgazdálkodásról szóló 2004. évi XVIII. törvény és a hegyközségekről szóló 1994. évi CII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: Gráf József, a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter.)

A felsőoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Szabó Zoltán, Tóbiás József (MSZP) képviselők önálló indítványa.  Részletes vita. A napirendi pont előadója: Tóbiás József.)

Magyar Köztársaság polgárai személyes adatainak biztonságát, valamint egyes állami szerveket, közszereplőket érintő információszerzési, vagy más néven "árnyék-titkosszolgálati" botrány körülményeit és az ügy kezelésének anomáliáit vizsgáló bizottság létrehozásáról szóló 125/2008. (XII.3.) OGY határozat módosításáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Gulyás József (SZDSZ) képviselő önálló indítványa. Általános vita a lezárásig. A napirendi pont előadója: Gulyás József.)

 A 2009. április 18-án, a Budai Várban megtartott neonáci rendezvénnyel kapcsolatos rendőri intézkedések szakszerűségét és jogszerűségét vizsgáló bizottság létrehozásáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Répássy Róbert (Fidesz) képviselő önálló indítványa. Általános vita a lezárásig. A napirendi pont előadója: Répássy Róbert.)

Kedd

A fizetési meghagyásos eljárásról szóló törvényjavaslat. (Az általános vita megkezdése. A napirendi pont előadója: Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)

Az igazságügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Az általános vita megkezdése. A napirendi pont előadója: Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter. Uniós napirendi pont!)

A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény módosításáról szóló 2008. évi CXI. törvény hatálybalépésével és a belső piaci szolgáltatásokról szóló 2006/123/EK irányelv átültetésével összefüggő törvénymódosításokról szóló törvényjavaslat. A szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló törvényjavaslat. (Uniós napirendi pont! Az együttes általános vita megkezdése. A napirendi pontok előadója: Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)

A vállalkozások közötti jogviták gyorsabb elbírálása érdekében a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Általános vita a lezárásig. A napirendi pontok előadója: Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)

A csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény, valamint az azzal összefüggő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Az általános vita folytatása és lezárása. A napirendi pont előadója: Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)

A bűnügyi nyilvántartási rendszerről, az Európai Unió tagállamainak bíróságai által magyar állampolgárokkal szemben hozott ítéletek nyilvántartásáról, valamint a bűnügyi és rendészeti biometrikus adatok nyilvántartásáról szóló törvényjavaslat. (Az általános vita folytatása és lezárása. A napirendi pont előadója: Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.) 

Bartha Szabó József
Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!