Parlamenti menetrend: szombat délutántól már új kabinet irányíthatja Magyarországot!

A parlament háromnapos ülésének első napján kezdődik a kormányprogram vitája az Országgyűlésben „A Nemzeti Együttműködés Programja" címet viselő dokumentumról. Orbán Viktor miniszterelnök-jelölt tartja a bevezető előadását. majd a frakciók vezérszónokai kapnak szót.

Szerdán képviselői felszólalásokkal folytatódik az ülés, akkor az európai parlamenti képviselők is kifejthetik véleményüket. A 87 oldalas dokumentum elfogadásáról és a miniszterelnök megválasztásáról – Orbán Viktor zárszava után – szombaton voksol a Tisztelt Ház. „A Nemzeti Együttműködés Programja" elfogadásához és a miniszterelnök megválasztásához legalább 194 képviselő igen szavazata szükséges. Kétség sem fér hozzá: szombat délutántól már új kabinet irányíthatja Magyarországot, mivel a miniszterek is leteszik az esküt.

 

A NEMZETI EGYÜTTMŰKÖDÉS NYILATKOZATA

Legyen béke, szabadság és egyetértés!

A XXI. század első évtizedének végén, negyvenhat év megszállás, diktatúra és az átmenet két zavaros évtizede után Magyarország visszaszerezte az önrendelkezés jogát és képességét.

A magyar nemzet önrendelkezésért vívott küzdelme 1956-ban egy dicsőséges, de végül vérbe fojtott forradalommal kezdődött. A küzdelem a rendszerváltás politikai paktumaival folytatódott, és végül szabadság helyett kiszolgáltatottságba, önállóság helyett eladósodásba, felemelkedés helyett szegénységbe, remény, bizakodás és testvériség helyett mély lelki, politikai és gazdasági válságba torkollott. A magyar nemzet 2010 tavaszán újra összegyűjtötte életerejét, és a szavazófülkékben sikere s forradalmat vitt véghez. Az Országgyűlés kinyilvánítja, hogy ezt az alkotmányos keretek között megvívott forradalmat elismeri és tiszteletben tartja.

Az Országgyűlés kinyilvánítja, hogy az áprilisi választásokon új társadalmi szerződés született, amellyel a magyarok egy új rendszer, a Nemzeti Együttműködés Rendszerének megalakításáról döntöttek.

A magyar nemzet e történelmi tettével arra kötelezte a megalakuló országgyűlést és a felálló új kormányt, hogy elszántan, megalkuvást nem ismerve és rendíthetetlenül irányítsák azt a munkát, amellyel Magyarország fel fogja építeni a Nemzeti Együttműködés Rendszerét.

Mi, a Magyar Országgyűlés képviselői kinyilvánítjuk, hogy a demokratikus népakarat alapján létrejött új politikai és gazdasági rendszert azokra a pillérekre emeljük, amelyek nélkülözhetetlenek a boldoguláshoz, az emberhez méltó élethez és összekötik a sokszínű magyar nemzet tagjait. Munka, otthon, család, egészség és rend lesznek közös jövőnk tartóoszlopai.

A Nemzeti Együttműködés Rendszere minden magyar számára nyitott, egyaránt

részesei a határon innen és túl élő magyarok. Lehetőség mindenki számára és elvárás mindenki felé, aki Magyarországon él, dolgozik és vállalkozik.

Szilárd meggyőződésünk, hogy a Nemzeti Együttműködés Rendszerében megtestesülő összefogással képesek leszünk megváltoztatni Magyarország jövőjét, erőssé és sikeressé tenni hazánkat. Ez a roppant erőket felszabadító összefogás minden magyar embert, legyen bármilyen korú, nemű, vallású, politikai nézetű, éljen bármely pontján a világnak, nagy reményekre jogosít, és hosszú évtizedek után megadja a lehetőséget, hogy a magyarok végre megvalósíthassák a saját céljaikat.

Erre tesszük fel életünk most következő éveit.

1. ITT AZ IDŐ, HOGY TALPRA ÁLLÍTSUK A MAGYAR GAZDASÁGOT!

2. ITT AZ IDŐ, HOGY ÚJRA REND LEGYEN AZ ORSZÁGBAN!

3. ITT AZ IDŐ, HOGY MEGMENTSÜK AZ EGÉSZSÉGÜGYET!

4. ITT AZ IDŐ, HOGY MEGTEREMTSÜK A SZOCIÁLIS BIZTONSÁGOT!

5. ITT AZ IDŐ, HOGY HELYREÁLLÍTSUK A DEMOKRATIKUS NORMÁKAT!

A kormányprogram mellett megvitatják az országgyűlési képviselők számának csökkentéséhez szükséges választójogi reform előkészítéséről szóló országgyűlési határozati javaslatot. Ennek alapján az alkotmányügyi bizottság létrehozna egy, a választójogi reformot előkészítő albizottságot, amelynek legkésőbb 2011. június 30-ig törvényjavaslatot kellene készítenie az országgyűlési képviselők választásának új szabályairól.

Szavaznak a magyar állampolgárságról szóló 1993. évi LV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslatról. Az előterjesztés alapján kedvezményesen honosítható az a nem magyar állampolgár, akinek felmenője magyar volt, vagy valószínűsíti magyarországi származását, és igazolja magyar nyelvtudását, ha büntetlen előéletű, és honosítása nem sérti Magyarország közbiztonságát és nemzetbiztonságát. Mindez egyéni kérelemre, nem pedig kollektíven, automatikusan történhetne.

Folytatódik a trianoni emléknappal kapcsolatos, a Nemzeti Összetartozás melletti tanúságtételről szóló javaslat vitája, a „három csapás” néven ismertté vált büntető törvénykönyvi módosításé, illetve a közterületi parkolás jogi feltételeinek megteremtéséről szóló előterjesztéseké is.

Megkezdődik a kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvényjavaslat vitája. Ebben azt is rögzítik, hogy az államot megilletné az a jog, legalább olyan feltételekkel szüntethesse meg ezt a jogviszonyt, mint a kormánytisztviselő, azaz indokolás nélkül, 2 hónapos felmentési idővel. Az indoklás szerint nincs alkotmányos, célszerűségi vagy etikai alapja annak, hogy a köztisztviselők a többi foglalkoztatotthoz képest kiemelt védelmet élvezzenek és felmenthetetlenné váljanak az állami feladatok végrehajtása során. Sőt, a jelenlegi fokozott védelem jelentős részben okolható azért, hogy a magyar közigazgatás hatékonysága alacsony és közmegítélése rossz.

A helyi képviselők és polgármesterek választásáról szóló javaslattal egy csaknem húszesztendős, 1990. augusztus 9-én kihirdetett rendszerváltó törvényt írnak át. Önkormányzat valamennyi településen alakulhat, csupán a képviselő-testületek létszáma lesz kisebb.   Már az idén ősszel a jelenlegi 27 ezerhez képest körülbelül tízezerrel csökken az önkormányzati képviselők száma. Az egyéni mandátumok felértékelésével ugyanakkor egyértelműen növeli az önkormányzati képviselők felelősségét a választópolgárokkal szemben. A karcsúsításból a fővárosi, illetve a megyei közgyűlések sem maradnak ki.

Általános vita lesz a családok támogatásáról szóló törvénynek, valamint a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvénynek a tankötelezettség teljesítésével összefüggő módosításáról. Ugyancsak általános vita lesz a közúti járművezetői képzésben való részvétel alapfokú iskolai végzettséghez kötéséről szóló országgyűlési határozati javaslatról, valamint a közoktatási törvény egyházi iskolák finanszírozásával kapcsolatos módosításáról is. 

Benyújtotta a Fidesz azt a határozati javaslatot, amely kimondaná: az állam bocsánatot kér a 2006. augusztus 20-i tűzijáték, valamint a 2006. szeptember 17. és október 25. között történt rendőri fellépések áldozataitól és azokat teljes körű anyagi és erkölcsi kárpótlás illeti meg. Ebben az Országgyűlés felkéri a kormányt, hogy haladéktalanul tegye meg a szükséges intézkedéseket és Magyar Államkincstáron keresztül egyenlítse ki azok „megalapozott kártérítési igényét", akiknek az augusztus 20-i budapesti tűzijátékkal összefüggésben, valamint a szeptember 17. és október 25. között történt rendőri fellépések következtében, vagy azzal összefüggésben alkotmányos alapjoga, illetve személyhez fűződő joga sérelmet szenvedett.

Megváltoztatják a parkolási szabályozást. Megváltoztatják a parkolási szabályozást. A módosítás életbe lépése esetén az egy órára vonatkozó várakozási díj nem lehet több egy liter 95-ös ólmozatlan benzin az APEH által meghatározott árának kétszeresénél. A szabályozásban megmaradna az egy óránál kevesebb parkolás esetében az öt, egy óránál hosszabb parkolás esetén pedig a 15 perces türelmi idő. A pótdíj összege a pótdíj kiszabásának napját követő 15 napon belüli befizetés esetén az adott napon belül díjköteles időszakra és további kétórai várakozásra számított várakozási díj, 15 napon túli befizetés esetén pedig az egy órai várakozási díj negyvenszerese. Ugyanakkor a várakozási díj és a pótdíjfizetési kötelezettség egy év alatt elévülne, és a várakozási díj és a pótdíj után késedelmi kamatot nem lehetne beszedni. A törvényjavaslat a várakozási díj és pótdíj érvényesítését bírósági végrehajtásba adná. A szabályozásra azért van szükség, mert az Alkotmánybíróság 2009. novemberi határozatában több, a parkolással kapcsolatos rendelkezést a jogállamiság elvével ellentétesnek talált, ezért megsemmisítette azokat. Egyúttal arra kötelezte az Országgyűlést, hogy 2010. június 30-ig rendezze a helyzetet. Ha addig ezt nem teszik meg, a határidő letelte után a parkolás díjmentes lesz a fővárosban.

Napirenden szerepel a fővárosi kerületek közterületein, önkormányzati tulajdonú épületein elhelyezhető művészeti alkotásokkal összefüggő, a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló törvény módosítása, továbbá a műsorterjesztés és a digitális átállás szabályairól szóló törvényben meghatározott pályázati eljárás országgyűlési ellenőrzését szolgáló eseti bizottság felállításáról szóló országgyűlési határozati javaslat is.

Íme, a részletes menetrend.

Kedd

A Magyar Köztársaság Kormányának programja 2010-2014. (A napirendi pont előadója: dr. Orbán Viktor, miniszterelnök-jelölt. A vita megkezdése.)

A képviselőcsoportok és a független képviselő felszólalására rendelkezésre álló 10 órás időkeret felosztása.

Frakció

Létszám

május 25-én,
KEDDEN

május 26-án,
SZERDÁN

összesen:

Fidesz

227 fő

30* perc

174 perc

204 perc

MSZP

59 fő

30* perc

92 perc

122 perc

Jobbik

47 fő

30* perc

77 perc

107 perc

KDNP

36 fő

30* perc

66 perc

96 perc

LMP

16 fő

30* perc

39 perc

69 perc

Független

1 fő

-

2 perc

2 perc

ÖSSZESEN

386 fő

150 perc

450 perc

600 perc

(* Vezérszónoki felszólalások. A miniszterelnök-jelölt expozéja és válasza a 10 órás időkeretbe nem számít be. A EP képviselői felszólalásokra - ha pártjuk az Országgyűlésben képviselőcsoporttal rendelkezik - a képviselőcsoportok időkeretének terhére kerül sor. Az Országgyűlésben képviselőcsoporttal nem rendelkező párt EP képviselője a független képviselőt megillető időkeretben (2 perc) szólalhat fel.)

Az országgyűlési képviselők számának csökkentéséhez szükséges választójogi reform előkészítéséről szóló országgyűlési határozati javaslat. (Kósa Lajos, Navracsics Tibor, Répássy Róbert (Fidesz), Rétvári Bence (KDNP) képviselők önálló indítványa. A napirendi pont előadója: Répássy Róbert. Általános vita a lezárásig.) 

A kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvényjavaslat. (Navracsics Tibor, Répássy Róbert (Fidesz), Rétvári Bence (KDNP) képviselők önálló indítványa. Általános vita a lezárásig.) 

A helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Pokorni Zoltán, dr. Szabó Erika (Fidesz) képviselők önálló indítványa. Általános vita a lezárásig.)

A műsorterjesztés és a digitális átállás szabályairól szóló törvényben meghatározott pályázati eljárás országgyűlési ellenőrzését szolgáló eseti bizottság felállításáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Nyitrai Zsolt, Cser-Palkovics András (Fidesz) képviselők önálló indítványa. Általános vita a lezárásig.)

A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló törvényjavaslat. (Kósa Lajos, Rácz Róbert, Lasztovicza Jenő, Tasó László, Tiba István, Tóth József, Rogán Antal, Tarlós István, Szűcs Lajos, Kocsis Máté, Kovács Zoltán, Cser-Palkovics András, Dorkota Lajos (Fidesz) képviselők önálló indítványa. A napirendi pont előadója: Kósa Lajos. Általános vita folytatása a lezárásig.)

A Nemzeti Összetartozás melletti tanúságtételről szóló törvényjavaslat. (Kövér László (Fidesz), Semjén Zsolt (KDNP) képviselők önálló indítványa. A napirendi pont előadója: Kövér László. Részletes vita.)

A közterületi parkolás jogi feltételeinek megteremtése érdekében a helyi önkormányzatokról szóló 1990. LXV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Rogán Antal, Kósa Lajos (Fidesz) képviselők önálló indítványa. A napirendi pont előadója: Rogán Antal. Részletes vita.)

A közterületi parkolás jogi feltételeinek megteremtése érdekében a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény, valamint a közúti közlekedési nyilvántartásról szóló 1999. évi LXXXIV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Rogán Antal, Kósa Lajos (Fidesz) képviselők önálló indítványa. A napirendi pont előadója: Rogán Antal. Részletes vita.)

Az állami vezetői mulasztások, illetve az állam nevében elkövetett jogsértések áldozatait megillető kártérítésekről szóló országgyűlési határozati javaslat. (Lázár János, Kósa Lajos, Balog Zoltán, Gulyás Gergely, Ékes Ilona, Kovács Zoltán (Fidesz) képviselők önálló indítványa. A napirendi pont előadója: Balog Zoltán. Részletes vita.)

A Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Lázár János, Kósa Lajos, Balsai István (Fidesz), Rubovszky György (KDNP) képviselők önálló indítványa. A napirendi pont előadója: Balsai István. Részletes vita.)

Az állami vagyonnal való felelős gazdálkodás érdekében szükséges törvények módosításáról, valamint egyes törvényi rendelkezések megállapításáról szóló törvényjavaslat. (Matolcsy György, Fónagy János (Fidesz) képviselők önálló indítványa. A napirendi pont előadója: Fónagy János. Részletes vita.)

Szerda

A Magyar Köztársaság Kormányának programja 2010-2014. (A napirendi pont előadója: dr. Orbán Viktor, miniszterelnök-jelölt. A vita folytatása.)

A családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvénynek, valamint a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvénynek a tankötelezettség teljesítésével összefüggő módosításáról szóló törvényjavaslat. (Kósa Lajos (Fidesz), Soltész Miklós (KDNP) képviselők önálló indítványa. Általános vita a lezárásig.)

A közúti járművezetői képzésben való részvétel alapfokú iskolai végzettséghez kötéséről szóló országgyűlési határozati javaslat. (Kósa Lajos, Pósán László, Pokorni Zoltán (Fidesz) képviselők önálló indítványa. Általános vita a lezárásig.)

A kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvényjavaslat. (Navracsics Tibor, Répássy Róbert (Fidesz), Rétvári Bence (KDNP) képviselők önálló indítványa. Részletes vita.)

A helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Pokorni Zoltán, Szabó Erika (Fidesz) képviselők önálló indítványa. Részletes vita.)

A műsorterjesztés és a digitális átállás szabályairól szóló törvényben meghatározott pályázati eljárás országgyűlési ellenőrzését szolgáló eseti bizottság felállításáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Nyitrai Zsolt, Cser-Palkovics András (Fidesz) képviselők önálló indítványa. Részletes vita.)

A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló törvényjavaslat. (Kósa Lajos, Rácz Róbert, Lasztovicza Jenő, Tasó László, Tiba István, Tóth József, Rogán Antal, Tarlós István, Szűcs Lajos, Kocsis Máté, Kovács Zoltán, Cser-Palkovics András, Dorkota Lajos (Fidesz) képviselők önálló indítványa. A napirendi pont előadója: Kósa Lajos. Részletes vita.)

A közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Semjén Zsolt, Szászfalvi László (KDNP) képviselők önálló indítványa. A napirendi pont előadója: Szászfalvi László. Részletes vita.)

A 2011. évi népszámlálásról szóló 2009. évi CXXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Balog Zoltán (Fidesz), Semjén Zsolt, Szászfalvi László (KDNP) képviselők önálló indítványa. A napirendi pont előadója: Balog Zoltán. Részletes vita.)

Szombat

A Magyar Köztársaság Kormányának programja 2010-2014. (A vita folytatása és lezárása, a miniszterelnök-jelölt válasza.  Szavazás a kormányprogram elfogadásáról, majd a határozathozatal. A megválasztott képviselők több mint felének - azaz 194 képviselő - igen szavazata szükséges. A miniszterelnök megválasztása. A miniszterelnök ünnepélyes eskütétele. Himnusz.)

A köztársasági elnök átiratának ismertetése a miniszterek kinevezéséről. (A miniszterek bemutatása. A miniszterek eskütétele. Szózat.)

Bartha Szabó József

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!