„Akinek nem tetszik, ne jöjjön Újpestre”

Visszaállítaná a „Fájdalmas anya” nevű szobrot Újpest megújuló főterére a IV. kerület szocialista alpolgármestere: Trippon Norbert szerint az 1937 óta a téren állt alkotás a trianoni békeszerződés okozta fájdalmaknak állítana emléket – írta a szombati Népszava. A lap a kezdeményezés kapcsán megszólaltatta Krausz Tamás történészt is, aki szerint a szoborállítás teljes szellemi kiürülést jelez. „Polgármestereként abszolút nem érdekel, mi a véleménye erről azoknak, akik nem ott élnek. Akinek nem tetszik, ne jöjjön Újpestre” – Derce Tamás, a kerület polgármestere.

A lapnak nyilatkozva az újpesti alpolgármester elmondta, úgy látja, hogy Magyarországon a lakosság többsége egyetért abban: 1920. július 4-e történelmünk egyik legszomorúbb pillanata, de ehhez azt is hozzátette, hogy a múltunk közös, ezért nem szabad hagyni, hogy annak bármelyik eseményét bárki, bármilyen politikai oldal kisajátítsa. Trippon épp ezért visszautasította azt a felvetést, hogy terve kampánycélokat szolgálna. Az alpolgármester Újpest szombati Főtér-építő rendezvényén jelenti be szándékát, melyet szerinte a képviselő-testület is támogatni fog.

Horváth Gyula, Budapest városképvédelmi bizottságának MSZP-s alelnöke nem hallott még az ötletről, de ha a testülete elé kerül, komoly vizsgálatnak vetik alá. „A megemlékezés fontos, de azt is látni kell, hogy egy ilyen szobor tágabb értelemben a kontinenst is érinti. Európának nagyon gyorsan egységes nemzetté kéne válnia, így nem lenne szerencsés, ha az emlékmű irredenta vagy más, negatív üzenetet hordozna” – szögezte le Horváth, aki elképzelhetőnek tartja, hogy a főváros zöld utat ad a szobornak.

Trippon ötlete vélhetően megosztja majd az MSZP-t – állapította meg a Népszava. A lapnak a szocialista pártot néhány hónapja elhagyó Krausz Tamás történész kijelentette: a szoborállítás teljes szellemi kiürülést jelez. „Kampánycélokat szolgáló, álromantikus, múltba forduló és értelmetlen vállalkozás, ami sérti a környező népeket. Ráadásul teljesen idegen a baloldali hagyományoktól. A trianonozás mindig a politikai jobboldal ideológiai maszlaga volt, holott a tragédiáért a történelmi felelősség a jobboldalt terheli. Az vezette ugyanis bele az országot az első világháborúba” – fogalmazott a történész.

+

Trianon ugyanúgy történelmünk része, mint a honfoglalás, a nemzeti tragédiának emléket állító újpesti műalkotás pedig ugyanúgy hozzá tartozik a kerülethez, mint a víztorony - mondta Derce Tamás polgármester szombaton az MTI-nek. Közölte, egyetért Trippon Norbert szocialista alpolgármesterrel, aki délelőtt az újpesti Főtér díszburkolatának lerakása alkalmából tartott ünnepségen bejelentette: visszaállítanák a városrész Fájdalmas anya című trianoni emlékművét.

Derce Tamás elmondta, a szobor az 1930-as évektől kezdve a téren állt, és csak akkor vitték el biztonságosabb helyre, amikor néhány éve el akarták lopni. A szobor Újpest része, ott volt a téren, és ott is marad, polgármestereként abszolút nem érdekel, mi a véleménye erről azoknak, akik nem ott élnek. Akinek nem tetszik, ne jöjjön Újpestre – fogalmazott a városrész vezetője, utalva ezzel a Népszavában szombaton megjelent cikkre. 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!