Egy-másfél év múlva nagyon versenyképes ország leszünk

Hazánk nagy munkában van, zajlik az ország teljes újjászervezése, melynek eredményeként egy-másfél év múlva "nagyon versenyképes lesz Magyarország". Az elkövetkező öt-tíz évben az európai gazdaság növekedését elsősorban nem a régi hagyományos, nagy európai gazdaságok adják majd, hanem a Balti-tengertől az Adriai-tengerig húzódó közép-európai térség - mondta Orbán Viktor kormányfő Rijádban, a szaúdi politikai és gazdasági élet prominensei előtt.

Új alaptörvénye született az országnak, és elindult a közigazgatás, az oktatás, a nyugdíjrendszer és az egészségügy átszervezése. Mindennek eredményeként Magyarország egy-másfél év múlva egy nagyon versenyképes ország lesz - hangsúlyozta Orbán Viktor kormányfő Rijádban, a szaúdi tanácskozó gyűlés (súra) elnökével, Abdalláh as-Sejkkel folytatott megbeszélésen.

A találkozón a 150 tagú, tanácsadói joggal bíró súrának az elnöke és több tagja kifejezte reményét, hogy Magyarország képes lesz arra, hogy véghezvigye átalakítását, és e változások hasznosak lesznek a magyar-szaúdi kapcsolatok szempontjából is. A tárgyalófelek mindemellett kiemelték a gazdasági, kulturális és oktatási kapcsolatok megerősítésének fontosságát.

A találkozó után a miniszterelnöki delegáció látogatást tett az Abdel-Azíz Király Tudományos és Technológiai Városban.

A miniszterelnök magyar újságírók kérdéseire válaszolva elmondta, hogy egy politikai és üzleti delegáció élén érkezett a Közel-Kelet legnagyobb területű országába, ahová tíz évvel ezelőtt már vezetett egy hasonló delegációt, amikor is az volt a cél, hogy bevonják a magyar gazdaság jelentős külkereskedelmi partnerei közé az arab világot, így Szaúd-Arábiát is. Miután azonban 2002-ben elveszítették a választásokat, ez a kapcsolatrendszer lényegében zátonyra futott - mondta, hangsúlyozva, hogy most éppen azért látogattak Szaúd-Arábiába, hogy újrainduljon a két ország között a politikai párbeszéd, és megkezdődjön a gazdasági együttműködés.

Délután folyamán a szaúdi kereskedelmi és ipari kamarák tagjaival találkozott Orbán Viktor, akiknek kifejtette, hogy az elkövetkező öt-tíz évben az európai gazdaság növekedését elsősorban nem a régi hagyományos, nagy európai gazdaságok adják majd, hanem a Balti-tengertől az Adriai-tengerig húzódó közép-európai térség.

A magyar miniszterelnök beszédét azzal kezdte: "furcsa fordulatot" vett a globalizáció folyamata, ugyanis míg egy bizonyos ideig a nyugati országok érdekét szolgálta, addig mostanra "a dolog megfordult" és a nem nyugati országok - például Kína és Szaúd-Arábia - használják ki az előnyét. Magyarország alkalmazkodni akar ehhez - folytatta -, és a meglévő nyugati szövetségei mellé szeretne stratégiai együttműködést kiépíteni olyan országokkal, mint például Szaúd-Arábia.  

A kormányfő kiemelte, hogy Európa is komoly változásokon megy keresztül, és a kontinensnek nagymértékben át kellene alakulnia ahhoz, hogy versenyképes legyen a világ más részeivel. Európa jelen pillanatban nem képes ezt az átalakulást végrehajtani, és ezért feszültségekkel teli, válságos évek elé néz a kontinens.

Orbán Viktor hangsúlyozta ugyanakkor, hogy mindez nem egész Európára nézve igaz, "olyan öt-tíz év elé nézünk" ugyanis, amikor az európai gazdaság növekedését elsősorban nem a régi hagyományos, nagy európai gazdaságok adják majd, hanem inkább a Balti-tengertől az Adriai-tengerig húzódó közép-európai térség.  

Orbán Viktor Magyarországot is úgy ajánlotta a szaúdi gazdasági élet szereplőinek figyelmébe, mint ennek az erőteljesen fejlődő régiónak a központi országa. Véleménye szerint e jelenségnek az oka az, hogy a közép-európai országok gyorsabban tudják végrehajtani a versenyképességet szolgáló átalakulást.

A kormányfő beszédében felidézte, tíz évvel ezelőtt már járt Szaúd-Arábiában, és akkor is azért érkezett a közel-keleti országba, amiért most: "nyitnunk kell a világ ezen része felé". Megjegyezte, 2001-el összehasonlítva Szaúd-Arábia jelenlegi helyzetét a fejlődés megdöbbentő.

Magyarországról szólva a miniszterelnök közölte: a 2010-es parlamenti választásokon kétharmados többséget szereztek az Országgyűlésben, és ezzel az egész Európai Unió politikailag legstabilabb országává váltunk. "Az elmúlt egy évben a kommunizmus örökségét teljesen félrelöktük és egy új alkotmányt hoztunk létre, amely spirituálisan sokkal inkább megfelel a mi keresztény gyökereinknek, mint a korábbi alkotmány" - mondta.

Orbán kitért arra is, hogy a közelmúltban új adórendszert alkottak, és ezzel kapcsolatban hozzátette, hogy a következő év végére az adórendszer-átalakítás befejeződik és az a legkisebb adókulccsal működő, legegyszerűbb, legátláthatóbb szisztémája lesz egész Európának. Még idén átalakul Magyarországon az oktatás, az egészségügy és a nyugdíjrendszer is - fűzte hozzá a magyar kormányfő.  

A szaúdi-magyar kétoldalú kapcsolatokról azt mondta, szeretné, ha azok "élőbbek" lennének. Ennek jegyében javaslatot tett egy szaúdi-magyar közös bizottság létrehozására.

A tanácskozáson - amelyen a delegációval érkező magyar üzletemberek is részt vettek - Abdallah S. al-Mobty, a Szaúdi Kereskedelmi és Ipari Kamarák Tanácsának elnöke felszólalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a szaúdi-magyar együttműködés szintje mindeddig elmaradt a kívánatostól, holott szerinte az egészségügyben, az oktatásban, a megújuló energiaforrások területén, a gyógyszeriparban, valamint a mezőgazdaságban is lenne lehetőség a kooperációra. Hangsúlyozta azt is,  hogy mind a szaúdi termékeknek a magyar piacon, mind fordítva a magyar termékeknek a szaúdi piacon nagyobb arányban kellene megjelenniük.

A tanács elnöke kérte Orbán Viktor segítségét abban, hogy minél hamarabb megköthessék az Európai Unióval a szabadkereskedelmi megállapodást.

A felszólaló szaúdi üzletemberek egyebek mellett azt fogalmazták meg, hogy alacsony a volumene a két ország közötti gazdasági együttműködésnek, és nehézkes a közlekedés Magyarország és Szaúd-Arábia között. Minden felszólaló közös beruházásokat sürgetett.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a szaúdi-magyar gazdasági együttműködés lehetséges fókuszpontjai között említette a vegyipart, a vízügyet, az orvosi-szépészeti turizmust, a mezőgazdaságot és az ingatlanfejlesztést is.

Orbán Viktor este megbeszélést folytat majd Najef bin Abdel-Azíz herceggel, az ország miniszterelnök-helyettesével, belügyminiszterével is.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!