Kiegyensúlyozott a szakmai kamarák és a kormány kapcsolata

Kiegyensúlyozott a szakmai kamarák és a kormányzat kapcsolata – jelentette ki Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a Szakmaiság - felelősség - minőség című, a Magyar Szakmai Kamarák Szövetsége által szervezett budapesti konferencián. Az államtitkár kiemelte: az elmúlt 3 év jogalkotása során fokozottan együttműködtek a szakmai és a gazdasági kamarákkal.

 

Rétvári Bence hangsúlyozta: igyekeztek nem pusztán erős államot és központi kormányzatot megteremteni, hanem a szakmai, ágazati képviseleteknek is olyan lehetőségeket adtak az önigazgatásra, ami bővítette a lehetőségeiket. Abban hisznek, hogy az ilyen típusú önszabályozás sokkal nagyobb legitimációval bír, mint egy minisztériumi szabályozás, és ezek a különböző közigazgatási jogkörrel is felruházott köztestületek jól tudják ellátni a feladatukat.  

Az, hogy a kamarák 10 év után ismét a parlamentben tanácskoztak, annak a jele, hogy a szakmai kamarák és a kormány kapcsolata sokkal mélyebbé vált és egyensúlyban van – fogalmazott az államtitkár.  

Gáts Andrea, a Magyar Szakmai Kamarák Szövetségének főtitkára jó új kezdetnek és a hatékony párbeszéd első lépésének nevezte, hogy a szakmai kamarák a Parlament épületében 10 év után konferenciát rendezhettek.  

A főtitkár kiemelten fontosnak nevezte, hogy a társadalom valamennyi résztvevője tisztában legyen azzal, hogy a gazdasági- és a szakmai kamarák két teljesen különböző intézményrendszer. Hozzátette: 15 szakmai kamara létezik, amelyek közel 20 éve vezetnek olyan közhiteles nyilvántartásokat, amelyekben az adott szakma – például ügyvédek, orvosok, közjegyzők, mérnökök, építészek, növény- és állatorvosok – gyakorlásának engedélyeit regisztrálják.  

Gáts Andrea a kamarák által elvállalt közfeladatok, a tagság érdekképviselete, valamint a szakmai önigazgatás folyamatos működtetése érdekében szükségesnek nevezte, hogy a kormányzattal hatékony együttműködést folytassanak.  

A sajtótájékoztatót megelőző konferencián Doncsev András, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) parlamenti államtitkára felidézte: azt követően, hogy 2006-ban Molnár Lajos az orvosi, a gyógyszerészi és a szakdolgozói kamara kötelező kamarai tagságát megszüntette, a kamarák jogköreinek jelentős részét megvonta, és az etikai felügyeletet is kivette a kezükből, az Országgyűlés 2011-ben megteremtette annak a feltételeit, hogy az egészségügyi kamarák ma újra köztestületként működhetnek. Úgy fogalmazott: a kamarák a közhatalmi struktúra részei, hidat képeznek a hivatás és az állam között.  

Doncsev András hangsúlyozta: a EMMI mindhárom szakmai kamarával szorosan együttműködik, ennek eredményeként sorolta fel egyebek mellett a Semmelweis-tervet, illetve az ágazati bérfejlesztést.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!