A magyar állam alapítására emlékezünk

A magyar állam alapítására, Szent István királyra emlékeznek ma szerte az országban. Az Együtt az ország címmel meghirdetett idei állami ünnepségek különlegessége, hogy nemcsak Budapesten, hanem számos Balaton-parti városban is tartanak rendezvényeket, koncerteket és tűzijátékokat. A programokra több százezer vendéget várnak határon innenről és túlról.  Közben a fővárosban  is elsőfokú figyelmeztetést adtak ki a várható heves zivatar és a felhőszakadás miatt.

Az ünnepség reggel 9 órakor a Hősök terén kezdődik katonai tiszteletadással Magyarország lobogója előtt. A tisztavatáson Áder János köztársasági elnök és Hende Csaba honvédelmi miniszter mond beszédet.

Augusztus 20. alkalmából adják át a Magyar Szent István Rend kitüntetést a közjogi méltóságok jelenlétében, a Sándor-palotában. A legmagasabb állami kitüntetés a Magyarország érdekében tett legkiemelkedőbb, különleges érdemek, kimagasló életművek, nemzetközi téren szerzett jelentős értékek elismerését fejezi ki.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár Külhoni Magyarságért-díjakat ad át a Magyarság Házában.

Tarlós István főpolgármester avatóbeszédet mond a Szent István ünnepe Csepelen elnevezésű rendezvényen, az Ősi elődeink című szoborkompozíció leleplezésén.

Az érdeklődőket családi programok várják a Clark Ádám téren és a Mesterségek Ünnepének is helyet adó budai Várban.

A közmédia az idén is közvetíti az ünnepi eseményeket, ugyanakkor a hagyományos programok mellett egyebek mellett beszámolnak majd arról, mi történik a balatoni helyszíneken, valamint Budapesten, a Lánchíd mellett felállított szabadtéri színpadon.

Az ünnepi szentmise délután öt órakor kezdődik a budapesti Szent István-bazilika előtt, a szertartás pedig a Szent Jobb-körmenettel zárul. A liturgiát Erdő Péter bíboros, prímás, esztergomi-budapesti érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke vezeti, szentbeszédet mond Bosák Nándor debrecen-nyíregyházi megyés püspök.

A hagyományos budapesti tűzijáték este kilenc órakor kezdődik. A rakétákat három uszályról, valamint a Lánchídról lövik majd fel. Az idén azonban – ugyanabban az időben – nemcsak Budapesten, hanem hat Balaton-parti településen is tartanak tűzijátékot.

Rendhagyó módon az idei budapesti tűzijátékkal nem érnek véget a programok. Este tíz órakor a Naphegy lábánál, a Dózsa György téren ingyenes Ákos-koncert kezdődik.

A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) azt közölte, felkészültek a várható tömegekre, több járat menetidejét is meghosszabbítják, sűrítik, az utolsó metrószerelvények pedig hajnali negyed 2-kor indulnak a Deák tértől.

Ünnepségeket tartanak több budapesti kerületben valamint több városban, például Debrecenben, Gyulán, Keszthelyen, Miskolcon, Nyíregyházán, Sopronban, Szegeden, Szombathelyen és Zalaegerszegen is.

Több megyében visszavonták a figyelmeztetéseket, de a főváros térségében nem

Több megyében visszavonta a veszélyes időjárási jelenségek miatt kiadott figyelmeztetéseket a meteorológiai szolgálat, azonban többek között a fővárosban továbbra is elsőfokú figyelmeztetés van érvényben mind a várható heves zivatar, mind a felhőszakadás miatt, s várhatóan estig a Balatonnál sem gyengül a szél. Az augusztus 20-i ünnepi rendezvények biztonságos lebonyolításáért felelős operatív törzs a nap folyamán dönt arról, hogy megtartják-e az esti tűzijátékot.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat kedd hajnalban az MTI-hez eljuttatott veszélyjelzése szerint több helyen visszavonták, de kilenc megyében - Baranya, Bács-Kiskun, Csongrád, Fejér, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád, Tolna és Pest - valamint Budapesten továbbra is citromsárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetés van érvényben a várható heves zivatarok miatt. Tizenkét megyére – Baranya, Bács-Kiskun, Csongrád, Fejér, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Nógrád, Somogy, Tolna, Veszprém és Pest – továbbá a fővárosra a felhőszakadás miatt adtak ki elsőfokú figyelmeztetést.
Fejér, Somogy és Veszprém megyékben a heves zivataroktól függetlenül megerősödő szél miatt ugyancsak elsőfokú figyelmeztetés van érvényben.

A meteorológiai szolgálat azt írta: kedden különösen a Dunántúlon és a Duna-Tisza köze nyugati felében lesz szeles az idő. Az erős, időnként viharos északnyugati szél lökései errefelé elérhetik a 60-65 kilométer/órát, elsősorban a Balaton környékén 70 kilométer/óra körüli lökés is előfordulhat. A szél jelentős mérséklődése az esti órákban sem valószínű.

Napközben elszórtan lehet – a záporok mellett – zivatarok kialakulására számítani. Hevesebb zivatar kialakulására, amelyet felhőszakadás, viharos szél  esetleg jégeső kísérhet, a Dunántúl keleti megyéiben és a középső országrészben van nagyobb esély.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) hétfőn az MTI megkeresésére kifejtette: a nemzeti ünnep eseményeit az operatív törzs felügyeli, amelyben minden érintett szerv, többek között a rendőrség, a meteorológia szolgálat, mentők, a katasztrófavédelem képviselői jelen vannak az esemény napján reggel 8 órától egészen az utolsó program zárásáig. Az idén, miután a Balaton környékére is szerveztek programokat és hat helyszínre tűzijátékot, az operatív törzs egy kihelyezett bázist tart majd fenn Siófokon.

A tűzijáték biztonságos lebonyolítására vonatkozó jogszabály úgy rendelkezik, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálat által közzétett másodfokú (narancssárga) vagy a legmagasabb fokú, piros riasztási fokozat esetében, illetve erős szélben (a széliránytól függetlenül, ha a szél sebessége a kilövés irányától a pirotechnikai terméket a védőterületén kívülre eltéríti) a tűzijátékot el kell halasztani, vagy ha már elkezdték – ha lehetséges –, le kell állítani.

A KIM azt írta: mivel az időjárás gyorsan változhat (lecsökkenhet a szél ereje vagy irányt változtathat), így ezt a döntést csak aznap, a tűzijáték kezdete előtt fogják tudni meghozni. Arra is van lehetőség, hogy a tűzijáték kezdési időpontját csúsztassák, mint például 2007-ben, amikor egy órával a tervezett időpont után kezdődött el az esemény.

Miután a Balatonon és Budapesten más-más időjárás  lehet, így egy, a budapesti tűzijáték elhalasztását jelentő döntés nem érvényes automatikusan a balatoni régióra, és fordítva sem. Ha az időjárás miatt bármelyik helyszínen le kell mondani a tűzijátékot, az a döntés végleges, azaz nem tervezik azt egy későbbi időpontban megtartani – írta a KIM.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!