Június 18-án Nyíregyházáról és Budapestről érkeztek vendégek a gyülekezethez, hogy a „Hittem, ezért írtam!” rendezvény, hagyományaihoz híven, többszólamúságával érje el az érdeklődő közönséget. Szükség is volt a vonzó program összeállítására, hiszen ugyanabban az időpontban játszott a magyar futballválogatott az Európa bajnokságon. A település Művelődési Házában az alkalom kezdetére azért több mint 40-en gyűltek össze. A vendégek köszöntése és az áhítat után dr. Békefy Lajos lelkipásztor, újságíró, a Presbiter c. lap felelős szerkesztője mutatta be a Napjaink dilemmái – Protestáns válaszok c. szociáletikai kézikönyvet. Az első felmutatása az elkészült műnek tavasszal a Fasori Evangélikus Gimnáziumban történt. Azóta az ország 10 különböző pontján szerveződtek alkalmak a könyv népszerűsítésére. A tankönyvnek is szánt mű egyik szerzője és szerkesztője előadásában úgy határozta meg a könyv célkitűzését, hogy olvasóit kritikus gondolkodásra neveli. Békefy megemlékezett arról is, hogy a könyv ezekben a napokban ünnepli egyéves születésnapját, mert a 2015-ös év ilyen táján volt az első szerkesztői megbeszélés. Felhívta a figyelmet a nagyon erős szellemi rokonságra Barankovics István Iránytűje és a Napjaink dilemmái között. Mind a hét szerző munkaasztalán a tudományos megközelítés az ige világossága mellett történt. Megindító percei voltak az alkalomnak, amikor a szerzőtársak megemlékeztek az időközben elhunyt dr. Pálhegyi Ferencről. Ebbe a könyve készítette élete utolsó tanulmányát, amikor erről beszélt azt mondta: „Sietek, hogy kész legyek.” A bemutatott munka ősztől teológiai tankönyvként egy 34 órás kurzus alapját szolgálja majd.
Dr. Birkás Antal politológus, teológus, a Protestáns Műhely elnöke egy friss teremtésvédelmi kiadványt hozott ajándékba az egybegyűlteknek. Mindenki egy saját példánnyal térhetett haza az alkalom után. Elmondta, hogy az általa vezetett szellemi műhely már régtől szívügyének tekinti a környezet megóvását. Most jött el az idő, hogy az eddig előadásokban, vitákban előkerült témát papír alapon is összefoglalják. A Protestáns Műhely sorozat V. kiadványa „A teremtett világ megóvása – Ökoteológia a 21. század elején” címet kapta. Ez a mű négy szerző munkája, amiben tanulmányok olvashatók az ökoteológia történeti áttekintéséről, a gyakorlati megvalósítás lehetőségeiről és a klímaváltozás okairól. Külön érdekessége az A4-es nagyalakú kiadványnak, hogy tartalmaz reflexiókat a „zöld Pápa” enciklikájáról, és megvizsgálja a nem keresztyén vallások természetfelfogását. Pontos leírást ad azok kezébe, akik a keresztyén környezetszemléletet el szeretnék sajátítani. A kiadvány tisztázza azt is, hogy bár a környezet pusztulása több tényező következménye, de az ember magatartását nem lehet semmisnek nyilvánítani ebben a kérdésben.
Az alkalom végén a közönség egy nagyszerű koncertet hallgathatott meg Kiss Zoltán orgonaművész és Kiss Benedek Máté furulyaművész előadásában. A bemutatott művek J. van Eycktől, G. Sammartinitól, E. Krahmertől és M. Zahnhausentől származtak. A zenei előadás közben a zongora és furulyakezelés, a hangzás mellett maga a látványvilág is külön élményt okozott a jelenlévőknek. A fellépés utáni taps nem csak az est produkcióinak szólt, hanem az egybegyűltek külön kifejezték gratulációjukat Kiss Benedeknek a Virtuózok tehetségkutató versenyben elért nagyszerű eredményéért.
Írta: Szalay László Pál református lelkész; a cikk hosszabb terjedelemben megjelent a www.tirek.hu oldalon.