„ZÖLD KRISZTUS” A HATALMAS KLÍMAMENETELÉS JELKÉPE

A Megváltó Krisztus 30 méteres szobra, amelyik a brazíliai világváros, Rio de Janeiro fölött, a 700 méter magas Corcovado hegyen áll, a hétvégére zöldbe öltözött. A zöld Krisztus jelképes felhívás és egyben a teremtett világ megőrzésének kötelességére emlékeztető szimbóluma a globális klímaváltozás miatti protestáló menetelésnek. Ez a világszerte meghirdetett nagy menetelés szombaton és vasárnap milliószoros felhívás az ENSZ-hez, amely szeptember 23-tól tartja azt az akciósorozatát, és ülését, amivel gyorsítani kívánják a klímakatasztrófa megelőzésére irányuló stratégiák megvalósítását. Vajon mi itt a Kárpát-medencében mikor gyorsulunk fel hozzájuk, vesszük fel ezt a keresztyén akciósebességet?

Ezernél több szervezet koalíciója a klímamenetelésért

New York belvárosában szeptember 21-én, vasárnap több mint ezer szervezet hívására emberek százezrei töltötték meg a felhőkarcolók között vezető utcákat, hogy ezzel a meneteléssel is támogassák az ENSZ klíma értekezletét, ami szeptember 23-án kezdődik. A Hitek Közötti Összefogás Mozgalma (Interfaith Contingent) biztos abban, hogy a hatalmas menetelésben a különféle vallások hívői jelentős számban vesznek részt. A Nemzeti Katolikus Riporter nevű katolikus lap szerint ez a menetelés korunk életvédelmi akciói között a „number one”, azaz az elsőszámú ilyen szerveződés. Az utcai menetelések mellett sok vallási és egyházi vezető is részt vesz azon a háromnapos konferencián, amit Vallások a Földért címmel az Egyesült Teológiai Szemináriumban tartanak. Ezen keresztyén tudósok, teológusok mellett kifejtik valláserkölcsi nézeteiket, a Föld jövőjével kapcsolatos tanításaikat zsidó, iszlám, hindu, buddhista, Baha’i tudósok, de más hagyományok képviselői is. Egyetlen fő témájuk a klímaváltozás kihívásaira adható hitbeli és cselekvő válasz.

„Vallások a Földért” konferencia

Az ENSZ konferenciával párhuzamosan a vallások konferenciájának a plenáris ülésén ez lesz a bevezető előadás témája: „Mi mozgat minket: értékek, beszámolók és a klímaválság”. Sokan elmondják ehhez kapcsolódóan azokat az akciókat, amiket hitük elvei szerint szerveztek, tartottak tudósokkal együtt az elmúlt időkben, hogy az éghajlati katasztrófára, a lehetséges stratégiákra felhívják a figyelmet. „A teremtett világ ajándék. Ha ezt romboljuk, Isten ellen cselekszünk” – nyilatkozta a HuffPostnak Didi Madden dominikai szerzetesnő. Madden az igazságosság szekció vezetője a vallási összefogás szerveztében. Ő kétszáz szerzetesnő társával együtt vesz részt a menetelésben. Érdekes megfigyelés a konferencia kapcsán, hogy még a „pogány” világ is valamiféle szent dolognak tartja a Földért és a klímaváltozás kapcsán a globális összefogást. Szemléletük szerit ugyanis, ami pantheista naiv felfogás, az istenség ott van minden természeti képződményben, fákban, füvekben, tengerekben, vizekben, s aki ezeket rombolja, az valójában az embereket is rombolja és „istentelenül” cselekszik. Keresztyén hitünk szerint pont ellenkezőleg látjuk a világot. Nevezetesen úgy, hogy a fák, füvek, vizek, maga a teljes teremtett világ Őbenne él, mozog, létezik, azaz Istenben van. Ez a keresztyén panentheista szemlélet, eszerint mindenek Istenben és Isten által állnak fenn, s éppen mert a Világ Megváltója, Jézus Krisztus ezért az egész világért, a kozmoszért is meghalt és támadott fel, a zöldülő világ védelmében mindkét indítékú milliókkal együtt tudunk gondolkodni és cselekedni. A hitek gyökere és fája más, de gyümölcse hasonló vagy akár azonos is lehet. Ez maga a hit csodája!

A „zöld Krisztus” szava a döntő: Gyümölcseikről ismeritek meg őket

A vallási klímamenetelés résztvevői tisztában vannak azzal, hogy a környezeti katasztrófa megelőzésére a hiteknél nem a hitelvek az elsődlegesek, hanem a gyümölcsök. Hatalmas koalíció, globális összefogás kell a Föld megmentéséért. Urunk, a Megváltó Krisztus, akit zöldbe öltöztetett az emberi fantázia Brazíliában, Máté evangéliumában jegyzett tanítása, a Hegyi Beszéd szerint az abszolút érvényes iránytű a világvallások klímatörekvései között ez: Gyümölcseikről ismeritek meg őket! (Máté 7,20) Jézus szellemében a Föld gondozása, őrzése, védelmezése az ártó modern hatások ellen (is) tökéletes kifejezője keresztyén hitünknek, zöld etikánk megvalósulása a 21. század viszonyai között, társadalmi rendszerektől, politikai vezetéstől, pártoktól függetlenül, jó és hatékony esetben velük egyetértésben.

Vajon a lendületes akciók mikor érik el elkényelmesedett hazai keresztyénségünket?

Ian Mevorach lelkész Massachusettsből találóan jegyezte meg: Keresztyén környezetgondozásunk, klímakímélő életmódunk hozzájárulás a természet, a teremtett világ megszenteléséhez. Ez a Kárpát-medencében ugyanúgy igaz (kell legyen), mint New Yorkban, Wittenbergben, Genfben, Moszkvában vagy Johannesburgban. A teremtett világ olyan élő szervezet, olyan test, amit Isten Lelke hat át. Ő lelkesíti, működteti, tartja fenn, s őrzi meg „finomhangoltságát”. Ez a pneumatikus szemlélet, gondolkodásmód alapvetően más magatartást, sajátos „zöld etikát” sugároz, motivál, mint az évezredes kizsákmányoló hozzáállás teremtésbeli társunkhoz, a „dicső természethez”, amivel még a költői nyelv sem mer versenyezni szépségét, tökéletességét, formai milliószoros csodáit, látványos, fenséges, máskor roppant romboló erejét illetően. És arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy a klímaváltozások mennyire mélyen függenek össze az emberek évezredes szemléletével, az igazságtalanságokkal, éhséggel, erőszakkal és  a háborúkkal, a gazdasági válságokkal és a tiszta vizek fogyatkozásával, a vízetika hiányával, a tékozlóan uralkodó, s nem a megtartó, szelíd és kímélő viszonyulással mindenhez, amit „természet” alatt értünk.   

Globális öko-reformációt – „zöldetikát”, üde, reménykeltő akciókat!

Valóban globális öko-reformációra van szükség! Az emberiség szemléleti megújulására van szükség az önkimerítő, önemésztő évszázados praktikák után a fennmaradás, a jövője érdekében. És új békekoalícióra, békekötésre Istennel, s az Őáltala teremtett világgal! E koalíciónak, összefogásnak most két legújabb útja áll előttünk ezen a hétvégén: a Vallások a Földért konferencia és a Klíma Menetelés, alátámasztva így is az ENSZ törekvéseit, nyomatékot adva a vallások környezetet kímélő, ápoló, mentő-gondozó hatalmas, mobilizálható erkölcsi tartalékainak. Le kell mondanunk arról a téves nézetről, hogy mi mindent mindenkinél jobban tudunk, mert keresztyének vagyunk. De ugyanígy másoknak is a maguk túldimenzionált szerepéről és önértékeléséről, ami bizonyos világvallásokban ma nagy kísértés!  Ez a hübrisz, gőg nem fér össze sem Urunk alázatával, sem a világ katasztrofális klimatikus, ökológiai és gazdasági válsághelyzetével! Nincs más út, mint ez az egyetlen, ami még járható: az összefogásé, az egyházközi, vallásközi, népek közötti klímakoalíció útja a globális veszélyekkel szemben. Az ENSZ főtitkára, Ban Ki-moon nemrég hangot adott ennek az összefogásnak, amit ő katalizáló akciónak nevezett. A jóra, a világ és a jövő megmentésére katalizáló, gyorsító akciónak.  Mikor vesszük fel végre már mi is itthon a kellő sebességet, gyorsulást az ilyen akciókhoz? Legfőbb ideje, hogy éppen a reformáció hónapjában komolyan elgondolkodjunk erről – együtt, s elkezdjünk valami zöldítőt, reményt keltőt tenni. A hit ugyanis cselekedetek nélkül halott önmagában!

Forrás: 2014.szept. 21. – AP.com - huffingtonpost.com - http://ncronline.org/

Írta: Dr. Békefy Lajos, a KDNP PM volt főtitkára

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!