Az ebola-harcos Dr. Kent Brantly a Time Magazine választottja

Világszerte bejárta a sajtót a jó hír: a Libériában, Nyugat-Afrikában az ebola elleni küzdelemben még az ebola fertőzést is vállaló keresztyén orvos kapta meg a new yorki Time Magazine-tól az Év Embere kitüntető címet. Ezt tavaly Ferenc pápának ítélték, idén jelölt volt még többek között Putyin elnök, Massoud Barzani iraki kurd vezető is. Az első Év Embere díjat a világ vezető magazinja 1928-ban ítélte oda Charles Lindberghnek, az első repülős pilótának.

Nagy megtiszteltetés nekem, másokkal együtt

 

Amikor a 33 éves orvos, Dr. Kent Brantly – más ebola harcossal együtt – hírét vette, hogy neki ítélték idén az Év Embere kitüntető címet, az NBC amerikai tv-társaságnak kijelentette: „Nagy megtiszteltetés számomra ez a kitüntetés”. De rögtön hozzátette azt is, hogy a legtöbb segítő, aki a pusztító megbetegedéssel küzd, s olykor a legmagasabb árat, az életét fizeti mások szenvedésének a csökkentéséért, leginkább Nyugat-Afrikában dolgozik. Ez a súlyos és legtöbb esetben végzetes járványos megbetegedés egyáltalán nem történelmi esemény, amire már csak félelemmel vegyes megkönnyebbüléssel tudunk visszaemlékezni. Sajnos, még teljes virulenciában szedi áldozatait ez a kíméletlen kór.

 

Isten hívott el

 

Arcán a betegségtől való félelem emléke és az elszánt akarat a kór legyőzésére egyaránt jelen van. Eltökélt tekintetében a leküzdött súlyos betegség által kipróbált, megedzett ember szigora, keménysége is megjelenik. Brantly doktor, aki amerikai állampolgár, 2013. októberében indult útnak a „frontra”, ahogyan maga nevezte többször, családjával együtt Libériába. A keresztyén segélyszervezetnek, a Samaritan’s Pursenek, az 1970-ben Billy Graham által alapított szervezetnek volt a missziós orvosa. A szervezetnek ma az evangélista fia, Franklin Graham az elnöke. Több mint 100 országban vesznek részt a gyógyító és mentő munkában Jézus és a tudomány nevében. Az elhívás igazi elhívás volt, ennek engedelmeskedni kellett. Akkor még nem volt az ebola a világsajtóban és a világegészségügyben vezető téma. Amint kitört a járvány, a keresztyén orvos az ebola által fertőzöttekről gondoskodott. Közben azonban ő maga is megfertőződött. Hazaszállították az USA-ba, ahol klinikai kezelése eredményes volt. Felgyógyulása után szinte azonnal más ebola betegeknek plazmát adományozott.

 

Az Élet Ura válaszolt az imákra

 

Brantly doktor elmondta a sajtónak saját betegsége történetét is. És annak lelki vonatkozásait. Sokszor imádkozott az ebola kórban, s azt kérte, akár életben marad, akár meghal, mindkettő hadd történjék Isten dicsőségére. Annak az Istennek szolgált és szolgál – tette hozzá a tv-nyilatkozatban -, akiben meg lehet bízni, és aki a kéréseinket, amit hitből mondunk, nem hagyja meghallgatás nélkül.

A Time Magazine a megtisztelő kitüntetés neki történt odaítélésének indoklásaként kiemelte: a díjat fáradhatatlanul bátor odaszánásáért a gyógyító munkára, valamint irgalmasságáért kapja. Ezen túl a kockázatvállalásért, az állhatatosságért, a meghátrálás nélküli küzdelemért a bajjal, az önfeláldozásért és azért, hogy sokakon igyekezett segíteni. A Time Magazine további öt egészségügyi munkatárs portréját is közli, akik részben Brantly doktorral, részben másokkal együtt küzdöttek az ebola fertőzöttek életéért, szenvedéseik enyhítéséért.

 

Szeretnék visszamenni…

 

Az ebola járvány kitörése óta Nyugat-Afrikában, azaz Guinea, Sierra Leone, Libéria, kisebb mértékben Nigéria területén az ebola több, mint 6000 ember életét követelte az Egészségügyi Világszervezet jelentése szerint. Ennek ellenére, és a saját túlélt drámája ellenére a doktor nagyon eltökélt: „Szeretnék még visszamenni Nyugat-Afrikába, de most még a mindennapi dolgokkal kell itthon foglalkoznom” – jelentette ki. Dr. Phil Schubert, az abilenei/USA Keresztyén Egyetem elnöke Brantly doktor kitüntetése kapcsán ezt nyilatkozta: „Az ebola elleni küzdelem igazi háborút jelent az emberiség érdekében”. A doktort és feleségét az egyetem is kitüntette, akik ebben a harcban elszántan álltak helyt beteg embertársaik fájdalmainak enyhítéséért. Ők ketten rendkívüli példát adtak bátorságból, önzetlenségből és a hit törhetetlenségéből.

Brantly doktor egyik interjúban elmondta: „Sok névtelen hős él most Nyugat-Afrikában, akik folyamatosan küzdenek az ebolával. Véleményem szerint a Time Magazine ezzel a díjjal a névtelenül küzdők munkáját is elismerte és méltatta”. Franklin Graham, a Samaritánus Szervezet elnöke is megszólalt a kitüntetés kapcsán, s örömének adott hangot, hogy az ebolával fertőzöttek életéért küzdő orvosok, nővérek most a világközvélemény középpontjába kerültek – méltán. „Minden egyes hősért imádkozunk, akik a frontvonalon küzdenek vagy maguk is megfertőződtek az ebolával. Adjon Isten nekik gyógyulást” – fogalmazott Franklin Graham.

Imádságok fellege vett körül

 

Nemrég a Samaritánus Szervezet konferenciát tartott az ebola elleni küzdelemről. Ezen megjelent és beszédet mondott a felgyógyult orvos is. Franklin Graham így kezdte beszédét: „Hálát adunk Istennek, hogy Dr. Brantly ezen az estén köztünk lehet. Ittléte bizonysága Isten kegyelmének és jóságának. Bizonysága Isten erejének”. Brantly doktor a mintegy 300 jelenlévő előtt sugárzó derűvel és meggyőző hittel arról szólt, hogy imádságok fellege vette körül ebolában megfertőződött életét, a kórházi kezelést. „A Mindenható trónja elé naponta sok ezer ima szállt fel életemért – és Isten nagy csodájaként itt vagyok, élek” fogalmazott. Beszámolt arról, hogy amikor megtudta a súlyos hírt ebola-infekciójáról, nem esett kéltségbe. „Mérhetetlenül nagy békesség töltött be” – számolt be a belső történésekről. – „A békességet a szerető Isten kezéből kaptam, mint ahogyan a betegségre is úgy tekintettem, mint ami az Ő eszköze – akár élek, akár halok, legyen érte áldott az Ő neve. Ezt mondtam szüleimnek és feleségemnek is” - tette hozzá.

 

Jöhet-e valami jó New Yorkból? – Lám-lám…

 

Legyen valóban áldott Isten, aki ilyen élő hitű orvosokat, ápolókat, munkatársakat küld misszióba az ebola által fertőzött területekre, és máshová. Ő képes megmenteni életeket azért, hogy csodáiról bizonyságot tegyenek ország-világ előtt. De legyen áldott azért is, hogy vannak segítő szervezetek, mint például a Samaritánus Szervezet. Hasonlatosképpen azért is, hogy a vezető amerikai magazin jó döntést hozott: az ebola harcosok előtt tiszteleg, s nem Putyin, nem a kurd vezető lett a legfontosabb ember 2014-ben. Jó üzenet ez arról, hogy vannak még New Yorkban és másutt is, akiknek nagyon is helyén van a szívük és az eszük – s éppen ezért jó döntést tudnak hozni!

 

Forrás: New York, Berlin, 2014.12.15. – indystar.com; cnn.com; reporternews; livenet.ch; pro-medienmagazin.de; news.ch

Írta: Dr. Békefy Lajos

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!