(Fehérgyarmat, 2016. október 20.) Két és fél órás izgalmas vitafórumnak adott helyet a fehérgyarmati Szatmári Kávéház, másként Betyáros Fogadó szalonja. A szép számú érdeklődő hallgatóság megismerkedhetett az iszlám és a keresztyénség mai helyzetével, a két világvallás viszonyával, a migrációval, azokkal az ellentétekkel, amelyek szinte alig feloldhatóak, s a jövő kilátásaival, feladataival.
A kérdésköröket, illetve a hat vitatételt Dr. Békefy Lajos ref. teológus, világvallás szakértő, a KDNP Protestáns Műhely külügyi titkára vitatta meg Dr. Rashwan Mohamed egyiptomi származású, 30 éve hazánkban élő iszlám szakértővel. A Békefy Lajos által készített prezentációs kivetítés képei jól kiegészítették a szóbeli mondanivalót, részben a világvallások mai statisztikai helyzetéről, részben a Pew Research Center kutatóközpont előrejelzéseiről a világvallások közötti számarányváltásokról, az Open Doors és más szervezetek legfrissebb adatairól, a keresztyénüldözés 2015-i megdöbbentő helyzetéről, valamint Michel Houellebecq francia író Alávetettség, illetve Boualem Sansal algériai-francia író 2084 - a világ vége c. könyvéről. Békefy PPT-képeken mutatta be az Iszlám Állam által közzétett hódítási térképet, de azokat a békéltető törekvéseket is, amiket Hasszan Ibn Talal jordánia királyi herceg, továbbá a németországi Madrasah Iszlám Egyesület 120 iszlám professzor bevonásával, vagy éppen Maggie Gobran, a kopt Teréz anya mintegy 100 ezer, kairói és egyiptomi, nyomor szinten élő gyermek közötti nyomorenyhítésével, oktatással próbál elérni a világvallások közötti egyre durvább versenyfutás mederben tartása érdekében.
Cégénydányád polgármestere, Kelemen Róbert köszöntötte a vendégeket, előadókat, jelezve: ebben a szalonban folytatódik a jó hagyomány, aminek keretében szakértők szólnak hazánk, illetve a nemzetközi élet aktuális, égető kérdéseiről. Szalai László ny. ref. lelkipásztor, aki a polgármesterrel együtt szervezője az estéknek, KDNP politikusként kifejezte annak fontosságát, hogy a főtémáról országszerte elmélyült vitafórumokon kapjon a lakosság mind szélesebb köre hiteles tájékoztatást, ami a politika és a média felelőssége is. Az ilyen fórumok hozzájárulnak az október 2-i szavazás tartalmi alátámasztáshoz.
Bevezetőjében Dr. Békefy Lajos megfogalmazta a fő kérdést: LESZ- BÉKE A BÉKE-VALLÁSOK (zsidóság, keresztyénség, iszlám) KÖZÖTT A 21. SZÁZADBAN? EURÁBIA? MIGRÓPA? KERESZTYÉNSÉG? MI VÁR RÁNK? A főtéma alatt futó ezen vitafórum is több tekintetben példaértékű kezdeményezés. Egyrészt példát kíván mutatni arra, hogy súlyos kérdésekkel, mint a szóban forgók nem a gyűlöletkeltés hangján, nem is a félelem pszichózisával, hanem a sokoldalú tájékoztatás, a józan mérlegelés szellemében kell foglalkozni, s erre ösztönzi a hallgatóságot is. Ez minden közéleti felelősséget vállaló személy alapvető erkölcsi kötelessége, amivel tartozik a hazának, embertársainak és a jövőnek, a felnövekvő nemzedéknek. Éppen ezért az ország keleti feléből a kulturált vita szellemében, és alapos vizsgálódással kívánnak az előadók országos, sőt európai ügyekhez hozzászólni.
A kérdéskörök, amiket a kivetítőn olykor meghökkentő képek, máskor alapos elemzésre is alkalmat adó statisztikák, grafikonok alapján vitattak meg az előadók, summázva ezek voltak: 1) Milyen ellentétek vannak vallásilag, teológiailag az iszlám és a keresztyénség között? 2) Az EU vezetők jogosan mentegetik az iszlámot attól a vádtól, hogy az a terrorizmus gyökere? 3) Az iszlámfóbia, a félelemkeltés lenne az Iszlám Állam célja, s így Európa kifárasztása, behódoltatása? 4) Miért éppen Európa felé tartanak a migránsok, miért nem a még gazdagabb arab országok, így pl. Szaúdi-Arábia felé? 5) Valóban kétarcú az iszlám? Lenne egy békés, imádkozó, vallásosan békés, tisztességes 1,6 milliárdnyi része, s egy militáns, agresszív terrorista része? 6) Van-e remény a párbeszéd eredményességére a két világvallás között?
A tényekkel részletesen és gazdagon alátámasztott vitában Dr. Rashwan Mohamed szakértő először is az iszlám és a keresztyénség között fennálló ellentétekre mutatott rá olyan idézetekkel, amiket a Bibliából, illetve a Koránból vett. Például: a keresztyének azt mondják, legfőbb érték a szeretet és a megbocsátás. A Korán azt mondja, nem, hanem a legfőbb érték az igazságosság. A keresztyénség azt mondja: Szeresd még ellenségedet is! A Korán azt mondja: üldözd el, öld meg azt, aki hitedben, ennek terjesztésében megakadályoz. A szakértő véleménye szerint a legnagyobb különbségek egyike: az iszlám erőteljesen missziós vallás, ahová bemennek, ott rögtön mecsetet akarnak építeni, és térítésbe kezdenek. A keresztyének inkább szelídebb eszközökkel dolgoznak. Az előadó igazából nem lát hosszútávon lehetőséget a párbeszédre a két világvallás között. Sokkal inkább a szellemi véderő, a keresztyénség szellemi védőbástyaként történő felépítésével, a felvilágosítással, az iszlám igazi tulajdonságainak a megismertetése révén látja az eredményes, nem véres, hanem békés ellenállás és európai (határ)védelem esélyét megvalósíthatónak. Vagy ellenáll szellemileg, de bevándorlás-politikailag is Európa a nyomásnak, vagy vége. Az előadók nagyra értékelték az orbáni migrációs politika október 2-i 3,3 milliós szavazati alátámasztását, bízva abban, hogy a magyarság történetteológiai és történelmi érettsége is hozzásegít az erőszakos és veszedelmes paramigrációs nyomás lefékezéséhez, s a súlyos migrációs kérdések kiindulóponton történő megoldásához.
Az eszméltető előadást az iszlámszakértő számos, eredeti nyelven és szóelemzésekkel kísért Korán idézettel támasztotta alá, a jelenlévők így egy rövid esti arab nyelvkurzus és Korán-kurzus érdekességeinek az átélőivé is váltak.
A két és fél órás vitafórum sok részletkérdése az őszinte beszéd, és a kölcsönös tiszteleten alapuló párbeszéd, a hozzáértés mélysége és a megértés/megértetés igénye révén mindvégig képes volt ébren és éberen tartani a termet megtöltő érdeklődők figyelmét.
Zárszavában Szalai László ny. lelkipásztor, szervező igen szerencsésen summázta az este üzeneteit, kiváltképpen kifuttatva a gondolatokat a magyar haza és határok védelmének két jelentős dátumára: október 23-ra, illetve a szellemi honvédelem és Európa védelme nagy dátumára, a reformáció születésnapjára, október 31-re. Az alkalom annyira mély befogadásra talált, hogy annak folytatását határozták el mind a résztvevők, mind a szervezők, s az előadók is. Dr. Békefy Lajos köszönetmondó záró szavaiban utalt Vishal Mangalwadi ma élő indiai protestáns teológus üzenetértékű és felrázó szavainak aktualitására: "Barátaim, nektek ott Európában első renden nem az iszlám a problémátok, hanem saját magatok. Elvesztettétek keresztyén arcéleteket és gyökereiteket. Vagy visszatértek a forrásokhoz, a gyökerekhez, vagy nem lesz Európának jövője!". (-y-s-dr)