NAGYSZABÁSÚ KONGRESSZUS A VALLÁSSZABADSÁGRÓL MADRIDBAN

A CITIZENGO nevű nemzetközi keresztyén szervezet, amely célul tűzi ki az emberi élet, a család és a szabadság védelmezését világszerte, három napon át nagyszabású nemzetközi kongresszust tart a spanyol fővárosban április 17-19. között a vallásszabadságról. Ezen vezető ortodox, katolikus és protestáns egyházi személyiségek, illetve keresztyénüldözést elszenvedők számolnak be aktuális tapasztalataikról, melyeket a Közel-Kelet poklában az elmúlt időben átéltek. (Forrás: http://maslibres.org/wearen2015en/the-congress/)

AMIRŐL NEM LEHET ELEGET BESZÉLNI, AMIÉRT NEM LEHET ELEGET TENNI

Napjaink borzalmai, a Charles Hebdo megölt francia munkatársaitól kezdve, a Líbiában kivégzett kopt keresztyén vendégmunkásokon át el egészen a múlt héten végrehajtott kenyai, garissai egyetemista mészárlásig terjed a köre annak a bűncselekmény sorozatnak, amit a 21. század elején keresztyén testvéreinknek és családjaiknak kell elszenvedniük. S még nem írtam a több mint 4 millió, szülőföldjéről elüldözött szír és iraki keresztyénről. A We Are All Nazarenes#WeAreN2015, azaz Mindnyájan a Názáreti Követői, Keresztyének Vagyunk néven ezért rendeznek napjainkban Madridban világkongresszust, ahol személyes tudósítások, kerekasztal beszélgetések és keresztyén áldozatok hozzátartozóinak bizonyságtételei szólnak a dzsihadista, fundamentalista iszlám által elkövetett üldözésekről, a „szent háború” szentségtelenségeiről.

A kongresszus mottója: Mi Mindnyájan Keresztyének/Názáreti Követői Vagyunk már megfogalmazásában is jelzi, hogy mire fognak koncentrálni a résztvevők. Azokra az üldözött, meggyilkolt keresztyénekre, akik Szíriában, Irakban, Nigériában, Egyiptomban, Pakisztánban élnek, illetve éltek, s azokra a terrorista cselekményekre, amiket az ISIS/Iszlám Állam, a Boko Haram, az Al Quaida vagy a talibánok hajtottak végre.

A háromnapos kongresszus ülésein a fundamentalista terrorizmusról a keleti egyházak képviselői szólnak majd, a káld, szír, kopt ortodox, katolikus és protestáns egyházak, közösségek tagjai, laikusok, püspökök, papok, szakértők és hívő emberek. A kérdések szorongatóak: van-e megoldás, lehet-e valami kivezető út a szíriai vagy a nigériai konfliktusból? Mit tehetünk Európából a dzsihadista terrorizmus áldozataiért, illetve hozzátartozóikért?

A kongresszus kidolgozza, és majd jóváhagyja azokat a petíciókat, azt a manifesztumot, amit az EU-hoz, s más világszervezetekhez, az érintett kormányokhoz kívánnak eljuttatni.

A MANIFESZTUM FŐBB PONTJAI – KIÁLTVÁNY A VALLÁSI GENOCÍDIUM ELLEN

A kiáltvány elítél minden olyan erőszakot, amit Isten vagy valamilyen vallás nevében hajtanak végre. Lelepleznek minden olyan bűncselekményt, amit terrorista csoportok, mint például a Boko Haram, az ISIS, az Ansar al-Sharia, vagy az Al Quaida hajt végre. A kongresszus és a kiáltvány közzéteszi a dzsihadista csoportok bűncselekményeit, amiket a vallási, s az emberi jogok teljes figyelmen kívül hagyásával vallási kisebbségek ellen a Közel-Keleten követtek el. Arra kérik az érintett kormányokat, melyek területén ezek az akciók történnek, hogy energikusan küzdjenek a terrorizmus ellen, s a nemzetközi államközösséget is arra kérik, támogassák ezeknek a kormányoknak a törekvéseit a terrorizmus felszámolására. A manifesztum elítéli azoknak a kormányoknak a passzivitását, melyek Európában és másutt semmit nem tesznek az intézményes küzdelemért. Arra kérik a kormányokat, tegyenek meg minden lehetséges lépést nemzeti és nemzetközi szinten a vallási jellegű üldözés fékezésére és felszámolására. Sürgetően fordulnak az Európai Bizottsághoz, az Európai Parlamenthez és az Amerikai Államok Szervezetéhez, adjanak világos és félreérthetetlen jelzést arról, hogy elítélik a terrorizmust, s küzdenek a bűncselekmények felszámolásáért. A manifesztum tervezete felszólítja az ENSZ-et, fogadja el a kiáltványt hivatalosan, s ítélje el a dzsihadizmus minden formáját, s tegyen hatékony lépéseket a vallási genocídium azonnali leállításáért. Arra kérik az Arab Ligát, világosan foglaljon állást minden vallási gyökerű erőszakos cselekmény elítéléséről, és a terrorista csoportok bűncselekményeit kategorikusan ítélje el. Az üldözések áldozatai melletti kiállásra is hívja a közvéleményt. Végezetül leszögezi: Imádkoznak, imádkozzunk az üldözések áldozataiért, az új mártírok hozzátartozóiért, a dzsihádista terror megállításáért, valamint azért, hogy azoknak, akik ezt gyakorolják, Isten nyissa fel szemét, mert ők a gonosz szolgálatában állnak. 

SOKRÉTŰ PROGRAM – BÁTOR ELŐADÓK

Majd a madridi Hesperia Hotelben ülésező kongresszuson neves személyiségek és az üldözéstől érintett áldozatok hozzátartozói is felszólalnak, így például Kayla Mueller szülei, s a Boko Haram által elrabolt fiatal lány szülei is. Ezután következnek a jelentős előadások, élükön III. Ignatius Joseph Younan antióchiai pátriárkával, a Szíriai katolikus Egyházból, aki a közel-keleti keresztyénség megsemmisítésének a kísérletéről szól.  Őt követi a Kopt Ortodox Egyház főpüspökének, Angaelosnak az előadása a kopt ortodox keresztyének kánonba foglalt legújabb mártírjairól. Emlékezetes, hogy az ISIS végrehajtói nemrégen a Földközi-tenger partján, Líbiában 22 egyiptomi kopt vendégmunkásnak vágták le a fejét. Az előadó a politikai tudományok, a filozófia és a szociológia szakértője, jelenleg Angliában szolgál. A konferencián jelen vannak Asia Bibi pakisztáni keresztyén leány szülei abból az alkalomból, hogy a lányukról készített filmet be fogják mutatni Madridban. A muszlim országokban lehetséges evangélizálásról, ennek módjáról lesz kerekasztal beszélgetés szombaton délelőtt, melyen iraki katolikus káld püspök, egyiptomi evangéliumi-protestáns lelkész, iraki katolikus pap, aki Argentínából ment misszionáriusnak Irakba, s egy nigériai püspök, egy ottani nagy keresztyén filozófiai intézet alapítója cserél eszmét. Lesz, aki a fiatal szíriai keresztyének helyzetéről számol be.

A szíriai és az iraki keresztyénüldözésről tart konferencia előadást Yousif Thomas Mirkis, a babilóniai káld egyház pátriárkátusának segédpüspöke, a vallástudomány és az antropológia kutatója, az Al-Fiker Masihi (Keresztyén gondolkodás) című lap kiadója, a bagdadi Szociális Tudományok Intézetének alapítója, a Nemzetközi Katolikus Sajtószövetség és a Harmadik Világ Újságírói Szövetségének tagja. Érdekes előadásnak ígérkezik az, amiben az evangéliumi/protestáns keresztyének helyzetéről lesz szó a dzsihadista területeken. Erről Edward Awabdeh szír protestáns lelkész, a Szíriai és Libanoni Evangéliumi Keresztyén Alliansz vezetője szól, aki Damaszkuszban él, s onnan látja el a gyülekezeteket, melyek állandó bombázások között élnek. Szól majd előadás a keresztyénségre áttért muszlimok mártíromságáról éppúgy, mint a Boko Haram által elkövetett nigériai keresztyénüldözésről, vérengzésekről. E szomorú témáról Oliver Dashe Doeme nigériai püspök ad áttekintést, aki annak a területnek a püspöke, ahol Nigéria észak-keleti részén különösen is aktív a véreskezű Boko Haram. Külön kerekasztal beszélgetést tartanak majd arról a kulcskérdésről, hogy és miben lehet segítséget nyújtani Nyugatról, Európából a szenvedő közel-keleti keresztyéneknek. A manifesztum-tervezetet eddig 2,5 millió keresztyén írta alá, ennek végleges formáját olvassák fel és hagyják jóvá szombat este a kongresszus résztvevői.

A CITIZENGO-RÓL – INTERNETES KERESZTYÉN AKTIVISTA PLATFORM

A madridi konferenciát a CitizenGo nevű, 2013-ban alapított újszerű szerveződés, internetes platform szervezi. A szervezetről alapos leírás olvasható magyarul is a neten, ezen a címen: http://www.citizengo.org/hu/node/1 Az internetes keresztyén szerveződés 50 országban működik már, petícióit bárki aláírhatja a neten, aki tartalmával egyet ért. Ahogyan a bevezetőben említettem, céljuk az élet, a család és a szabadság védelmezése és támogatása. Most a szervezet értékrendjéről szóló bemutató leírást adjuk közre, hogy senkiben semmiféle féleértés, mi több félelem vagy gyanú ne maradjon.

A CitizenGO nemcsak céljaiban különbözik más szervezetektől, hanem azok elérésének módjában és az emberekkel való kapcsolattartásában is. Az alábbi értékekre építenek (részlet internetes prezentációjukból):

„Kezdeményezés. A CitizenGO mélyen elkötelezett amellett, hogy új utakat építsen a polgárok számára a közügyekben való részvételhez. A kezdeményező szerep vállalásával segítjük az aktív polgári részvételt azoknak, akik szeretnének változtatni a környezetükön az internet biztosította legújabb lehetőségeken keresztül. Átláthatóság. A nyílt és őszinte kommunikáció segíti a CitizenGO-t, hogy az elsők között legyen. Forrásaink kezelése is átlátható. Ezen az úton szeretne a CitizenGO példaértékű szervezetté válni. Gyorsaság. A CitizenGO gyorsan reagál olyan kérdésekben, melyek tagjai számára kiemelkedően fontosak, mint az élethez való jog, házasság és család, a szabad vallásgyakorlás és az emberi méltóság. Hitelesség. A CitizenGO mindenben a hitelességre törekszik. Ha hibázunk, igyekszünk azt mihamarabb helyrehozni. Szánt szándékkal nem közlünk valótlan híreket. Elkötelezettség. A CitizenGO a tagjai számára fontos ügyek mellett való elköteleződésével különbözteti meg magát másoktól. A CitizenGo olyan ügyek mellé teszi le a voksát, melyek meggyőződésünk szerint igazságosak és a társadalom javát szolgálják. Jótékonyság. A CitizenGO abban is más, hogy tevékenységei középpontjába helyezi az embert, az emberi méltóságot, az emberekben rejlő lehetőségeket és elvárásokat. A CitizenGO szerint minden egyes ember egyedi, tiszteletet és figyelmet érdemel. A CitizenGO a különböző csoportokkal (közösségek, intézmények, sajtó, stb.) tartott kapcsolataiban az embereket a társadalom értékes és szabad tagjaiként kezeli. Függetlenség. A CitizenGO tevékenységét a támogatók és az önkéntesek összefogása biztosítja. Nem függ más szervezettől, politikai párttól, vállalattól vagy lobbicsoporttól. Ez a függetlenség garantálja a hitelességét és hatékonyságát küldetésében. A CitizenGO lépései egyértelműen bizonyítják, hogy a döntéseket a tagoknak, és nem a másoknak való megfelelés irányítja. Elhivatottság. A CitizenGO hittel dolgozik. Hisszük, hogy a közjót szolgáljuk tevékenységünkkel és a világ megváltoztatása izgalmas vállalkozássá válhat. Az érdeklődők megismerhetik sajátos hozzáállásunkat abból, ahogyan dolgozunk. Ésszerűség. A CitizenGO racionálisan keresi az igazságot. Nem támaszkodik ideológiai dogmákra és szabályokra magyarázataiban. A CitizenGO minden javaslata a tudományon, jogon és az antropológián alapul. Az érdeklődők a CitizenGO-t racionális kommunikációt folytató szervezetnek ismerhetik meg”. Honlapjuk magyarul is hozzáférhető (http://www.citizengo.org/hu)

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!