ÖKUMENIKUS KLÍMAZARÁNDOKLAT PÁRIZSIG

A bajbajutott ember leleményes. A baj csak az, hogy leleményét, találékonyságát, azaz eszét leginkább szorult helyzetében kezdi el használni. Pedig nem csak akkorra kapta! Talán most még nem a 24. órában tér észre az emberiség – ha a nagyhatalmak is mind észhez térnek, s kivétel nélkül mindnyájan képesek és hajlandók lesznek belátni, hogy talán most van az utolsó esélyük, esélyünk a katasztrófa feltartóztatására. Mindenesetre ebben a reményben tekint a világ józanabb része Párizsra, a decemberben tartandó ENSZ klíma világkonferenciára. Nagyszerű vállalkozásba fogtak erre készülve a német egyházak, melyek ebből az alkalomból klímazarándoklatot kezdeményeztek. Ennek indító eseménye szeptember 12-13-án lesz Flensburgban, a német-dán határ közelében, ahonnan elindul a nagy menet a klímaigazságosságért. A felvezető kétnapos konferencián előadások, munkacsoportok szólnak a klímaválságról és a változás esélyeiről. Érdekesnek ígérkezik a klímaigazságosság megvitatása keresztyén és iszlám szempontból, illetve a klímazarándoklat meghökkentő gyakorlati tétele: Imádság lábakkal. Ez utalás a zarándoklás spirituális, lelki dimenziójára, ami mindig imához is kapcsolódik. (klimapilgern.de; ekd.de; pro-medienmagazin.de) 

 

1 500 kilométer klímazarándoklat Párizsig – imától a napelemekig

 

Nem csak a bajbajutott ember leleményes, hanem a világ nagy bajával, a klímaválsággal együtt érző keresztyén ember is. A hit leleményével, fantáziájával, felelősségével és találékonyságával eszelték ki katolikus szerzetesek, protestáns teológusok és lelkészek azt a nagyszerű programot, amire már most tízezrek jelentkeznek. Ez pedig az Ökumenikus Zarándokút a Klímaigazságosságért nevű kezdeményezés, ami tényleg ötletes aprópénzre váltása a nagypolitikának. Meg embertávlatú megközelítése, komolyan vétele a bonyolult fizikai és kémiai folyamatoknak, melyek körülöttünk és fölöttünk átrendezik a világ klímaszínpadát, az évszakokat, s olykor még a csillagok állását is. 

 

A nagy menetelés résztvevői a német-dán határ mentéről, Flensburgból indulnak majd, s az 1 500 kilométeres utat napi 15-30 kilométerre osztva, érkeznek meg Párizsba. A zarándoklásnak külön honlapot alkottak Geht doch! Indulj hát! címmel (elérhetősége: http://www.klimapilgern.de/unser-pilgerweg/). Ezen mindenre kiterjedő információkat olvashatunk a menet irányáról, céljáról, a részvétel módjáról és még sok mindenről. „Azzal számolunk, hogy sokan fognak spontán módon csatlakozni hozzánk” – mondja Stefanie Maur-Weiss, a zarándokút hamburgi irodájának munkatársa. A klímazarándoklat védnökei: protestáns részről Heinrich Bedford-Strohm püspök, a Németországi Protestáns Egyház Tanácsának elnöke, továbbá a Vesztfáliai Protestáns Egyház elnöknője, Annette Kurschus, katolikus részről a bambergi érsek, Ludwig Schick és Karin Kortmann, a Német Katolikusok Központi Bizottmányának alelnöke. Ők egy-egy útszakaszon elkísérik a zarándokokat. Az út mentén található katolikus szerzetesközösségek pedig napi imáikkal támogatják majd a zarándokokat. „A lelki kíséret fontos és azt is bizonyítja, hogy a zarándoklat elsőrendű vallási alkalom is” – jegyzi meg Claudius Groß bonni Ferences Rendi szerzetes. Az egyik evangélikus lelkész a bejelentéskor tartott sajtókonferencián rámutatott: „Ez arra is jó alkalom, hogy bemutassuk: hány gyülekezet hajtott végre energetikai szanálást, s szerelkezett fel napelemekkel, hogy így is támogassa, reklámozza a klímavédelmet”. A zarándoklat lebonyolításában számos önkéntes is részt vesz, magánszemélyek, gyülekezeti tagok, környezetvédő csoportok, az „Egy-világ-mozgalom” tagjai, ifjúsági gyülekezetek, iskolai osztályok csoportjai.

 

Miért is menetelnek? Üzenet Párizshoz

 

Az utóbbi napok, hetek hazai és európai Nr. 1. témájától átjárva, majdnem azt írtam: miért is menekülnek? Bár ez érthető asszociáció, de nem csak a fantázia játéka, hiszen a még kicsit zöldellő magyar határokon klímamenekültek és hitük miatt menekülők is lépnek be hozzánk, nem csak gazdasági lépesméz-lesők, vagy ISIS-ügynökök. Vannak köztük jó néhányan, akik egyféle kényszermenetelés áldozatai. De a német zarándoklat másért menetel. Egészen másért – nem valami elől, hanem valamiért, s a tét nem kicsiny!  Nem valami elől, hanem valami ellen és valamiért menetelnek ők, fiatalok és idősek, férfiak és nők. Ők mindannyian a fenntartható jövőért menetelnek! Hogyan is fogalmaznak a Geht doch! honlapon?  Hónapokon át fogalmazták nemzetközi hálózatuk skandináv, francia, német keresztyén és muszlim társaikkal együtt, mi lehet fő üzenetük a 21. párizsi világ klímacsúcshoz, s mindenkihez, aki érdeklődik látásmódjuk és klímaszemléletük iránt. Így fogalmaznak: felhívásukkal azokat a párizsi világkonferencia résztvevőket támogatják, akik szeretnék elérni az új és hosszú távú klímaigazságosságra vonatkozó stratégia elfogadását. Ezért a világ felelős politikusait felszólítják arra, hogy azonnal kössék meg a jogilag mindenkire nézve elfogadható és fair klíma megállapodást. Éppen ezért a  Kyoto Egyezmény szellemében 2020-tól és addig is tegyenek meg mindent, ami hatalmukban áll, hogy a világ összes állama redukálja a hajtógáz kibocsátást, és saját országuk járjon ebben jó példával elől. Léptessenek életbe igazságos, és tartós klímavédelmi intézkedéseket. Egyezzenek meg nemzeti és nemzetközi szinten az igazságos, hosszú távú és tartós klímavédelmi normákban, melyekkel még meg lehet állítani a klímakatasztrófát, és a globális felmelegedést plusz két Celsius fok alatt lehet tartani. Ennek érdekében szükséges 2050-ig a széneredetű energiahordozók kiváltása 100 %-ig megújítható energiafajtákkal (szél, víz, napenergia, bioenergia…). Egyértelműen emeljék meg a pénzügyi eszközök számát és mennyiségét a klímavédelem érdekében. Elsősorban azoknak az embereknek a támogatására szolgáljanak a pénzügyi források, akik a klímaváltozástól leginkább érintett országokban nagy szegénységben élnek pontosan a hagyományos energiahordozók kiváltása következtében elvesztett kenyerük, megélhetésük miatt.

 

Meghívás mindenkihez – szerte a világon

 

A klímazarándoklat szervezői felhívásukban keresztyénekként minden vallásilag motivált, más vallású és nem vallásos embert is meghívnak a zarándoklatra, s nem csak európaikat, hanem a világ más részéről is. Ennek a nyitottságnak a jeleként már a flensburgi indító konferencián is vesznek részt előadók Bolíviából (Latin-Amerika), Pápua Új-Guineából (Pacifik-térség), Ugandából (Afrika). És kiváló tudósok is, mint például a flensburgi egyetem energiagazdálkodási professzora vagy a hamburgi Max-Planc Meteorológiai Intézet fizikusai. Az Ökumenikus Zarándokút szervezői mindenkit hívnak útjukra, aki csak felelősséget érez a teremtett világért, s aki az igazságosabb világért a maga helyén felelős és szolidáris életstílusával ehhez személyesen is hozzá szeretne járulni.

 

Századokon átívelő szellemi egyezés – remélhetőleg a jövőben is lesz ilyen

 

A klímazarándoklat kapcsán emlékeztet a zarándokhonlap Morus Tamás (1478-1535) angol jogász, író, költő, államférfi, vértanú mondására, aki a zarándoklat ősi és lelki, kizárólag lelki célú értelmét így fogalmazta meg:  „Nincs olyan zarándok, aki ne úgy térne vissza otthonába, hogy ne lenne legalább egy előítélettel szegényebb és egy új ötlettel gazdagabb”. A 21. századi francia politológus, írónő, Susan George pedig így fogalmaz: „A klímaváltozásban mindnyájan egy hajóban ülünk, de csak igen kevesen utaznak első osztályon!”.   Nem nehéz rárímelni bármelyikükre is. Egzisztenciális visszhanggal a lelkünkben átérezzük, mennyire igaza van Morus Tamásnak. Az igazi zarándoklat, ami menetelés és nem menekülés, megszabadít legalább egy előítélettől, s meggazdagít valamivel, amit út közben kapunk magától az úttól, vagy veszünk észre. Mert ilyenkor sok mindent meglátunk, amit autópályán száguldozva vagy railjetek klímáját és sötét ablakait élvezve soha nem lát meg a száguldó ember. Lépést tartani a természettel és csodáival, meg a kultúrával és változatos alkotás-csodáival, meg a népek gazdag világával és etnikum-csodáival csak gyalog, maximum biciklin lehet igazán. Belsőleg élve át szinte újra a táj, a kultúra, a népek születésének, kibontakozásának a folyamatát, históriai lassított felvételként.  És erre a lépéstartásra természetnek, kultúráknak, népeknek, és bizony személyesen nekünk is nagy szükségünk van. Mert ez a természetes, amiről annyira „lecivilizálódtunk”! 

 

Boldogok, akik gyalog is tudnak járni – övék a jövendő!

 

Ebben a lassított zarándoklatban, keletkezésidéző természetes ritmusban is benne van a fenntartható jövő titka. Szálljunk le olykor luxusjárműveinkről, hogy emberek maradjunk vagy emberré válhassunk újra! Ezt az Ökumenikus Zarándokút a Klímaigazságosságért szervezői és résztvevői vagy a róla elgondolkodók nagyon jól érzékelik, s valójában ennyi az ő „jutalmuk” – s ez nem semmi! Olyannyira nem, hogy ezt sem ezüstön, sem aranyon nem lehet megvenni. Boldogok, akik gyalog is tudnak járni, néha még zarándokútra is adják a fejüket-szívüket-lábukat - övék a jövendő! Vajon Párizs klímacsúcsának elitpolitikusai és tudósai közül hányan fogják felismerni ezt az egyszerű, de életmentő igazságot?! Jó lenne, ha a párizsi hölgyek, urak is néha leszállnának száguldáshoz szoktató magaslataikról, s elkezdenének a valóság talaján gyalogolni, Uram bocsá’, zarándokolni – nem lennének ettől kevesebbek – sem ők, s talán mi sem!

 

Írta: Dr. Békefy Lajos, a KDNP PM külügyi titkára

 

 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!