Forrás: mno.hu, MTI
Hiányoznak az Európai Unióban azok a normák, amelyek megakadályoznák, hogy egy közjogi méltóság ne léphessen át bármikor szabadon egy szomszéd országba – mondta Balázs Péter külügyminiszter a közszolgálati televízió reggeli műsorában. A külügyminiszter szerint az Európai Parlamentben „a szabályozás igényével” kell felvetni a kérdést, hogy ilyen többé ne fordulhasson elő.
Balázs Péter emlékeztetett rá: az alkotmány szerint a külpolitikáért a kormány felel, és a kormányzat örömmel segít, ha a közjogi méltóságok nemzetközi kapcsolatokat bővítenek, fejlesztenek, ápolnak, és azzal is a kormányzatnak kell foglalkoznia, „ha valamilyen negatívum van”, mint Sólyom László köztársasági elnök kitiltása Szlovákiából.
„Csorba esett Magyarország becsületén, nem engedték át az államelnököt, ezt azért helyére kell tenni mind a kétoldalú, mind a sokoldalú kapcsolatokban. És én egy picit tovább is gondolkodom, mert az Európai Unióban olyan normák hiányoznak, amik ezt megakadályoznák” – jelentette ki. Hozzátette: senki nem számít például arra, hogy ha a német államfő szeretne átmenni Franciaországba, akkor ennek akadálya lenne.
„Az Európai Unión belül ilyen incidenseknek nem szabad előfordulniuk. Soha többé nem szabad előfordulnia annak, hogy bármelyik közjogi méltóság ne léphessen át szabadon egy szomszéd országba” – hangsúlyozta és hozzátette: elfogadhatatlan a szlovák fél lépése, és rossz a jogalap, amire hivatkoznak. Arra a kérdésre, hogy Magyarország mit tesz ebben a helyzetben, kifejtette: „amellett, hogy tisztázzuk Szlovákiával kétoldalú kapcsolatokban, én már tájékoztattam az Európai Unió miniszteri tanácsát, annak is az elnökét”, és Magyarország azt szeretné, ha az Európai Unió tagállamai tudnák, mi történt. Mint mondta: „szabad a pálya az Európai Parlamentben”, ahol fel lehet vetni a kérdést.