Forrás: mno.hu, MTI
A jelenlegi helyzetben „egyszerűen öngyilkosság” megadóztatni a munkáltatói szféra nyugdíjrendszerhez való hozzájárulását, a tervezett intézkedésnek hosszú távon negatív következményei lennének – mondta Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Értéktőzsde egykori elnöke a Stabilitás Pénztárszövetség sajtótájékoztatóján.
Szalay-Berzeviczy annak kapcsán fejtette ki véleményét, hogy a parlamenthez benyújtott adójavaslat 2010 januárjától 95,6 százalékos teherrel (54 százalék adóval és az adóval növelt érték után 27 százalék járulékkal) sújtaná a munkáltatói hozzájárulásokat, amelyeket jelenleg sem adó, sem járulék nem terhel.
Szalay-Berzeviczy felhívta a figyelmet: lehet, hogy rövid távon lesz ebből némi társasági- és osztalékadó-többletbevétele a magyar büdzsének, de hosszú távon ennek a sokszorosát kell majd kifizetniük a későbbi kormányoknak arra, hogy pótolják azt, amit eddig legalább a vállalati szektor megtett.
A Budapesti Értéktőzsde volt elnöke tegnap közleményben hívta fel a figyelmét arra, hogy a Magyarországon működő 65 önkéntes nyugdíjpénztár mintegy 800 milliárd forint vagyont kezel. A pénztárak ma a vagyonuk 80-90 százalékát belföldi pénzügyi instrumentumokban helyezték el, 65-75 százalékát kifejezetten belföldi állampapírokban 10-15 százalékát pedig magyar részvényekben. Ebből következően gyors likvidálásuk, valamint az új befizetések leépülése miatti növekedésük megrekedése az állampapírpiac újabb zavarát okozhatja, miközben még több magyar vállalati részvény kerülhet külföldi befektetők kezébe.