Forrás: MTI
A fideszes Pesti Imre szerint soha olyan mélyponton nem volt még a magyar egészségügy, mint jelenleg – reagált a szakpolitikus Székely Tamás szakminiszter azon kijelentésére, hogy fejlesztések tekintetében jól áll az egészségügy, a 2007-2010-ben rendelkezésre álló 369 milliárd forintból 294 milliárdot kötöttek le pályázatokkal.
A miniszter egyebek mellett arról beszélt, hogy a szaktárca idén három törvényt készített elő, és 16 kormányrendeletet, illetve 46 miniszteri rendeletet fogadott el. Pesti ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy a törvények száma nem minősíti az egészségügyi ellátás színvonalát. A törvények közül az utolsó parlamenti ülésen elfogadott salátatörvényt emelte ki Székely, amelyben szabályozták többek közt a közreműködő szervezetek szerződési feltételeit. A kormányrendeletek közül a finanszírozási rendelet többszöri módosítását említette, amely alapján a tárca és a kórházak képviselői között októberben megkötött megállapodásban szereplő 6 milliárd forintos többletjuttatást még decemberben megkapják az egészségügyi intézmények.
A fideszes országgyűlési képviselő szerint tudomásul kell venni, hogy idén is zajlott a folyamatos forráskivonás az ágazatból: minden alkalommal, amikor új finanszírozást vezettek be, újabb forrásokat vontak ki. Székely Tamás saját véleményével szemben a magyar lakosság tragikusnak látja az egészségügy helyzetét – közölte Pesti, aki szerint a forráskivonás eredményeként nőnek a várólisták, a kórházak egyre finanszírozhatatlanabbá válnak, és folyamatosan növekszik az intézmények 30, illetve 60 napon túli adósságállománya. Hozzátette azt is, idén először fordult elő, hogy orvosokat, nővéreket nem tudtak kifizetni, mert nem volt pénz az ágazatban. Pesti a tárcavezető által említett uniós forrásokkal kapcsolatban azt mondta: azok egyelőre messze vannak.