Forrás: inforadio.hu
A kormány visszaállíthatja a tételes egészségügyi hozzájárulást, de az is lehetséges, hogy zárolja a tartalékokat, vagy megnöveli a jelenleg 3,8 százalékosra tervezett államháztartási hiányt, esetleg új adót vezet be. Az ingatlanadó alkotmányellenesnek minősítésével ugyanis mintegy 50 milliárd forintos bevételtől esik el a költségvetés, amelyet valahonnan pótolni kell.
Az Alkotmánybíróság kedden megsemmisítette a vagyonadó azon részét, amely az ingatlanokra vonatkozott, a miniszterelnök minden bizonnyal meglepődött az AB döntésén, korábban ugyanis egy interjúban azt mondta: meglepődne, ha az Alkotmánybíróság eltörölné a vagyonadót. Bajnai Gordon ugyanakkor azt is közölte: ha az AB alkotmányellenesnek találja a vagyonadót, akkor másképp kell pótolni az ebből tervezett 50 milliárd forintos bevételt. A miniszterelnök úgy fogalmazott: akkor olyan megoldást kell találni – részben a tartalékok zárolásával, részben más adónem bevezetésével – ami nem a legszegényebbeket terhelve biztosítja ezt a bevételt.
A Portfolio.hu elemzője szerint a kormány vagy a tartalékokból zárol ismét – de akkor nagyon feszítetté válik a költségvetés –, vagy visszahozza az egyébként is feltételekkel eltörölt egészségügyi hozzájárulást.
Madár István rámutatott arra, hogy a 3,8 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányhoz képest az ingatlanadó eltörlése miatt kieső 50 milliárd forint mintegy 0,2 százalékpontot tesz ki, azaz érdemi hiányt jelent majd. Hozzátette: idén mindenképpen feszes költségvetésre van szükség, ami egy választási évben szokatlan, de a döntés után még inkább erre van szükség.
Az elemző azt sem tartja kizártnak, hogy egy új megállapodás születhet az IMF-fel, amelyben a hiány már 5-6 százalékos lehet.
Az RSM DTM adótanácsadója arra mutatott rá: vannak ismert megoldások arra, hogy az ingatlanok értékeléséből eredő bizonytalanság minimálisra lehessen csökkenteni. Hegedűs Sándor ugyanakkor úgy véli, az ingatlanok adóztatásának bevezetéséhez legalább két-három év felkészülési időt kellene hagyni az adóalanyoknak és az adóhatóságnak is.
Jóri András adatvédelmi biztos arra hívta fel a figyelmet, hogy az APEH-nek meg kell semmisítenie azokat az adatokat, amelyeket a vagyonadó-kalkulátor lakossági használatakor rögzített.