Kiszolgáltatottságunk a hitelezőinknek az elkövetkező években nemhogy csökkenne, de nőni fog – figyelmeztetett a Magyar Nemzetnek adott interjújában Kovács Árpád, aki úgy látja: amíg ebből a szorult helyzetből nem tudunk kijutni, addig hazánk esetében valóságos pénzügyi-gazdasági függetlenségről nem lehet beszélni. Az Állami Számvevőszék elnöke szerint a megszorításokból sem megélni, sem gazdaságot építeni nem lehet, a szenvedésből ugyanis nem lesz több pénz.
Az elnök szerint az sem zárható ki, hogy Magyarország újabb IMF-hitelre szorul. Mint mondta, az adósságspirálból való kitörés vagy éppen a mélyebbre kerülés a reálgazdaságban dől el. A puszta egyensúlyt az újabb és újabb megszorítások – miközben egyre elviselhetetlenebb terheket okoznak – csak ideig-óráig tudják fenntartani. Belőlük nem lehet gazdaságot építeni, megélni, értékteremtés nélkül nincs jövő, nincs semmi - fogalmazott nyilatkozatában Kovács Árpád.
Véleménye szerint a realitás az, hogy válság mélyülni fog. „Sőt azt mondom: a késleltető hatások miatt a lakosság a krízisből eddig még szinte semmit sem érzett meg” – mondta az ÁSZ elnöke, hozzátéve, az uniós források hatékonyabb felhasználására nagy szükség van, azonban ezek nehézkesen indultak be.
A magyar állam költéseivel kapcsolatos kérdésre Kovács Árpád azt mondta, az utóbbi évben a megkurtított államháztartás százmilliárdokkal kevesebbet költött, mint amennyi bevétele volt. A pozitív egyenleget az adósságszolgálat rendkívüli terhe rontotta le – mondta. Úgy fogalmazott: senkinek nem lehet kétsége afelől, hogy az elkövetkező időszak rendkívül kemény lesz, a szigorítások miatt növekszenek a kórházi várólisták, emelkedik a munkanélküliség, a fizetések megkurtítása megélhetési, hiteltörlesztési gondokat okoz.
Az ÁSZ elnöke úgy véli, Magyarországnak már jó ideje nincs jövőképe, és az intézkedések hatásai sem ismertek. „Nyilvánvaló, hogy ami eddig történt, az kevés” – fogalmazott.
A részletek a Magyar Nemzet mai számában olvashatók.