Forrás: mr1-kossuzh.hu
A mostanában napvilágra került szokatlanul sok korrupciós ügy nem a gyógyulás, sokkal inkább a kormányzat szétesésének jele, a hatalom egyszerűen már nem tudja kézben tartani a dolgokat – jelentette ki a 180 percben Tölgyessy Péter. A megoldás az alkotmányjogász szerint az lehetne, ha pontosan kimondanánk, kinek mi jár, és egyszerűsítenénk, de betartanánk végre a szabályokat, ám a táborelvű Magyarországon erre nem lát sok esélyt.
Tölgyessy Péter kifejtette: a felmérések szerint a magyarok nagyon korruptnak tartják magukat, ami pedig nagyon veszélyes, hogy a korrupció mintha kezdene intézményesülni, ez pedig egyértelműen kelet felé tolja az országot – vélte az alkotmányjogász. A rendszerváltás pedig még rontott is a helyzeten, hiszen a tömeges privatizációval, a hatalmas vagyonokkal sokkal nagyobbak lettek a tétek is, miközben a társadalom fenntartja a szocializmusból örökölt egyenlőségeszmét, és máig nem sikerült világossá tenni, kinek mi jár pontosan.
A szabályozásban már nagyon jók vagyunk, de ezek a szabályok nem élnek, sőt, inkább ártanak, és további kihágásokra ösztönöznek. A rendszer bonyolult, új és új eljárásokat teremt, ami pedig mindig egy újabb lehetőség a korrupcióra. Ahogy pedig távolodunk a központi hatalomtól, úgy mélyül a gödör, az önkormányzatoknál, egyetemeken nagyobb a baj, úgy tűnik, a civil társadalom egyszerűen nem nőtt fel ahhoz, hogy ellenőrizzen, így mára a korrupció kultúrává vált.
Alexa Noémi, Transparency International szakértője azt mondta, az elmúlt öt évben semmit nem javult Magyarországon helyzet, a tízes skálájú korrupciós ranglistán továbbra is az ötös érték körül vagyunk.