Forrás: inforadio.hu
A kialakult válsághelyzetért a kormány a felelős – jelentette ki az OTP vezérigazgatója a bankszektorral szemben megfogalmazott MSZP-s krikákra reagálva. Csányi Sándor szerint a problémákra nem a Kríziskezelő Alap a megoldás, hanem néhányszor nemmel kellett volna szavazni a parlamentben. Az országgyűlésben ugyanis olyan törvényjavaslatok kerültek előterjesztésre, amelyek végül odavezettek, ahová a magyar gazdaság jutott – mondta az MSZP által létrehozott krízisalapról az OTP elnök-vezérigazgatója.
Az MSZP azon felvetésére reagálva, hogy minden bank és pénzintézet nyereségéből utaljon át a krízisalapba Csányi Sándor elmondta: számításai szerint a magyar bankszektor tranzakcióból maximum 400 millió forint folyhatna be évente, szemben az MSZP havi 50-60 millió forintos várakozásával.
A kormány ötletét nemrég „a populizmus szép példájának” nevezte a Bankszövetség elnöke. Felcsúti Péter úgy vélte: ebből az összegből semmit nem lehet megoldani, a szétosztása pedig valószínűleg túl sokba kerül.
Ferge Zsuzsa szociológus az InfoRádióban úgy vélekedett: a bajba jutottak számára egymilliárd forinttal létrehozott krízisalappal nem lehet lefedni a rászorulók körét, bár pillanatnyi bajaikat megoldhatja. A szociológus szerint a pénz önmagában nem oldja meg a rászorulók helyzetét. Azoknál, akik nehéz helyzetbe kerültek, pszichés és neurotikus zavarok jelentkezhetnek, ezért emberi megerősítésre és tanácsadásra van szükségük a szociális munkásoktól –hangsúlyozta.
Négy hazai karitatív szervezet is átgondolatlannak és helytelennek tartja a kormány által kezdeményezett krízisalap létrehozását. A Baptista Szeretetszolgálat, a Katolikus Karitász, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet és a Magyar Vöröskereszt Országos Igazgatósága közös állásfoglalásban állították: a kormány nem karitatív szervezet, a válság miatt bajbajutottak támogatásának legmegfelelőbb módja a karitatív szervezeteken keresztüli segítségnyújtás.