Forrás: MTI
Vizsgálják felül azokat a privatizációs ügyleteket, amelyek során a mindenkori kormány túllépett alkotmányos hatáskörén – követelték a Nemzeti Zarándoklat szervezői szombaton a zarándoklat végállomásán a budapesti 56-osok terén.
A követelések között az is szerepel, hogy a Nemzeti Földalap földvagyonából csak a helyi gazdálkodók részesüljenek, a vízellátás és a közművek maradjanak nemzeti közösségi tulajdonban, illetve, hogy a környezetszennyezést adóztassák meg, míg a munkát terhelő adókat mérsékeljék. „A politika becsületének helyreállítása érdekében” többek között azt követelik, hogy növeljék a döntéshozók személyi felelősségét, tegyék nyilvánossá a döntési folyamatokat. Továbbá kiállnak a határon túl élő magyarok kollektív jogai mellett, valamint társadalmi vitát szeretnének a választási törvény reformjáról.
Köteles László, Komlóska polgármestere, a zarándoklat egyik szervezője úgy fogalmazott: mi polgármesterek és önkormányzatok értékeket képviselünk, az embereket és a természeti kincseket, „ezek azok az értékek, amikért mi küzdünk, ezek a kincsek ne jussanak ki a nemzetünk hatalmából”.
Bencsik János, Tatabánya fideszes polgármestere szerint helyre kell állítani a régi, évszázados kapcsolatokat, le kell bontani a jogszabályi falakat annak érdekében, hogy a falu és a város gazdasági érdekközössége ismét megteremtődjék. A polgármester úgy fogalmazott, „el kell döntenünk: örök célokkal kívánunk zarándokolni a nemzet útján, vagy ilyen-olyan célocskákkal lődörögni és sehová el nem jutni”.
A megmozdulást a zempléni Pálháza és Komlóska polgármestere kezdeményezte. A résztvevők gyalog indultak el június 10-én Pálházáról, 11-én Komlóskáról, 12-én Ópusztaszerről, 13-án Pannonhalmáról, 17-én pedig Balassagyarmatról. A csatlakozók stafétaszerűen, tehát szakaszonként egymást váltva értek el a fővárosba.