Forrás: MTI
A kormány 13 bankkal és a pénzügyi felügyelettel aláírta a banki magatartási kódexet – jelentette be Bajnai Gordon miniszterelnök a dokumentum aláírása után. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnöke elmondta: a magatartási kódex aláírása önkéntes, és nem tartalmaz olyan elemeket, amelyek korlátozzák a bankok közötti versenyt.
A miniszterelnök elmondta: a december 1-jén hatályba lépő magatartási kódex a bankok egyoldalú erőfölényével szemben ad védelmet az ügyfeleknek. Bajnai hozzátette azt is, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) akár kétmilliárd forintra büntetheti azokat a pénzügyi intézményeket, amelyek nem tartják be a kódexet.
Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség alelnöke szerint a magatartási kódex a bankrendszer és az ügyfelek közötti bizalom erősítését szolgálja. A magatartási kódex is jelzi, hogy új világ kezdődik a bankok életében, ahol az ügyfelek számára minden átlátható lesz, s új partneri viszony alakul ki a bankok és az ügyfelek között – tette hozzá.
Farkas Ádám, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnöke elmondta: a kódex a hitelezés egész folyamatát átfogja, beleértve a hitelekről adott információt, a szerződéskötés előkészítését, a hitel gondozását és a problémás hitelek kezelését.
A banki etikai kódex nem törvény, aláíróit nem kötelezi semmire, nem segít azoknak, akiknek már árverezik a lakását – reagált Koszorús László, a Fidesz országgyűlési képviselője arra a hírre, hogy a kormány 13 bankkal és a pénzügyi felügyelettel együtt aláírta a banki magatartáskódexet.
Koszorús László szerint egy komoly felelősségteljes kormány hozzányúlna azokhoz a törvényekhez, amelyek a bankok, hitelintézetek működését szabályozzák.