kdnp.hu<p>Forrás: inforadio.hu</p>
Hazánkat évek óta demográfiai katasztrófa fenyegeti, a kormány intézkedései pedig sokkal inkább súlyosbítják mintsem megoldják a gyermekvállalás körüli problémákat.. Holott egy, a születésszámról végzett OECD-tanulmány egyértelműen bebizonyítja, hogy kormányzati intézkedésekkel és szabályzókkal hatékonyan lehet befolyásolni a nők gyermekvállalási hajlandóságát.
Ádám Szilvia szociológus-közgazdász az InfoRádiónak elmondta: azokban az OECD-országokban magas a születésszám, ahol nagyobb a gyermekek után járó készpénzbeli juttatás, magas a részmunkaidőben dolgozó nők aránya, és van elég óvoda, bölcsőde.
Gazdasági fellendülés idején nő, válságban viszont világszerte csökken a születési arány. Ennek következtében a populáció is rohamosan csökkenni kezd, hiszen, ha kevesebb lány jön világra, a későbbiekben is kevesebb gyerek születik, e folyamatnak pedig gazdasági vetületei is vannak – mondta az InfoRádiónak Ádám Szilvia szociológus-közgazdász, a Semmelweis Egyetemen a gyermekvállalásról rendezett kerekasztal-beszélgetésének egyik résztvevője.
Ilyen például a nyugdíjrendszer fenntarthatóságának vagy az egészségügyi ellátás drágulásának kérdése: a kevés fiatal csak nagyon nehezen tudja eltartani a sok időst, akik ráadásul gyakrabban veszik igénybe az egészségügyi szolgáltatásokat – magyarázta a Magatartástudományi Intézet munkatársa.
A tapasztalat azt mutatja, hogy ezt a folyamatot megfordítani nem, csak lelassítani lehet – közölte Ádám Szilvia, aki a franciaországi példát említette: ott 2000-ben új családpolitikai rendszert vezettek be, és már abban az évben nőni kezdett a születések száma.