Forrás: OS
Az ellátásra szoruló, bentlakásos otthonokban élő idősek ellen készülő merénylet a jövő évi költségvetés szociális idősellátást érintő, átlagosan 10 százalékos támogatáscsökkentést tartalmazó tervezete. Az ellátottakat létbizonytalanságba, nélkülözésbe taszító javaslat nemhogy megtakarítást, de jelentős állami többletkiadást eredményez – hangoztatja a Szociális Ellátók és Szociális Ellátottak Egyesülete, amely a 15 ezer gondozott és a közel nyolcezer dolgozó érdekében aláírásgyűjtésbe kezd.
A nonprofit szervezetek és a kisegyházak által működtetett bentlakásos intézmények támogatásának tervezett csökkentése az időskori szociális ellátás totális ellehetetlenüléséhez, a ma még nehézségekkel ugyan, de működő, többszintű rendszer teljes összeroppanásához vezet – jelentette ki Dr. Pósfai Gábor, a Szociális Ellátók és Szociális Ellátottak Egyesületének (SzESzE) elnöke.
A szakember szerint nincs logikus, szakmailag védhető magyarázata a mindenkori kormányzat 2005 óta tartó, a szociális ellátottakat tudatosan kilátástalan helyzetbe hozó tevékenységének. A mostani, a válsággal indokolt támogatás-elvonás abban az esetben talán megértésre találhatna az érintettek körében, ha reálértéken 2005-től 2009-ig nem csökkentették volna már le az egy főre jutó normatívát 25 százalékkal. Ráadásul az adókedvezmények eltörlésével, a természetbeni juttatások, adományok általános forgalmi adójának megfizettetésével az állam a nonprofit szervezetek külső forrásait is elapasztotta. Ezek után egy újabb 10 százalékos megvonás az intézmények rendeltetésszerű működését tenné lehetetlenné.
Az átgondolatlan, szakmaiatlan tervezet parlamenti elfogadása csődhullámot indítana el a nonprofit és kisebb egyházi üzemeltetésű, bentlakásos otthonok körében. Arra a kérdésre, hogy ki lenne képes átvenni a fenyegetett 15 ezer lakó gondozását és ki ad majd munkát az állásukat vesztett gondozóknak, egyelőre nincs válasz. Egy biztos: mivel a koncepció az önkormányzati szociális kiadások támogatását is jelentős mértékben lefaragja, ők képtelenek lesznek rá. Ez a tervezet a magukat ellátni képtelen, idős, kiszolgáltatott emberekre akarja rákényszeríteni az öngondoskodás még aktív korban is embert próbáló terhét.
A nonprofit szervezetek ellátási támogatásának csökkentése legfeljebb 6-700 milliót hozna a költségvetés konyhájára, a kockázat viszont óriási: a felelőtlen terv idős emberek tízezreinek életét teheti tönkre, és a későbbi kárelhárítás többmilliárdos többletkiadást eredményezhet. Ennek megakadályozására a SzESzE aláírásgyűjtést, szakmai vitafórumot, petíciók átadását és legvégső esetben tüntetések szervezését tervezi. Pósfai Gábor reméli, hogy a szakmai érvek végül meggyőzik majd a döntéshozókat, és többségük az idősek és a kiszolgáltatottak érdekei mellé áll.