<p>Forrás: magyarhirlap.hu, mno.hu</p>
A Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal elutasít minden olyan lépést, amely veszélyezteti a társadalmi egészségbiztosítás egységét, és fölszólítja a kormányt, hogy az ország versenyképességét fejlesztő szakpolitikákat alakítson ki.
Félő, hogy egyetlen politikai döntéssel lehet majd magánosítani a létrejövő regionális egészségpénztárakat – hangzott el a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal (NEK) tegnapi, soros ülésén. Az egészségügyben működő kamarákat, betegszervezeteket, szakértőket és politikai pártokat tömörítő NEK „kormányok által sújtott” területnek nevezte az egészségügyet, ezen belül a finanszírozási oldalt is.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint kérdéses, hogy a létrejövő új rendszer megfelel-e az alkotmányos szempontoknak. A NEK elutasít minden olyan törekvést, amely veszélyezteti a társadalmi egészségbiztosítás ma még létező egységét.
Az egész ágazatot, illetve az egészségügyben dolgozókat sújtó megszorítások miatt az ellátás is veszélybe kerülhet. Éger István szerint ma már az a kérdés, ki fog gyógyítani 2009-ben. A helyzetet álságosnak nevezte, mert – mint mondta – miközben „taxatív rombolás” folyik az egészségügyben, egymást érik a közpénzből megrendelt fölmérések a dolgozók ellehetetlenüléséről.
Ádány Róza, tudományos akadémia doktora sorskérdésnek nevezte a lakosság egészségi állapotának javítását, hiszen Magyarország csak így lehet versenyképes tényező az Európai Unióban. A Parlamentben megrendezett Népegészségügyi nyílt napon ezt Székely Tamás, a szaktárca vezetője is elismerte.
Éger István úgy véli: addig nem lehet beszélni eredményes népegészségügyi programról, amíg például a daganatos betegek közül egyre többen halnak meg a megfelelő gyógymód hiányában.
A kerekasztal gazdaságélénkítést vár a kormánytól, és fölajánlja közreműködését az egészségpolitika szabályozott formájának kialakításában.
A testület azt kéri a kormánytól és a törvényhozástól, hogy tárgyalja meg a NEK által közzétett, az egészségbiztosítás fejlesztését és megerősítését célzó országgyűlési határozati javaslatot.