Forrás: nol.hu
Csaknem 50 milliárd forint értékű munkahelymegőrző pályázatot hirdetett meg az elmúlt egy évben a kormány, az érintett cégekhez ennek ötöde sem jutott el. Eközben az Út a munkához programra 117 milliárdot költöttek, pedig az érintettek 95 százaléka újra munkanélküli lesz.
Szervezettebben, gyorsabban, bürokráciamentesen kellene eljuttatni a munkahelyek megőrzését szolgáló támogatásokat a vállalkozásokhoz. Válság idején ugyanis különösen fontos tényező az idő – mondta a Népszabadságnak Adler Judit, a GKI Gazdaságkutató kutatásvezetője. Sok cég azért ment tönkre, mert nem volt annyi tartaléka, hogy kihúzza addig, amíg hozzájut a pályázaton elnyert pénzhez. – A források központosított elosztása, a lassú bírálat túlzottan elnyújtotta a folyamatot – tette hozzá Czomba Sándor, a Fidesz országgyűlési képviselője.
A statisztikákból kiderül, hogy a tempóval biztosan probléma van: munkahelymegőrző támogatásokra eddig közel 50 milliárd forintot hirdettek meg, amiből még tízmilliárdot sem fizettek ki a cégeknek. A többi pénz vagy le van kötve nyertes pályázatokkal, vagy még addig sem jutott el, hogy valakinek címezzék.
Ennélis nagyobb a baj az Út a munkához programmal, ami Czomba Sándor, szerint létrehozott egy látens munkaerőpiacot, és legfeljebb hangulatjavításra jó. A kutató úgy látja, jelenlegi formájában főként szocializációs hozadéka van, arra szolgál, hogy az érintettek ne szokjanak el teljesen a munkától. Ugyanakkor Adler Judit állítja, a tartósan inaktívak helyzetének rendezése több generáción át tartana, amihez kormányzati oldalról eltökéltség és kitartás kellene.
Az Út a munkához program keretében 117 milliárd forintot költöttek el arra, hogy a korábban rendszeres szociális segélyben részesülők számára munkát adjanak az önkormányzatok. A helyhatóságok 98,5 százaléka készítette el a közfoglalkoztatási tervét, és jelenleg az így alkalmazottak száma meghaladja a 94 ezret, illetve 3100 embert sikerült bevonni a képzésbe.
Miközben az Út a munkához program keretében havonta 60–90 ezer forintot költenek egy emberre, a vállalkozók a különböző pályázatokon mintegy havi 30 ezer forintot nyertek foglalkoztatottanként. Ebből is látszik, hogy érdemesebb lett volna a pénzt a cégeknek adni. Az állami program lejárta után az emberek 95 százaléka ismét munkanélküli lesz –mondta a politikus.