Forrás: mno.hu
A Magyar Bankszövetségnek már egy évtizede van saját etikai kódexe, ám a pénzintézetek eddig semmibe vették az abban lefektetett elveket. A kilakoltatás előtt álló adósok adataival offshore cégek üzletelnek, a bankok kényük-kedvük szerint módosítják a szerződéseket, s egymást érik a versenyhivatali bírságok. Ennek ellenére a szövetség etikai tanácsa a legritkább esetben figyelmezteti a bankokat, súlyosabb büntetésre pedig még soha nem akadt példa.
Az etikai szabályzat kudarca a kormány tagjait nem érdekli, ők még mindig egy banki magatartáskódex bevezetésétől remélik a helyzet javulását – olvasható a Magyar Nemzetben.
Évek óta semmibe veszik a bankok a saját maguk által készített etikai kódexet. Miközben a magyar lakosság jó része a megemelkedett törlesztőrészleteket nyögte, a pénzintézetek úgy értelmezték a szabályokat, ahogy azok nekik megfeleltek. Hiába van tele a tíz éve létrehozott etikai kódex hangzatosnál hangzatosabb ígéretekkel, azokból szinte semmi nem vált valóra.
A Magyar Bankszövetség tagjai által követett értékek című fejezet harmadik pontja például kimondja, hogy „a bankok a finanszírozás által befolyásolják a társadalom fejlődését, ezért döntéseiknél figyelembe kell venniük annak érdekeit”. Ám alig találni olyan pénzintézetet, amelyik ehhez tartja magát. A magyar lakosság hetven százalékának kenyeret adó kis- és közepes vállalkozásoknak például szinte semmi esélyük arra, hogy hitelhez jussanak, ezért a cégek kénytelenek megválni a dolgozóiktól. A napokban már 11-12 százalékos munkanélküliséget előrevetítő prognózis is napvilágot látott, márpedig az állások elvesztése tovább szaporíthatja a fizetésképtelen adósok számát. Banki becslések szerint jelenleg a hitelek 7-8 százalékát nem tudják törleszteni az emberek – írja a Magyar Nemzet mai száma, amelyből további részleteket is megtudhat.