A Felvidékről kitelepítettek találkozója Bonyhádon

Forrás: MTI

A Felvidékről elszármazottak találkoznak pünkösd hétfőn Bonyhádon, a felvidéki magyarok kitelepítésének 68. évfordulóján.

A második világháború után kötött csehszlovák-magyar lakosságcsere-egyezmény alapján 1947-ben és 1948-ban 23 ezer magyar család érkezett Magyarországra a Felvidékről.  A felvidékieket elsőként a Nyírségben és Békés megyében, a szintén kitelepített szlovákság helyére telepítették le, de sokaknak nem jutott hely, így Tolna, Baranya megyébe is kerültek felvidéki magyarok.

A bonyhádi egyesület 1998 óta évente pünkösd hétfőn rendezi meg a találkozókat a völgységi városban, amelyre ezúttal Tolna, Baranya, Komárom-Esztergom és Pest megyei településekről érkeznek egykori kitelepítettek és leszármazottaik. Az országban szétszóródott felvidékiek számára Bonyhád a találkozások központja.

A találkozó résztvevői római katolikus misén emlékeznek meg a kitelepítésről és megkoszorúzzák a Völgységi Múzeum falán elhelyezett emléktáblát; az egyesület kórusa felvidéki nép- és műdalokat énekel, köztük megszólal az A csitári hegyek alatt és a Krasznahorka is.
 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!