Forrás: vg.hu
Magyarországon 2100 működő vállalkozás mögött áll olyan cég, amely székhelye alapján offshore jellegűnek tekinthető - derül ki a céginformációval foglalkozó Opten Kft. adataiból. Közülük messze a legtöbb, közel 700 magyar társaság ciprusi tulajdonban áll. A második helyezett Liechtenstein, amely Ciprussal ellentétben nem tagja az Európai Uniónak – írja a Népszabadság. Utána kétszázötvennel következik a Nagy-Britannián belül különleges státust élvező Brit Virgin-szigetek, majd az Olaszország szívében található, de szintén unión kívüli San Marino. És hogy Európánál egy kissé távolabb is tekintsünk: a mesés Seychelle-szigetekről „irányított” magyar vállalkozások száma szintén meghaladja a százat.
Egy 2003-as pénzügyminisztériumi tájékoztató 46 olyan államot sorol fel, amelyeket alacsony adószintjük alapján közkeletűen offshore-nak nevezünk. Mindazonáltal eme országokon kívül is számos olyan akad, ahol akár csupán egyfajta adó vagy járulék megfizetésének elkerülése érdekében is előszeretettel jegyeznek be társaságokat.
Mivel azonban az offshore elnevezéshez egyre inkább negatív jelentéstartalom párosul, az érintett országok nemigen alkalmazzák ezt magukra, és a rájuk vonatkozó magyar jogszabályok is csupán a körülírás eszközével élnek.
A megjelölés éppenséggel a legnépszerűbb Ciprus esetében vált ki parázs vitákat, mivel a szigetország 2004 óta az unió teljes jogú tagja. Noha az unió feltételeinek megfelelően korábbi adópolitikáján változtatott, Ciprus az új szabályok mellett is a nemzetközi adóoptimalizáló hálózatok kedvelt színtere maradt.