Forrás: inforadio.hu
A Közép-európai Egyetem tanára szerint csak egy biztos többséggel bíró kormányzati hatalom tud elkezdeni bármilyen reformot. Csaba László az InfoRádiónak nyilatkozva emlékeztetett arra, hogy több kerekasztal és bizottság is létrejött a változások érdekében, azonban egyikük javaslatait sem tudta megfogadni a kormányzat.
Csaba László hangsúlyozta: a szükséges átalakítások - például az egészségügyi vagy a nyugdíjrendszer átalakítása – öt-tíz évet, vagy akár még hosszabb időt is igénybe vehetnek, ezért csak olyan javaslatok fogadhatók el, amelyeket a szakmai szervezetek és a társadalom is elfogad.
A professzor szerint a kisebbségben való kormányzás mindezt nem teszi lehetővé. Lehetséges ugyan, hogy egy-egy törvényhez sikerül megszerezni a többséget, de mint mondta, például az adótörvényeket egy olyan párt támogatásával fogadta el a parlament – utalva az MDF igenszavazataira – amely korábban még azt mondta, hogy az egész adórendszerünk úgy rossz, ahogy van. Mindez nemcsak az adott párt hitelességét rontja, hanem az intézkedés megtarthatóságába vetett bizalmat is.
A magyar államháztartás sérülékenysége 2006 óta fennáll, és miközben azt hitte a kormány, hogy tüneti kezeléssel megoldotta azt, valójában csak maga előtt tolta a problémát – fogalmazott a CEU professzora.
Csaba László a stagflációt, azaz a stagnálás melletti inflációt tartja az igazi gondnak, és emellett arra is figyelmeztetett, hogy a korábbi „hurráoptimizmus helyett hurrápesszimizmust sugall a kormányzat”, noha magyar gazdaságban van elég erő ahhoz, hogy a nulla fölött tartsa a növekedést.
A beszélgetés itt meghallgatható.