A kommunista diktatúrák történetét bemutató kiadványok készültek

Forrás: MTI

A kommunista diktatúrák történetét újszerűen, nemzetközi összehasonlításban tárgyaló könyvek készültek a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetében.

Az intézet jelenkor-történeti kutatócsoportjának koordinálásával készült kiadványok bemutatják a kollektivizálást, a lengyel-magyar kapcsolatokat, a Tanácsköztársaság emlékezetét és Kelet-Európa második világháború utáni történetét összefoglaló módon – mondta el Horváth Sándor főmunkatárs az MTI-nek.

Az Ö. Kovács József és Horváth Sándor által szerkesztett az Állami erőszak és kollektivizálás a kommunista diktatúrában című kötet arra keresi a választ, hogy miként hajthatták végre kelet-európai viszonylatban is szinte rekordsebességgel az erőszakos kollektivizálást Magyarországon, és hogyan történt mindez az egyes falvakban és megyékben.

Az 1950-es évek végén elinduló erőszakhullám hasonlóan mély nyomokat hagyott a társadalomban, mint az egy évtizeddel korábbi, ám míg a Rákosi-korszak állami erőszakának emlékezetét a Kádár-korszak bürokratái saját céljaiknak megfelelően nem hallgattatták el, a forradalmat követő megtorlást és a kollektivizálást társadalmi szinten igyekeztek elfojtani, tabusítani. A kötet ezt a jelenséget is vizsgálja.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!