Márciusig elhalasztották a döntést Szerbia EU-tagjelölti státusáról

Arra jutottak az európai uniós tagországok állam- és kormányfői, hogy egyelőre nem döntenek Szerbia EU-tagjelölti státusának megadásáról, de legkésőbb márciusban megteszik azt - erősítette meg Herman Van Rompuy, a kormányfői tanács elnöke a brüsszeli csúcsértekezletet követően tartott sajtótájékoztatón.

kdnp.hu
Forrás: MTI

Belső lapos

A közös zárónyilatkozatra is hivatkozva elmondta: a vezetők üdvözlik a látványos haladást, amelyet Belgrád ért el az uniós kritériumoknak való megfelelésben, továbbá üdvözlik a szerb-koszovói párbeszéd újraindulását is. Jelezték ugyanakkor, hogy még meg kell erősíteni: Szerbia kellő előrelépést ért el a Pristinával kötött megállapodások végrehajtásában.

Az uniós országok némelyikében aggodalmat keltett a jelentős arányban szerbek lakta észak-koszovói övezetben megnövekedett feszültség.

Külön méltatta Van Rompuy a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló Nemzetközi Törvényszékkel kialakult szerb együttműködést. Belgrád idén több feltételezett háborús bűnös őrizetbe vételéhez és Hágába juttatásához járult hozzá.

Van Rompuy elmondta, hogy várakozásai szerint az uniós tagországok külügyminisztereinek tanácsa februárban hozhat kedvező döntést a tagjelölti státusról, s azt márciusban a tagállamok vezetői is megerősíthetik.

Az ülés elnöke és José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság vezetője hangoztatta, hogy pénteken történelmi pillanatokat élt meg az EU Horvátország csatlakozási szerződésének aláírásával. Megerősítették, hogy ez pozitív jel az egész bővítési folyamat szempontjából, így a nyugat-balkáni országok integrációját illetően is.

Áttekintették az állam- és kormányfők Montenegró csatlakozásának kérdését is. Utaltak arra, hogy jövő júniusban megnyithatónak tartják a csatlakozási tárgyalásokat ezzel a köztársasággal, de előzőleg a reformok gyakorlatba való átültetésének újabb értékelésére kérik a külügyminiszteri tanácsot.

"Pozitív döntés született a mai napon: az Európai Unió kapuja nyitva áll Szerbia számára" - nyilatkozott Schöpflin György fideszes EP-képviselő az uniós állam- és kormányfők döntése nyomán.

"Örömmel üdvözlöm, hogy Szerbia tagjelölti státusának kérdését az EU nem utasította el, hanem legkésőbb márciusban hozza meg erről döntését. Bár Szerbia sokat tett a feltételek teljesítéséért, az EU ténylegesen szeretne meggyőződni Szerbia Koszovóval való jó kapcsolatáról, épp ezért a megkezdett Belgrád-Pristina párbeszédet folytatni kell" - hangsúlyozta Schöpflin.

"Szintén üdvözlöm a Montenegróval való csatlakozási tárgyalások megkezdését, melyre 2012 júniusában kerülhet sor. Bízom benne, hogy az eddig meghozott törvények végrehajtása továbbviszi Montenegró uniós integrációját, és erősíti az európai értékek melletti elkötelezettségét. Horvátországnak pedig még egyszer gratulálok a csatlakozási szerződés mai aláírása alkalmából. Ez a magyar soros elnökség és Magyarország sikere is egyben" - jelentette ki Schöpflin György fideszes európai parlamenti képviselő.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!