A magyar gazdaság teljesítménye a mögöttünk lévő második negyedévben 7,6 százalékkal volt kisebb, mint egy évvel korábban; ilyen mértékű visszaesésre a kilencvenes évek eleje óta nem volt példa. A nemzetgazdaság zuhanásának mértéke mélyebb a vártnál: a Reuters által megkérdezett elemzők a szóban forgó időszakra 7,1 százalékos csökkenést vártak, míg a Portfolio.hu elemzői konszenzusa 7,2 százalékos visszaesést jósolt.
Szakértők szerint az igazi veszély az, hogy 2010-ben és 2011-ben, amikor is a világ gazdasága meglódul, nem húz bennünket automatikusan magával. A növekedéshez ugyanis szerkezeti reformok kellenek, nem pusztán válságintézkedések.
„Nem az a kérdés, hogy milyen válságellenes intézkedéseket hozott a Bajnai-kormány, hanem az, hogy a világgazdaság növekedése magával tudja-e húzni Magyarországot. A jelek szerint egyelőre nem” – mondta a Magyar Hírlapnak Csaba László közgazdász. A Közép-európai Egyetem professzora szerint az előbbi sokkal nagyobb baj annál, mint hogy a visszaesés mértéke hat- vagy hétszázalékos lesz-e az idén. A szakember kijelentette: elméletileg van annak értelme, hogy olyan jellegű intézkedéseket hozzanak a válság közepette is, amelyek a jövőbeni növekedést megalapozzák, de ehhez szerkezeti reformok szükségesek. A Bajnai-kormány „áldozatot kér az áldozatért” programjában. „Ennek azonban sok értelme nincs, ugyanis ezt csak akkor lehet kérni a társadalomtól, ha van egy ötéves program, amelynek az elején vannak kellemetlen lépések, majd később következnek a kellemesebb részek. De három vagy hat hónapra áldozatot kérni csak azoknak az érdekük, akik hasznot húznak abból, hogy az ország tönkremegy” – mondta a közgazdász.
A helyzetelemzés további részletei a mai Magyar Hírlapban olvashatók.