Forrás: napi.hu
Az IMF az áprilisban közöltekhez képest az idén mélyebb recessziót jósol a fejlett, a fejlődő és a feltörekvő régiók illetve országok többsége számára, míg 2010-re vonatkozóan derűlátóbbá vált.
Az IMF arra hívja fel a figyelmet, hogy a GDP-előrejelzést továbbra is lefelé mutató kockázatok fenyegetik. Míg a gazdaságpolitikának sok tennivalója a krízis kezelése terén, egyre inkább el kell kezdenie lerakni a az erős középtávú növekedés alapjait.
A Valutaalap szerint a kilábalást segítő tényezők továbbra is gyengék, sok lakáspiac még nem érte el a gödör alját, a pénzügyi piacok sérülékenyek, a bankok mérlegében pedig van még takarítanivaló.
A kelet- és közép-európai térség, illetve a FÁK-országok esetében jelentősen csökkentette az idei évre vonatkozó GDP-prognózisát az IMF, míg a jövő évin javított.
Az USA immár a recesszió 20. hónapjában van, ami messze a leghosszabb és a legsúlyosabb ilyen időszak a II. világháború óta – áll Nouriel Roubini elemzőműhelye, az RGE Monitor friss kiadványában. Az előrejelzés szerint az idei második és harmadik negyedév is további reál-GDP-visszaesést hozhat – a negyedik negyedévi 6,3 és az első negyedévi 5,5 százalékos mínusz után –, ám a csökkenés jelentősen lassulhat, a negyedik negyedre pedig már stagnálás várható. Csupán 2010-ben várható, hogy újra visszatérjen a növekedés, ám ez is igen lassú lesz, jóval alulmúlva a kibocsátási potenciált.
Ha a GDP visszaesése meg is áll, a recesszió – amelyet nem csak a kibocsátás csökkenése jellemez, hanem számításba veendő a munkanélküliség, az ipari termelés, a nagykereskedelmi forgalom és a transzferek nélküli lakossági jövedelem is – még nem ér véget 2009 végével..
Vannak arra utaló jelek is, hogy a jövő év második felére, vagy 2011-re W-alakú recesszió alakul ki. Amennyiben az olajárak túl gyorsan, túl hamar és túlzottan nagymértékben emelkednek, az visszavetheti az olajimportőr országok elkölthető jövedelmét és kereskedelmét is. Eközben a fenntarthatatlan költségvetési hiánnyal kapcsolatos aggodalmak feljebb tornásszák a hosszú távú kamatokat, és jelentősen nőhetnek az inflációs várakozások is.