Forrás: hirszerzo.hu
Adószámuk felfüggesztését megelőzően a cégek 40 százalékát eladják, az esetek döntő többségében azért, hogy megszabaduljanak hatalmas tartozásaiktól. Az így eljáró vállalkozók rosszhiszeműsége azonban nehezen bizonyítható, így szinte lehetetlen felelősségre vonni őket, azok pedig, akiknek tartoztak, szinte sosem kapják meg a pénzüket. Ami ennél is rosszabb: ahogyan az eddigi, az új csődtörvény sem teszi büntethetővé a rosszhiszeműen tevékenykedő vállalkozót.
Az elmúlt három hétben törölt 604 cégből 194-et értékesítettek azelőtt, hogy a törlés megtörtént volna. A cégek egyharamadát külföldi vevőnek adták el, a többitől itthon szabadultak meg – mondta el Csatlós Csilla, a Direktinfo követeléskezelő cég ügyvezető igazgatója. A követeléskezelő a legfrissebb adószám-felfüggesztés alanyainak cégtörténetét vizsgálta meg két évre visszamenően. A vizsgált hatszáz vállalkozásból 44 teljesen eltűnt, vagyis sehol nem találta a hatóság. Ezeket végül hivatalból törölték, ami azt jelenti, hogy a hitelezők pénzéért már eljárás sem indult.
A számok azt mutatják, hogy a fizetési kötelezettségeikre fittyet hányók ma már nem rettegnek attól, hogy Magyarországon adjanak túl fizetésképtelen vállalkozásaikon, s csupán 26 százalékuk gondolta biztonságosabbnak cége külföldre adását. A célországok sorában még mindig Romániáé és Ukrajnáé a vezető szerep. Az előbbibe az „export” 45, az utóbbiba 30 százaléka került. A cégtulajdonosok 6 százaléka nem bajlódott a látszattal, egyszerűen eltűnt.
Tovább súlyosbítja a problémát, hogy Magyarországon az ilyen visszaélésekkel szemben nemcsak eddig nem volt, hanem a jövőben sem lesz védelem, ugyanis az új csődtörvény sem teszi büntethetővé a rosszhiszeműen tevékenykedő vállalkozót. Az új törvény csak azoknak lesz jó, akik talpra akarják állítani a cégüket. Csatlós Csilla szerint még jele sincs annak, hogy a szabályozás megfelelő irányba mozdul el: ma Magyarországon az üzleti életben előre megfontolt, jogilag aggályos szándékkal, következmények nélkül lehet akár milliárdos nagyságrendű tartozással lelépni.
A Hírszerző teljes cikke itt olvasható.