Nem számíthatunk a politikai támadások megszűnésére

Forrás: MTI

Martonyi János szerint a magyar kormány jó néhány kérdésben megmagyarázta álláspontját, meggyőzte a bírálókat és jó néhány témában módosította a szabályozást, „de arra ne számítsunk, hogy véget érnek a politikai támadások”. A külügyminiszter a Heti Válasz című hetilapnak adott, csütörtökön megjelent interjújában arról is beszélt, hogy nincs nézetkülönbség a Miniszterelnökség és a tárca között.

A külügyminiszter az interjúban azt mondta, a magyar közvélemény jelentős része nem láthatta tisztán, hogy az ország jó hírneve mennyire komoly veszélybe került, ezért is volt nagy teljesítmény, hogy három, támadásokkal teli év után sikerült normalizálni a helyzetet. „De arra ne számítsunk, hogy véget érnek a politikai támadások”, annál is inkább, mert „a pártharcok minden országban és európai szinten is folynak tovább” – mondta.

Tévedésnek nevezte továbbá, hogy a miniszterelnök bármilyen szinten elszigetelődött volna. Az uniós csúcsokon folyamatosak a találkozók európai vezetőkkel, ezzel párhuzamosan – tette hozzá – természeten egyre kevesebb kétoldalú találkozót tartanak. A miniszter hangsúlyozta, hogy Európában, így Magyarországon is a nemzetközi kapcsolatok meghatározó dimenziója a gazdasági érdek. Mint mondta, a magyar diaszpórák kezelése persze fontos feladat, ezen túl elsősorban a gazdasági kapcsolatok fejlesztése a cél.

Arra a kérdésre, hogy nincs ebben vita a kormányon belül, sokszor úgy látszik, mintha a Miniszterelnökségnek „más víziója” lenne a diplomácia mibenlétéről, mint a külügynek, Martonyi János kijelentette: „nincs nézetkülönbség közöttünk”. Hozzátette, ami a külgazdaságot illeti, sokat javult a helyzet, mivel „a kétoldalú kapcsolatok területén nem működtek tökéletesen a dolgok”. Mint mondta, Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági ügyekért felelős államtitkára most összefogja az ügyeket, és jól láthatóvá teszi a gazdasági vegyes bizottságok működését.

A magyar–román viszony alakulásával kapcsolatban azt mondta, Budapest álláspontja egyértelmű, „alapvető érdekünk”, hogy az elmúlt két évben elért eredmények „ne menjenek veszendőbe”. Ezért – fogalmazott - „mi nem teszünk sértő nyilatkozatokat”. Felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar miniszterelnök – eltérően a romántól – a székely zászló ügyében nem szólalt meg. „Mi semmi esetre sem súlyosbítjuk a konfliktust” – mondta. Arra a kérdésre, hogy a székely zászló kitűzése a Parlament épületére belefér-e a visszafogott magyar kormányzati pozícióba, a miniszter hangsúlyozta, az az együttérzés, szolidaritás kifejezése volt, hiszen alapvető emberi jog, hogy bárki kifejezhesse egy szimbólummal a közösséghez tartozását.

A magyar–szlovák viszonyról szólva a külügyminiszter elmondta: a kettős állampolgárság ügyében megtartották a szakértői tárgyalások első fordulóját, a következő ebben a hónapban lesz. Hozzátette, keresik a megoldást, „csak közben nem vitázunk a nyilvánosság előtt, mert az árt az ügynek”. A kérdés az, van-e olyan technikai megoldás, amely politikailag mindkét félnek elfogadható – mondta, elismerve, hogy a kérdés rövid távon nem oldható meg.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!