Népművészek kaptak elismerést

Forrás_ MTI

Balog Zoltán a magyar kormány nevében a mai napon a Budai Várban átadta a Népművészet Mestere díjakat. A díjazottak közt van népdalénekes, szűrrátét-készítő, kosárfonó, szalmafonó, mesemondó és hegedűoktató is.

Balog Zoltán elmondta, a magyar népi kultúrában elszakíthatatlanul egymásra talált Budapest, a vidéki Magyarország és a Kárpát-medencei magyar vidék. Egymásra találtak továbbá az idősek és fiatalok, az adatközlők, és azok, akik ezt a kultúrát tudományosan feldolgozzák és bemutatják. „Nem szabad hagynunk, hogy ezt a köteléket bárki is szétszakítsa. A paraszti, falusi, vidéki kultúra olyan rang, olyan megjelölés, amelyre büszkének kell lennünk.

Az emberi erőforrások minisztere kiemelte, hogy úgy is lehet modernizálni, úgy is lehet 21. századinak lenni, hogy közben nem törik meg a népi kultúrának a folyama. Ma a nemzetet már nem ágyúval, hanem kultúrával kell oltalmazni. Népművészettel, szellemi, lelki erőkkel. A mai díjazottak művészetükkel azt üzenik, hogy a 21. században is van helye, van értelme a népművészetnek, azért, mert ma, és holnap is képes örömet okozni. A népművészet a 21. században is élni tanít. Köszönjük a díjazottaknak, hogy fenntartják és továbbadják – mondta beszédében a tárcavezető. 

Balog Zoltán a magyar kormány  nevében Népművészet Mestere díjat adományozott:
Csiszár Aladár, a magyarországi táncházak, táborok rendszeresen meghívott adatközlője, napjainkig a jobbágytelki Marosszéki Népzene- és Néptánctábor hegedűoktatója részére, Fodor János, az erdélyi Mezőség tánckultúráját és néphagyományait kiválóan ismerő táncos, énekes és tanítómester részére, Gaál János, a Néprajzi Múzeum Egyházi- és bútorgyűjteményének restaurátora, famennyezet-készítő részére, Holecz Ferencné Gyepes Ilona énekes, a Nyitra-vidéki Zoboralja magyar nyelvsziget helyi népdalkincseinek, különösen balladáinak gyűjtője és megőrzője részére, Horváth Elek, a magyar népzene egyik meghatározó adatközlője, a reneszánsz korig visszanyúló magyar zenei hagyomány, őrzője, előadója és terjesztője részére, Kanalas János kosárfonó népi iparművész, oktató részére, Porkoláb Ferenc szűrrátét-készítő népi iparművész részére, Reszeginé Nagy Mária szalmafonó népi iparművész részére, Sebestyén István bukovinai székely mesemondó, népdalénekes részére, Szabó Ferencné Balázs Róza a válaszúti magyar, román, cigány néptánc- és népdalkincs ápolója, megőrzője részére.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!