Népszámlálás: éjfélkor véget ért az összeírás

Éjfélkor véget ért a népszámlálás, ezután már csak pótösszeírásra lesz lehetőség november 8-áig. Tegnap 14 óráig a háztartások 95 százalékából érkeztek be a népszámlálási adatok. Ez volt az első magyar népszámlálás, amelyet az Európai Unió tagjaként hajtott végre hazánk, és szintén először az ország történetében elektronikus úton is ki lehetett tölteni a kérdőíveket.

kdnp.hu
Forrás: MTI

Belső lapos

Novemberben még nyolc napig jelentkezhetnek a polgármesteri hivatalokban a népszámlálási kérdőívek kitöltésére azok, akiket hétfő éjfélig nem kerestek fel a számlálóbiztosok, vagy addig nem voltak elérhetők - közölte Virágh Eszter, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) népszámlálási szóvivője.

Utalt arra, elsősorban nagyobb városokban várható, hogy sokan élnek majd ezzel az utolsó lehetőséggel, ezért több településen külön ügyfélfogadást alakítanak ki erre a célra.

Ekkor még azok is pótolhatják adataikat, akik addig nem kívántak élni a válaszadás lehetőségével vagy megtagadták az adatszolgáltatást. Velük szemben ezután szabálysértési eljárást indíthat a település jegyzője - hangsúlyozta.

Virágh Eszter szólt arról, hogy a népszámlálás befejezéséhez közeledve megnövekedett az aggodalom amiatt, hogy valaki kimarad az adatszolgáltatásból. Erről tanúskodik az ingyenes zöldszámon lebonyolított napi több ezres telefonforgalom, valamint a számlálóbiztos érkezése iránt érdeklődő elektronikus levelek nagy száma. Ezekben az esetekben a kapcsolatfelvételben a KSH munkatársai segítenek.

Az október 1-31. közötti 15. magyar népszámlálás az első, amelyet az Európai Unió tagjaként hajt végre az ország. Október 16-ig - az ország történetében szintén először - elektronikus úton is ki lehetett tölteni a kérdőíveket.

A háztartások 95 százalékából érkeztek be eddig az adatok

Országos átlagban a háztartások 95 százalékából érkeztek be 14 óráig a népszámlálási adatok, de ez a szám valamelyest minden bizonnyal növekszik, miután újabb kitöltött kérdőívek adatait viszik fel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) informatikai rendszerébe.

Virágh Eszter elmondta, hogy még a keddi és a további napokat is felhasználhatják arra, hogy a hétfőn gyűjtött adatokat összesítsék, dokumentálják. A kistelepüléseken szinte teljesen befejeződött az összeírás, a számlálóbiztosok pedig - jellemzően a nagyobb városokban - új címeket is találtak, ahonnan szintén begyűjtötték az adatokat - tette hozzá.

A nagyvárosokban azonban még alacsonyabb szinten állnak, Budapesten átlagosan csak a lakcímek 91 százalékáról érkeztek be a megválaszolt személyi és lakáskérdőívek; a fővárosban a legjobb feldolgozottságúak a VI. (98 százalék), illetve a XIX. és a XXI. kerületek (97-97 százalék), míg a legkevésbé aktívak a III. (83 százalék), valamint a XI. és a XII. kerületek (86-86 százalék) - mutatott rá.

A szóvivő elmondása szerint országos összehasonlításban Tolna, Zala és Nógrád megyékben szinte 100 százalékos a megválaszolt kérdőívek aránya, a legalacsonyabb aktivitás pedig - Budapesten kívül - Pest, Fejér, Vas, Heves, Bács-Kiskun és Csongrád megyékben tapasztalható, ahol a kérdőívek 95-96 százaléka érkezett be a rendszerbe.

Virágh Eszter felhívta a figyelmet: a november 1. és 8. közötti pótösszeírás során lehetőségük lesz azoknak is nyilatkozniuk, akik eddig nem tették meg. A nagyobb városokban külön ügyfélszolgálat áll majd rendelkezésre, de a kisebb településeken is fogadják a lakosokat a polgármesteri hivatalokban.

Utalt arra: minden megyéből ezres nagyságrendben jelezték a számlálóbiztosok, hogy sokan szemmel láthatóan az adott címen laknak, de nem engednek be senkit a lakásukba, ők a passzív válaszmegtagadók. Sokkal kevesebben, néhány tucatnyian vannak az aktív válaszmegtagadók, akik szóban vagy írásban nyíltan jelzik, hogy nem hajlandók részt venni a népszámláláson. Mindenki ellen, aki a válaszadást megtagadja, a települések jegyzői eljárást indíthatnak - hangsúlyozta a szóvivő.

Kiemelte, a számlálóbiztosok figyelmeztető üzeneteket hagytak az adatot még nem szolgáltató lakosoknak, és ebben az emiatt indítható szabálysértési eljárásra is felhívják a figyelmüket. Ennek hatására folyamatosan jelentkeznek az állampolgárok a zöldszámok (80-200-014, 80-200-224) valamelyikén, vagy bemennek az önkormányzatokba.

 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!